
Aggodalmak. A washingtoni illetékesek szerint az elnökválasztás érvényesítése nyomán sérülhettek a demokratikus normák, ez is egyik oka volt Románia kizárásához a vízummentességi programból
Fotó: Fehér Ház
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből kevéssel azt követően, hogy felvette – írja a Politico.
2025. május 16., 12:382025. május 16., 12:38
Mint is ismeretes, az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból.
Egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből azonban kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint
illetve azt követően, amikor eltiltották Călin Georgescut a választáson való újabb indulástól.

Élesen bírálta Románia washingtoni nagykövete, Andrei Muraru a George Simion által tett kijelentést, amely szerint köszönetet mondott az Egyesült Államoknak, amiért kizárta Romániát a Visa Waiver vízummentességi programból.
A feljegyzés, amely az NSC politikai koordinációs bizottságának március 14-i ülésén elhangzott „következtetések összefoglalóját” tartalmazza, azt mutatja, hogy az intézkedés kapcsán volt némi belső nézeteltérés – írja a Politico.
A bukaresti amerikai nagykövetség szerint „Románia tagságának megszüntetése kárt okozhat az Egyesült Államok imázsának” – áll a dokumentumban.
A bizottság, amelynek elnöke Andrew Peek, az NSC európai és eurázsiai főigazgatója volt, azonban leszögezte, hogy
Az ülést azért hívták össze, hogy döntsenek a „szélesebb körű kormányzati erőfeszítésekhez való hozzájárulásról, hogy megakadályozzák a demokratikus normák és gyakorlatok romlását egész Európában” – olvasható a memorandumban.

George Simion, az AUR elnökjelöltje nyilvánosan köszönetet mondott a Trump-adminisztrációnak azért, hogy kizárta Romániát a Visa Waiver programból.
„A bevándorlási és vízumrendszerünk integritásának védelme alapvető fontosságú nemzetbiztonságunk garantálásához” – mondta a Fehér Ház egyik tisztviselője az NSD-nek (National Security Daily – a Politico hírlevele) adott nyilatkozatában.
– hangsúlyozta.

A választások első fordulója után George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal elnökjelöltje gratuláló üzenetet kapott az amerikai belbiztonsági minisztériumtól – ezt maga Simion állította a Corriere
Tricia MClaughlin, a belbiztonsági minisztérium szóvivője elmondta, hogy „hálás Románia évek óta tartó szoros partnerségéért a biztonsági együttműködés fokozása érdekében”, és hogy a jövőben újra fontolóra lehet venni az ország bevonását a programba.”
A román nagykövetség szóvivője azt mondta, hogy a demokratikus normákkal kapcsolatos ilyen megfontolások „nem voltak részei az amerikai tisztségviselőkkel folytatott párbeszédünknek”, és hogy „az amerikai ügynökségek értékelése alapján, amely a VWP- (Visa Waiver Program) országként való minősítéshet vezetett, Románia teljesítette a program jogszabályi követelményeit” – tette hozzá a Politico.
– tette hozzá a szóvivő.

Romániát nem zárták ki a vízummentességi programból, „csak még nem kapta meg a jóváhagyást” – állította James E. Trainor, a jelenleg Bukarestben tartózkodó, az elnökválasztást figyelemmel kísérő amerikai küldöttség vezetője.
„A Călin Georgescu választáson történő indulásának megtiltásáról szóló döntést a meglévő alkotmányos keretek között egy független hatóság hozta meg, nem pedig a román kormány” – idézte a követségi tisztségviselőt a Politico.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok márciusban jelentette be, hogy felfüggesztette Románia felvételét a vízummentességi programba.
Május 2-án a DHS bejelentette Románia kizárását a vízummentességi programból.

„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
Mint megírtuk, a döntéshez a demokrácia tiszteletben tartása melletti aggodalmak mellett az is nagy mértékben hozzájárult, hogy
Ugyanakkor J. D. Vance amerikai alelnök a februári müncheni biztonsági konferencián, majd azt követően is bírálta Romániát az elnökválasztás érvénytelenítése miatt,

Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!