
Berobbant az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon az iráni konfliktus kirobbanása óta
Fotó: Borbély Fanni
Miközben a bukaresti kormány a keddi halasztást követően várhatóan a csütörtökön 11 órakor kezdődő ülésén végre elfogadja az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendeletet, jövő hétre pedig újabb intézkedéseket ígért, csütörtökön folytatódott a drágítás a romániai töltőállomásokon. Igaz, ezúttal csak a gázolaj ára emelkedett literenként 9 banival, a benzin ára az előző napi szinten maradt.
2026. március 26., 08:562026. március 26., 08:56
A csütörtök reggeli áremelés nyomán Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson az előző naphoz hasonlóan egy liter standard benzinért 9,30 lejt, egy liter standard gázolajért viszont a szerdai 10,04 lej után immár 10,13 lejt kell lepengetni.
Itt-ott az országban ugyanakkor lehetett valamennyivel olcsóbban is tankolni, mint a Petrom által gyakorolt árszint, és akad még standard gázolaj a 10 lejes lélektani küszöb alatt is.
Csütörtök reggel a Peco-online.ro ármonitor szerint egy szászrégeni Petrolium kútnál a legolcsóbb, 9,13 lej a standard benzin literenkénti ára, míg a gázolaj árminimuma 9,90 lej – ennyiért a nagyváradi Borsi úti Gazprom töltőállomáson lehet tankolni, de ugyanennyiért „mérik” a strandard dízelt például a Gazpromnak a kolozsvári Munka sugárúton található kútján is.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti:
Így a márciusban kieszközölt 15 áremelés után a standard gázolaj literenként 1,85 lejjel, a standard benzin pedig 1,32 lejjel drágult.

A szerda virradóra eszközölt drágítást követően már a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petromnál is átlépte a 10 lejes lélektani határt a standard gázolaj literenkénti ára.
Az újabb áremelésre – mint ismeretes – azt követően került sor, hogy a bukaresti kormány elhalasztotta a kedd délutánra tervezett ülését, amelyen válsághelyzet kihirdetését tervezte a kőolajtermékek piacán az üzemanyag-drágulás nyomán. Az ok: a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) nem láttamozta a sürgősségi kormányrendelet tervezetét, és kérte a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását. Szerdán végül – szakszervezeti bojkott és politikai csörte közepette – a CES negatívan véleményezte a jogszabályjavaslatot. A hivatalos bejelentés szerint ugyanakkor a Bolojan-kormány csütörtökön 11 órára összehívott ülésén várhatóan elfogadja a válsághelyzetet kihirdető sürgősségi kormányrendeletet, ami lehetővé teszi a piaci beavatkozást és az ellátás biztonságának szavatolását.

Csütörtöki ülésén fogadja el a kormány az üzemanyag-piaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Ilie Bolojan miniszterelnök kijelentette, hogy „komolyan” dolgoznak a támogatási intézkedéseken, és jelezte, hogy az állam vállalja a rá eső felelősséget.
„Az üzemanyagárak emelkedése következtében az általános forgalmi adóból (áfa/TVA) származó többletbevételek nem maradnak a költségvetésben, hanem egy olyan finanszírozási rendszerbe kerülnek, amely enyhíti az áremelkedés hatását” – idézte Bolojan szavait a Hotnews.ro.
A leginkább érintett ágazatok számára a kormány meghosszabbította a támogatási programokat, amelyek pénzügyi hatása meghaladja az 1 milliárd lejt. A fuvarozók esetében úgy döntöttek, hogy növelik a juttatások összegét a jövedéki adó egy részének visszatérítése formájában.
A kormány közölte, hogy a költségvetés jóváhagyásával biztosítani fogják a kifizetések folyamatosságát, „hogy a munkáltatói szervezetek által jelzett megkésett elszámolásokat pótolják”.
Mint ismeretes, a szociáldemokraták (PSD) szerdán már a jövedéki adó csökkentésére tettek javaslatot, míg az RMDSZ nevében Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes egy keddi esti televíziós interjúban úgy fogalmazott, hogy az üzemanyagok kereskedelmi árrésének korlátozásáról szóló sürgősségi rendelet célja, hogy az árak legalább három héten át ne emelkedjenek tovább. Tánczos ugyanakkor azt javasolja, hogy az elfogadásra váró kormányrendeletbe foglalják bele az üzemanyagok általános forgalmi adójának (áfa/TVA) vagy jövedéki adójának csökkentésére vonatkozó lehetőségeket is arra az esetre, ha az árak túllépnének egy bizonyos szintet, mivel „a gazdaság és a polgárok már nem bírják elviselni”.

Az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségirendelet-tervezet nem a lakosságot, hanem a válságon nyerészkedő gazdasági szereplőket védi – állapította meg szerdai közleményében az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az Ilie Bolojan vezette PNL szerdán sajtóközleményben reagált a PSD javaslatára, amelyben kijelentette, hogy várja a szociáldemokratákat, „hogy térjenek vissza a koalíciós tárgyalóasztalhoz, és ezeket a témákat közvetlen párbeszéd keretében, megalapozott javaslatokkal, valamint a következményekért való közös felelősségvállalással tárgyalják meg”.
„Megértjük, hogy a koalíción belül vannak elégedetlenségek és eltérő nézetek. Vannak megfelelő mechanizmusok ezek kifejezésére és megoldására. Technikai alap és azonosított finanszírozási források nélkül nyilvánosan kifejezett álláspontok nem oldanak meg semmilyen problémát – más célokat szolgálnak, mint a polgárok érdekeit. A jövedéki adó csökkentése és az árak korlátozása komoly témák, amelyek komoly vitát érdemelnek, hatástanulmányokkal, azonosított finanszírozási forrásokkal és felelősséggel Románia külső gazdasági hitelessége iránt. Ezek nem imázskampány témái. A PNL továbbra is elkötelezett a kormányzati stabilitás és a román állampolgárok iránt. Felkérjük partnereinket, hogy tegyenek ugyanezt” – áll a PNL közleményében.

Aradon nőtt a villamosok és autóbuszok utaslétszáma a dráguló üzemanyagok miatt. A helyi tömegközlekedési vállalat vezetősége szerint két hét alatt 15 százalékkal nagyobb lett az utasforgalom.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!