
Globális felfordulás. Washington szerint már közel 70 ország jelezte tárgyalási szándékát a vámokról
Fotó: Pixabay.com
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
2025. április 09., 08:292025. április 09., 08:29
Karoline Leavitt, a washingtoni elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján megismételte, hogy már csaknem 70 ország jelezte tárgyalási szándékát, és hangsúlyozta: az egyeztetések során az Egyesült Államok partnerei és szövetségesei élveznek elsőbbséget.
A szóvivő azt is elmondta, hogy a tárgyalásokért az elnök gazdasági stábja felel, Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter aktív részvételével. Elsősorban a vámokról szóló megbeszélésekről van szó, ám egy lehetséges megállapodásban egyéb témák is szerepelhetnek,
– tette hozzá Karoline Leavitt. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az egyezségek az „amerikai igényen” alapulnak.
Az elnöki hivatal sajtótitkára „hibának” nevezte hogy Kína egyelőre nem a tárgyalás útját választotta, hogy közösen keressen választ az Egyesült Államokkal a kétoldalú kereskedelemben fennálló jelentős amerikai hiány kezelésére.
Karoline Leavitt megismételte: a kínai kormány részéről egyelőre nem érkezett megkeresés, így április 9-től életbe lép az onnan származó árukra vonatkozó megemelt vám, ami összességében meghaladja a 100 százalékot. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok „erősebben üt vissza”.
Eredetileg 34 százalékos többletvámmal tetézték a meglévő 20-at, ám miután Kína bejelentette, hogy ugyanolyan mértékű ellenlépéssel válaszol az amerikai exporttermékekre, Trump további 50 százalékos emelésről döntött. Ez 84 százalékos többletterhet jelent.
Kiakasztotta J. D. Vance Pekinget a kínai parasztokról szóló kijelentésével
Felzúdulást váltott ki Kínában J. D. Vance amerikai alelnök, aki kínai parasztokként hivatkozott az ország lakóira.
Vance a Fox News egyik műsorában a globalizáció negatív hatásait bírálta, különösen azt, hogy az Egyesült Államok sok terméket importál más országokból. Úgy fogalmazott: „Kínai parasztoktól veszünk kölcsön pénzt, hogy megvegyük azokat a dolgokat, amelyeket azok a kínai parasztok gyártanak.”
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Lin Csian a megjegyzést megdöbbentőnek és sajnálatosnak nevezte.
Hu Hszi-csin, a Global Times című lap volt főszerkesztője úgy fogalmazott:
„Az igazi paraszt valójában az amerikai vidékről jött, és úgy tűnik, nem sokat tud a világról.”
Hozzátette: sok kínai szerint Vance-nek Kínába kellene látogatnia, hogy saját szemével lássa, milyen fejlett az ország.
Karoline Leavitt azt is közölte, hogy Donald Trump rendeletet ír alá az amerikai szénbányászat fokozásáról, az energiatermelés növelésére irányuló politika jegyében.
A sajtótitkár bejelentette, hogy április 17-én hivatalos látogatásra érkezik Washingtonba Georgia Meloni olasz miniszterelnök.
Azt is megerősítette, hogy április 14-én Nayib Bukele salvadori elnök lesz a Fehér Ház vendége. A vele való megbeszélésen egyebek mellett szó lesz az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó kitoloncolt veszélyes bűnözők salvadori szigorított börtönökben való elhelyezésére vonatkozó együttműködésről.
Szijjártó Péter: Különleges együttműködésről tárgyalunk Washingtonnal
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjúban elmondta, hogy Magyarország már hónapok óta tárgyal az Egyesült Államokkal egy különleges, kétoldalú együttműködés kialakításáról. A partnerség gazdasági elemeket is tartalmaz, és célja a kapcsolatok megerősítése.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal.” – mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.
Bár elismerte, hogy a vámpolitika uniós hatáskör, Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem képes hatékony megoldásokat nyújtani.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjúban elmondta, hogy Magyarország már hónapok óta tárgyal az Egyesült Államokkal egy különleges, kétoldalú együttműködés kialakításáról. A partnerség gazdasági elemeket is tartalmaz, és célja a kapcsolatok megerősítése.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal.” – mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.
Bár elismerte, hogy a vámpolitika uniós hatáskör, Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem képes hatékony megoldásokat nyújtani.
Szijjártó ezt határozottan visszautasította: „Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt.”
Közben Orbán Viktor miniszterelnök azt közölte: „a vámháború nem akadály, megcsináljuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját”.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!