Hirdetés

Washington országra szabott megoldásokat akar az új vámok bejelentése után

Washington

Globális felfordulás. Washington szerint már közel 70 ország jelezte tárgyalási szándékát a vámokról

Fotó: Pixabay.com

Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.

MTI

2025. április 09., 08:292025. április 09., 08:29

Karoline Leavitt, a washingtoni elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján megismételte, hogy már csaknem 70 ország jelezte tárgyalási szándékát, és hangsúlyozta: az egyeztetések során az Egyesült Államok partnerei és szövetségesei élveznek elsőbbséget.

A szóvivő azt is elmondta, hogy a tárgyalásokért az elnök gazdasági stábja felel, Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter aktív részvételével. Elsősorban a vámokról szóló megbeszélésekről van szó, ám egy lehetséges megállapodásban egyéb témák is szerepelhetnek,

Hirdetés

például az Egyesült Államok által nyújtott biztonsági támogatás

– tette hozzá Karoline Leavitt. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az egyezségek az „amerikai igényen” alapulnak.

Az elnöki hivatal sajtótitkára „hibának” nevezte hogy Kína egyelőre nem a tárgyalás útját választotta, hogy közösen keressen választ az Egyesült Államokkal a kétoldalú kereskedelemben fennálló jelentős amerikai hiány kezelésére.

Karoline Leavitt megismételte: a kínai kormány részéről egyelőre nem érkezett megkeresés, így április 9-től életbe lép az onnan származó árukra vonatkozó megemelt vám, ami összességében meghaladja a 100 százalékot. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok „erősebben üt vissza”.

A vám mértéke 104 százalékos.

Eredetileg 34 százalékos többletvámmal tetézték a meglévő 20-at, ám miután Kína bejelentette, hogy ugyanolyan mértékű ellenlépéssel válaszol az amerikai exporttermékekre, Trump további 50 százalékos emelésről döntött. Ez 84 százalékos többletterhet jelent.

A kínai lereskedelmi minisztérium elítélte az amerikai intézkedést, és „hibát hibára halmozásnak” nevezte. A tárca további ellenintézkedéseket helyezett kilátásba az amerikai termékekkel szemben.

Kiakasztotta J. D. Vance Pekinget a kínai parasztokról szóló kijelentésével
Felzúdulást váltott ki Kínában J. D. Vance amerikai alelnök, aki kínai parasztokként hivatkozott az ország lakóira.
Vance a Fox News egyik műsorában a globalizáció negatív hatásait bírálta, különösen azt, hogy az Egyesült Államok sok terméket importál más országokból. Úgy fogalmazott: „Kínai parasztoktól veszünk kölcsön pénzt, hogy megvegyük azokat a dolgokat, amelyeket azok a kínai parasztok gyártanak.”
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Lin Csian a megjegyzést megdöbbentőnek és sajnálatosnak nevezte.
Hu Hszi-csin, a Global Times című lap volt főszerkesztője úgy fogalmazott:
„Az igazi paraszt valójában az amerikai vidékről jött, és úgy tűnik, nem sokat tud a világról.”
Hozzátette: sok kínai szerint Vance-nek Kínába kellene látogatnia, hogy saját szemével lássa, milyen fejlett az ország.

Karoline Leavitt azt is közölte, hogy Donald Trump rendeletet ír alá az amerikai szénbányászat fokozásáról, az energiatermelés növelésére irányuló politika jegyében.

A sajtótitkár bejelentette, hogy április 17-én hivatalos látogatásra érkezik Washingtonba Georgia Meloni olasz miniszterelnök.

Azt is megerősítette, hogy április 14-én Nayib Bukele salvadori elnök lesz a Fehér Ház vendége. A vele való megbeszélésen egyebek mellett szó lesz az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó kitoloncolt veszélyes bűnözők salvadori szigorított börtönökben való elhelyezésére vonatkozó együttműködésről.

Szijjártó Péter: Különleges együttműködésről tárgyalunk Washingtonnal
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjúban elmondta, hogy Magyarország már hónapok óta tárgyal az Egyesült Államokkal egy különleges, kétoldalú együttműködés kialakításáról. A partnerség gazdasági elemeket is tartalmaz, és célja a kapcsolatok megerősítése.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal.” – mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.
Bár elismerte, hogy a vámpolitika uniós hatáskör, Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem képes hatékony megoldásokat nyújtani.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjúban elmondta, hogy Magyarország már hónapok óta tárgyal az Egyesült Államokkal egy különleges, kétoldalú együttműködés kialakításáról. A partnerség gazdasági elemeket is tartalmaz, és célja a kapcsolatok megerősítése.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal.” – mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.
Bár elismerte, hogy a vámpolitika uniós hatáskör, Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem képes hatékony megoldásokat nyújtani.
Szijjártó ezt határozottan visszautasította: „Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt.”
Közben Orbán Viktor miniszterelnök azt közölte: „a vámháború nem akadály, megcsináljuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját”.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés