Hirdetés

Válsághelyzetet hirdetett a kormány az üzemanyagpiacon, további intézkedések jöhetnek

üzemanyag

Berobbantak az üzemanyagárak az iráni konfliktus kirobbanása nyomán, a kialakult helyzeten próbál most segíteni a kormány

Fotó: Olti Angyalka

Válsághelyzet hirdetett az üzemanyag-drágulás nyomán a kőolajtermékek piacán csütörtökön a bukaresti kormány azáltal, hogy hosszas huzavona, bojkott, politikai csörte nyomán végre elfogadta a vonatkozó sürgősségi rendeletet. Jövő héten pedig újabb intézkedéscsomag jöhet. A kiszivárgott hírek szerint a kormány a jövedéki adó csökkentését is fontolgatja az üzemanyag-árak kordában tartása érdekében.

Krónika

2026. március 26., 13:492026. március 26., 13:49

2026. március 26., 15:192026. március 26., 15:19

Ioana Dogioiu kormányszóvivő csütörtökön nem sokkal az eredetileg 11 órára meghirdetett, végül 11.30 órára halasztott kormányülés előtt jelezte, hogy az üzemanyag-válságról szóló sürgősségi rendeletet felvették a csütörtöki kormányülés kiegészítő napirendjére. A kormányülés végül 12 óra körül kezdődött el.

Módosításokról ír a bukaresti sajtó

A sürgősségi kormányrendelet elfogadásáról az RMDSZ tájékoztatta a Krónikát.

Hirdetés
Idézet
A mostani döntés az első lépés az üzemanyagpiaci árszabályozás felé, amely megelőzi a spekulatív értékesítést, a nyerészkedést, és gyakorlatilag exporttilalmat vezet be, hogy több üzemanyag maradjon az országban abból, amit a hazai finomítók előállítanak. Ugyanakkor csökkenteni lehet a benzin bioüzemanyag-tartalmát, ami alacsonyabb árat jelent.

Az RMDSZ kitart amellett, hogy további beavatkozásra, árkorlátozásra van szükség. Erről folytatjuk az egyeztetéseket a koalícióban, hogy olyan további intézkedéseket tudjunk elfogadni, amelyek visszafogják az árakat a benzinkutaknál” – idézte a közlemény Tánczos Barna miniszterelnök-helyettest.

A szövetség sajtóirodája szerint a kormány által most meghozott intézkedések:

  • Válsághelyzet kihirdetése a kőolaj és/vagy a kőolajtermékek piacán június 30-ig (hosszabbítási lehetőséggel).
  • A kereskedelmi árrés korlátozása. Április 1-e és június 30-a között a benzin és gázolaj esetében a kereskedelmi árrés legfeljebb az adott gazdasági szereplő által 2025-ben alkalmazott átlagos árrés lehet.
  • Az export engedélyhez kötése. A benzin és gázolaj exportja, illetve EU-n belüli kiszállítása csak akkor lehetséges, ha azt előzetesen írásban engedélyezi a gazdasági minisztérium, valamint az energiaügyi minisztérium.
  • Az előírt bioüzemanyag-tartalom csökkentése. A piacon forgalmazott benzin bioüzemanyag-tartalmát ideiglenesen a jelenlegi 8%-ról minimum 2%-ra lehet csökkenteni a védelmi intézkedések ideje alatt.
    Bírságok megszabása az árréskorlát megszegése vagy engedély nélküli export esetében.

A Digi 24 amúgy úgy tudja, hogy a sürgősségi kormányrendeletet a Törvényhozási Tanács jóváhagyása nélkül hagyta jóvá a kormány, de a testület várhatóan a nap folyamán rábólint – erre ugyanis szükség van ahhoz, hogy a jogszabály megjelenhessen a Hivatalos Közlönyben.

Amint arról korábban írtunk, szerdán a szakszervezetek távollétében ülésezett a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács, és az ülés végén a kormány bejelentette, hogy az üzemanyag-válságról szóló rendeletet csütörtökön, a rendes ülésen fogadják el, miután néhány módosítást végrehajtottak.

korábban írtuk

Energiaszakértő: a 10 lejes üzemanyagár nem a lezárás, hanem egy bonyolultabb időszak kezdete
Energiaszakértő: a 10 lejes üzemanyagár nem a lezárás, hanem egy bonyolultabb időszak kezdete

A gázolaj literenkénti ára átlépte a 10 lejt, ami nemcsak a korábbi előrejelzések beigazolódását jelzi, hanem azt is, hogy a piacra ható gazdasági és geopolitikai tényezők egyre erőteljesebben érvényesülnek – állapította meg Dumitru Chisăliță.

