2009. március 17., 09:242009. március 17., 09:24
Újabb, a gazdasági válság negatív hatásainak kivédését szolgáló intézkedéscsomagot fogadtak el a kormánypártok a koalíció tegnapi ülésén – jelentette be Dan Nica miniszterelnök-helyettes a demokrata-liberális és a szociáldemokrata pártvezetők egyeztetését követően. A politikus közölte, a csomag hét főbb intézkedésből áll, amelyek többek között a gazdaság finanszírozását, a visszaforgatott nyereség adómentességét, valamint a cégeket a túlzott bürokrácia miatt sújtó többletköltségek lefaragását célozzák.
Nica azt is elmondta, a csomag részét képezi az az adóreform is, amely a jelenleg mintegy ötszáz adó- és illetéknem számát „a szükséges minimumra” csökkenti. Arra a felvetésre, hogy mindez új illetékek bevezetését is jelenti-e, elmondta, a tegnapi koalíciós ülésen ilyen intézkedésről nem esett szó.
| A román állampolgárok több mint 50 százaléka inkább meghúzza a nadrágszíjat, de nem mond le arról, hogy a válság idején is ugyanolyan minőségű termékeket vásároljon, mint korábban. Legfeljebb kisebb mennyiségben vesz belőlük – derül ki a Mednet Marketing Research Center és a Media Xprimm közös felméréséből. A közvélemény-kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 31,4 százaléka úgy véli, a válság miatt nem kell fogyasztási szokásain változtatnia. A megkérdezettek 60,9 százaléka mutatkozik ugyanakkor hajlandónak arra, hogy kevesebbet költsön kirándulásokra és külföldi utakra. |
Az egyeztetésen a felek egyébként arról is tárgyaltak, milyen intézkedések szükségesek a gazdaság működőképes finanszírozásához, valamint a román cégek érdekeinek és a lakossági megtakarítások védelmére. Egyúttal megállapodtak a költségvetésben foglalt befektetések megkezdéséről, valamint a még a Tăriceanu-kormány által felhalmozott 2,1 milliárd eurós adósság törlesztéséről. Nica ugyanakkor arról még nem tudott nyilatkozni, pontosan mekkora hitelt készül Románia fölvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), amelynek képviselői múlt szerda óta tárgyalnak Bukarestben.
A válságcsomagról tegnap délután Emil Boc kormányfő is beszélt a parlamentben. Mint kifejtette, az intézkedéscsomagot egyrészt a világgazdasági válság, másrészt a román gazdaság helyzete teszi indokolttá. „A válság világjelenség, amelynek még nem értünk a végére, és amely rendkívül brutálisan fejti ki hatását” – hangsúlyozta.
A kormányfő a román gazdaság helyzetéért az előző kabinetet tette felelőssé, megemlítve, hogy míg a tavalyi évet 7,8 százalékos gazdasági növekedés jellemezte, a deficit mértéke 5,2 százalékos volt. Azzal vádolta meg a Tăriceanu-kabintetet, hogy az nem használta ki a konjunktúra előnyeit, és a takarékoskodás helyett jelentős költekezésbe kezdett, amelynek nyomán eladósította az országot.
Boc azért is ostorozta elődjét, mert az szerinte nem figyelt kellőképpen az exportra, így a gazdaság az árukivitel terén könyvelhette el a legnagyobb veszteséget. Ennek orvoslására – mint kifejtette – a kormány a hitelezési rendszer újraélesztését tervezi, hogy ismét felpöröghessen a gazdaság, és a lakosságot megóvja a válság hatásaitól.
Boc közölte, a kormány egyik legfőbb prioritása az infrastrukturális beruházások felgyorsítása és a lakóházak energetikai rehabilitációja, ez utóbbi ugyanis jelentős mértékben csökkenti a közműdíjakat. Többek között felgyorsítja a kabinet a kisajátításokat a nagyvárosokat elkerülő körgyűrűk nyomvonalán, és a Bukarest–Ploieşti-autópályát építő cégekkel szembeni adósságot is törlesztette.
Boc szerint a kormány már 800 millió lejt utalt ki az útépítésekre, további 250 millió lejt pedig a folyóvízhálózattal nem rendelkező települések ivóvízhálózatának kiépítésére. Az intézkedések részeként említette a közbeszerzési törvény és a gépkocsi-regisztrációs adó módosítását, ugyanakkor leszögezte: az egységes adókulcs megmarad.
A további intézkedés-tervezetek közül a kormányfő megemlítette a rendelkezésre álló pénzforrások hatékonyabb lehívását, valamint a fiskális és a monetáris politika összehangolását, illetve a befektetések állami támogatással történő bátorítását. Közölte, a gazdaság élénkítését szolgálja az adók és illetékek csökkentése. Emellett három hónappal kitolják a munkanélküli-segély folyósításának időtartamát, emellett mintegy egymillió polgár lesz majd a kedvezményezettje a minimálnyugdíj bevezetésének.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.