
Lejtmenetben. A koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén
Fotó: Pixabay
Bár rövid távon örömhír, hogy a kőolaj árának zuhanása nyomán olcsóbban tankolhatunk, hosszú távon komoly negatív következményekkel kell számolni a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. Ugyanakkor a piaci mozgásokat nézve, az elemzők is egyre pesszimistábbak. Megszólaltak azok is, akik a 2008-as pénzügyi válságot előrejelezték, és erre az évre is borúlátó képet festettek.
2020. március 10., 09:392020. március 10., 09:39
2020. március 10., 09:432020. március 10., 09:43
Meredeken, közel harmadával csökkent a kőolaj világpiaci ára hétfőn a határidős jegyzésekben annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az árakat, és bejelentette, hogy jelentősen növeli – napi 10 millió hordó fölé – nyersolajkitermelését áprilisban. Az északi-tengeri Brent eddigi napi mélypontján, 30,93 százalékos mínuszban, 31,27 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 33,77 százalékos veszteségben, 27,34 dolláron forgott. Közép-európai idő szerint reggel fél nyolc körül a Brent 33,31 dolláron, 26,42 százalékos mínuszban, a WTI pedig 29,50 dolláron, 28,54 százalékos veszteségben állt.
Oroszország nem támogatta a kitermelés még erősebb visszafogását a koronavírus-járványnak a keresletre és ezáltal az árakra gyakorolt negatív hatásainak kivédésére, amire válaszul a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) felmondta a kitermelést korlátozó megállapodást.
„Hétfő hajnalra az elmúlt tizennyolc évben nem tapasztalt alacsony árszintre zuhant a kőolaj ára, a délelőtti órákban ugyan kismértékű növekedés volt tapasztalható, ám péntekhez képest így is a 25 százalékot meghaladja a csökkenés” – összegezte a kialakult helyzetet a Krónika megkeresésére Králik Lóránd egyetemi adjunktus, a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének oktatója. Mindez olyan körülmények között történik, hogy az elmúlt hetekben folyamatos árcsökkenésnek lehettünk tanúi. A szakértő kifejtette, az ár alakulásának mozgatórugója a kitermelési tárgyalások kudarca, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagjai és Oroszország nem tudtak megegyezni a kitermelési kvótákról, az amerikai kőolaj-kitermelés is rendkívül magas, miközben az egyik legnagyobb felhasználónak számító Kína fogyasztása az elmúlt hetekben 20 százalékkal esett vissza, és a koronavírus-válság miatt várhatóan nem is áll helyre. A járvány miatt visszafogták a termelést Kínában, de más országokban is gondok vannak, ezért csökken a kereslet, amíg a kitermelési kvótákról nem tudnak megegyezni, az ár alacsony szinten mozog,
– részletezte Králik Lóránd. Mindez pedig odavezetett, hogy délelőtt „hatalmas mészárlás” volt az európai tőzsdéken.
További aggasztó jel, hogy hétfőn az amerikai hivatalos tőzsdenyitás előtt a határidős tőzsdeindexek kereskedését felfüggesztették. A hatóságok akkor élnek ezzel a lehetőséggel, vagyis a határidős tőzsdeindexek felfüggesztésével, ha nagy ármozgásra, esésre számítanak, kritikus helyzet alakul ki. Amikor délután megnyílt a tőzsde, ott is felfüggesztették a kereskedést, mert több mint 7 százalékos visszaeséssel indított, ami 5 százalékra mérséklődött. Erre a 2008-as pénzügyi válság óta nem volt példa.
Az elmúlt hetek történései azt mutatják, hogy a koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén, ami hosszan tartó, lefelé irányuló trendet jelent. Elképzelhető, hogy már a héten a maximumhoz képest több mint 20 százalékkal csökkennek a tőzsdeindexek.
– mondta Králik Lóránd. Hozzátette, megszólaltak azok az elemzők, akik a 2008-as pénzügyi válságot előre jelezték, és erre az évre borúlátó képet festettek, a jelenlegi kilátások alapján még a legoptimistábbak is a tőzsdéken 30-40 százalék közötti visszaesést jósolnak. A tőzsdék január végén tetőztek, akkor érték el a maximumot, azóta 10 százalék feletti az indexek visszaesése. Ugyanakkor a Japán esetében nyilvánosságra hozott adatok recessziót mutatnak. „Mindezek együtt nagyon kedvezőtlen jelek a világgazdaságra nézve” – szögezte le Králik Lóránd.
„A kőolaj árának csökkenése a gépkocsi-tulajdonosoknak kedvező, hiszen olcsóbb lesz az üzemanyag, ám hosszú távon ennek negatív hatásai lehetnek a gazdaságra” – hívta fel ugyanakkor a figyelmet a gazdasági elemző. Rámutatott, néhány héten belül, amíg a kitermelt olaj ára begyűrűzik,
A hatás már most is érezhető, hiszen a Petrom-kutaknál 5 lej alá esett az üzemanyagár, és további csökkenés várható. Viszont az államnak ez bevételkiesést jelent, hiszen az üzemanyag árának közel 70 százalékát teszik ki a különböző adók. „Ha az ár csökken, az állam bevétele visszaesik, kénytelen lesz más forrásokkal pótolni, pluszadókat kivetni. Ha a választási évben ezt nem is lépik meg, de jövőtől éreztetheti a hatását” – mutatott rá a szakértő. Hozzátette, ha valami a gazdaságban első látásra pozitívnak tűnik, meg kell vizsgálni a negatív következményeit, mert gyakran előfordul, hogy a negatív hatások sokkal súlyosabbak, mint a pozitív hozadék.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!