További intézkedések a láthatáron a berobbant üzemanyag-árak kordában tartása érdekében

Mint ismeretes, a bukaresti kormány kénytelen volt elhalasztani a kedd délutánra tervezett ülését, amelyen válsághelyzet kihirdetését tervezte a kőolajtermékek piacán az üzemanyag-drágulás nyomán. Az ok:

  • a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) nem láttamozta a sürgősségi kormányrendelet tervezetét,
  • és kérte a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását.

Szerdán végül – szakszervezeti bojkott és politikai csörte közepette – a CES negatívan véleményezte a jogszabályjavaslatot, amelyet módosítások nyomán most elfogadott a kormány.

üzemanyag Galéria

Sokan várják, hogy csökkenésnek induljanak az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon

Fotó: Olti Angyalka

Jövő héten pedig egy újabb intézkedéscsomag jöhet.

Ilie Bolojan miniszterelnök kijelentette, hogy „komolyan” dolgoznak a támogatási intézkedéseken, és jelezte, hogy az állam vállalja a rá eső felelősséget.

„Az üzemanyagárak emelkedése következtében az általános forgalmi adóból (áfa/TVA) származó többletbevételek nem maradnak a költségvetésben, hanem egy olyan finanszírozási rendszerbe kerülnek, amely enyhíti az áremelkedés hatását” – idézte Bolojan szavait a Hotnews.ro.

A leginkább érintett ágazatok számára a kormány meghosszabbította a támogatási programokat, amelyek pénzügyi hatása meghaladja az 1 milliárd lejt. A fuvarozók esetében úgy döntöttek, hogy növelik a juttatások összegét a jövedéki adó egy részének visszatérítése formájában.

A kormány közölte, hogy a költségvetés jóváhagyásával biztosítani fogják a kifizetések folyamatosságát, „hogy a munkáltatói szervezetek által jelzett megkésett elszámolásokat pótolják”.

korábban írtuk

Újabb drágítás a töltőállomásokon, miközben az ország a válsághelyzet kihirdetésére vár
Újabb drágítás a töltőállomásokon, miközben az ország a válsághelyzet kihirdetésére vár

Csütörtökön folytatódott a drágítás a romániai töltőállomásokon. Igaz, ezúttal csak a gázolaj ára emelkedett literenként 9 banival, a benzin ára az előző napi szinten maradt.

Mint ismeretes, a szociáldemokraták (PSD) szerdán már a jövedéki adó csökkentésére tettek javaslatot, míg az RMDSZ nevében Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes egy keddi esti televíziós interjúban úgy fogalmazott, hogy az üzemanyagok kereskedelmi árrésének korlátozásáról szóló sürgősségi rendelet célja, hogy az árak legalább három héten át ne emelkedjenek tovább. Tánczos ugyanakkor azt javasolja, hogy az elfogadásra váró kormányrendeletbe foglalják bele az üzemanyagok általános forgalmi adójának (áfa/TVA) vagy jövedéki adójának csökkentésére vonatkozó lehetőségeket is arra az esetre, ha az árak túllépnének egy bizonyos szintet, mivel „a gazdaság és a polgárok már nem bírják elviselni”.

Az Ilie Bolojan vezette PNL szerdán sajtóközleményben reagált a PSD javaslatára, amelyben kijelentette, hogy várja a szociáldemokratákat, „hogy térjenek vissza a koalíciós tárgyalóasztalhoz, és ezeket a témákat közvetlen párbeszéd keretében, megalapozott javaslatokkal, valamint a következményekért való közös felelősségvállalással tárgyalják meg”.

„Megértjük, hogy a koalíción belül vannak elégedetlenségek és eltérő nézetek. Vannak megfelelő mechanizmusok ezek kifejezésére és megoldására. Technikai alap és azonosított finanszírozási források nélkül nyilvánosan kifejezett álláspontok nem oldanak meg semmilyen problémát – más célokat szolgálnak, mint a polgárok érdekeit. A jövedéki adó csökkentése és az árak korlátozása komoly témák, amelyek komoly vitát érdemelnek, hatástanulmányokkal, azonosított finanszírozási forrásokkal és felelősséggel Románia külső gazdasági hitelessége iránt. Ezek nem imázskampány témái. A PNL továbbra is elkötelezett a kormányzati stabilitás és a román állampolgárok iránt. Felkérjük partnereinket, hogy tegyenek ugyanezt” – áll a PNL közleményében.

korábban írtuk

Üzemanyag-drágulás: az áfa és a jövedéki adó mérséklését követelik a szakszervezetek
Üzemanyag-drágulás: az áfa és a jövedéki adó mérséklését követelik a szakszervezetek

Az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségirendelet-tervezet nem a lakosságot, hanem a válságon nyerészkedő gazdasági szereplőket védi – állapította meg szerdai közleményében az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés