
Nem hagyták szó nélkül. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma az elnökválasztás érvénytelenítését is szóvá tette jelentésében
Fotó: Orbán Orsolya
A 2024-es romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése is szerepel az Egyesült Államok külügyminisztériuma által kedden közzétett, a 2024-es romániai emberi jogi helyzetről szóló jelentésében.
2025. augusztus 13., 09:232025. augusztus 13., 09:23
A jelentés kitér arra, hogy ezt a lépést politikai beavatkozásnak és a politikai véleménynyilvánítás túlzott korlátozásának minősítették.
„2024. december 6-án a román alkotmánybíróság érvénytelenítette a november 24-én tartott elnökválasztás első fordulójának eredményeit, azzal az indokkal, hogy »számos szabálytalanság és a választási jogszabályok megsértése... kompromittálták a választási kampány átláthatóságát és tisztességességét«, ami gyanúkat vetett fel a választások tisztességességét illetően.
– áll a jelentésben.
A külügyminisztérium jelentésében megjegyezte, hogy az alkotmánybíróság döntése úgy állította be a választásokat, mintha azok egy orosz információs művelet hatására alakultak volna ki a közösségi médiában, de független megfigyelők szerint a közösségi médiában zajló kampány egy román politikai párt által szervezett választási tevékenység volt.
A dokumentum szerint
A kormány hiteles intézkedéseket hozott az emberi jogokat sértő tisztviselők azonosítása és megbüntetése érdekében, azonban egyes esetekben a hatóságok intézkedései nem voltak elégségesek, és az büntetlenség problémát jelentett.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma évente benyújtja a Kongresszusnak az emberi jogi gyakorlatról szóló éves jelentéseket minden olyan országról, amely segélyben részesül, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezetének minden tagállamáról, az 1961. évi külföldi segélyezési törvény és az 1974. évi kereskedelmi törvény alapján.
Ezek a jelentések az nemzetközileg elismert emberi jogok és a munkavállalók jogainak helyzetét fedik le.
Mint arról beszámoltunk,
Egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből kiderül, hogy a Trump-kormányzat az illegális bevándorlás jelentette kockázatok mellett egy másik tényezőt is figyelembe vett, amikor az év elején úgy döntött, hogy Románia nem léphet be a vízummentességi programba: azt, hogy álláspontja szerint

A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
A feljegyzés, amely az NSC politikai koordinációs bizottságának március 14-i ülésén elhangzott „következtetések összefoglalóját” tartalmazza, azt mutatja, hogy az intézkedés kapcsán volt némi belső nézeteltérés – írja a Politico. A bukaresti amerikai nagykövetség szerint „Románia tagságának megszüntetése kárt okozhat az Egyesült Államok imázsának” – áll a dokumentumban.
A bizottság, amelynek elnöke Andrew Peek, az NSC európai és eurázsiai főigazgatója volt, azonban leszögezte, hogy
Az ülést azért hívták össze, hogy döntsenek a „szélesebb körű kormányzati erőfeszítésekhez való hozzájárulásról, hogy megakadályozzák a demokratikus normák és gyakorlatok romlását egész Európában” – olvasható a memorandumban.
„A bevándorlási és vízumrendszerünk integritásának védelme alapvető fontosságú nemzetbiztonságunk garantálásához” – mondta a Fehér Ház egyik tisztviselője az NSD-nek (National Security Daily – a Politico hírlevele) adott nyilatkozatában. A vízummentességi programra való jogosultsághoz szigorú követelmények teljesítése szükséges, amelyek kapcsán nem volt világos, hogy Románia valóban megfelelt-e, amikor a Biden-kormányzat az utolsó napokban siettette a folyamatot. Ettől függetlenül
– hangsúlyozta.
Ugyanakkor J. D. Vance amerikai alelnök a februári müncheni biztonsági konferencián, majd azt követően is bírálta Romániát az elnökválasztás érvénytelenítése miatt.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!