Hirdetés

Újabb drágítás a töltőállomásokon, miközben az ország a válsághelyzet kihirdetésére vár

töltőállomás

Berobbant az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon az iráni konfliktus kirobbanása óta

Fotó: Borbély Fanni

Miközben a bukaresti kormány a keddi halasztást követően várhatóan a csütörtökön 11 órakor kezdődő ülésén végre elfogadja az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendeletet, jövő hétre pedig újabb intézkedéseket ígért, csütörtökön folytatódott a drágítás a romániai töltőállomásokon. Igaz, ezúttal csak a gázolaj ára emelkedett literenként 9 banival, a benzin ára az előző napi szinten maradt.

Krónika

2026. március 26., 08:562026. március 26., 08:56

A csütörtök reggeli áremelés nyomán Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson az előző naphoz hasonlóan egy liter standard benzinért 9,30 lejt, egy liter standard gázolajért viszont a szerdai 10,04 lej után immár 10,13 lejt kell lepengetni.

Akadnak ugyanakkor olyan kutak, ahol a prémium benzinért már 10,13 lejt, a prémium gázolajért pedig 10,78 lejt is elkérnek.

Hirdetés

Akad még töltőállomás, ahol a gázolaj egyelőre 10 lej alatti áron maradt

Itt-ott az országban ugyanakkor lehetett valamennyivel olcsóbban is tankolni, mint a Petrom által gyakorolt árszint, és akad még standard gázolaj a 10 lejes lélektani küszöb alatt is.

Csütörtök reggel a Peco-online.ro ármonitor szerint egy szászrégeni Petrolium kútnál a legolcsóbb, 9,13 lej a standard benzin literenkénti ára, míg a gázolaj árminimuma 9,90 lej – ennyiért a nagyváradi Borsi úti Gazprom töltőállomáson lehet tankolni, de ugyanennyiért „mérik” a strandard dízelt például a Gazpromnak a kolozsvári Munka sugárúton található kútján is.

Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti:

  • Bukarestben 9,14, illetve 9,99;
  • Kolozsváron 9,17, illetve 9,90;
  • Temesváron 9,15, illetve 9,97;
  • Jászvásáron 9,17, illetve 10,02;
  • míg Konstancán 9,17, illetve 9,99 lej volt a legolcsóbb benzin, illetve gázolaj.

Így a márciusban kieszközölt 15 áremelés után a standard gázolaj literenként 1,85 lejjel, a standard benzin pedig 1,32 lejjel drágult.

Összességében az év eleje óta – beleértve a jövedéki adó emelését és egy sor drágítás – egy liter standard benzinért 2,04 lejjel, egy liter standard gázolajért pedig 2,66 lejjel kell többet lepengetnünk.

korábban írtuk

Késik a kormányrendelet, tovább drágult az üzemanyag – Már a Petromnál is átlépte a 10 lejt a standard gázolaj ára
Késik a kormányrendelet, tovább drágult az üzemanyag – Már a Petromnál is átlépte a 10 lejt a standard gázolaj ára

A szerda virradóra eszközölt drágítást követően már a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petromnál is átlépte a 10 lejes lélektani határt a standard gázolaj literenkénti ára.

Kormányzati fellépésre várva

Az újabb áremelésre – mint ismeretes – azt követően került sor, hogy a bukaresti kormány elhalasztotta a kedd délutánra tervezett ülését, amelyen válsághelyzet kihirdetését tervezte a kőolajtermékek piacán az üzemanyag-drágulás nyomán. Az ok: a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) nem láttamozta a sürgősségi kormányrendelet tervezetét, és kérte a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását. Szerdán végül – szakszervezeti bojkott és politikai csörte közepette – a CES negatívan véleményezte a jogszabályjavaslatot. A hivatalos bejelentés szerint ugyanakkor a Bolojan-kormány csütörtökön 11 órára összehívott ülésén várhatóan elfogadja a válsághelyzetet kihirdető sürgősségi kormányrendeletet, ami lehetővé teszi a piaci beavatkozást és az ellátás biztonságának szavatolását.

korábban írtuk

Csütörtökön fogadja el a kormány az üzemanyagár-korlátozásról szóló rendeletet a tervek szerint
Csütörtökön fogadja el a kormány az üzemanyagár-korlátozásról szóló rendeletet a tervek szerint

Csütörtöki ülésén fogadja el a kormány az üzemanyag-piaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.

Jövő héten pedig egy újabb intézkedéscsomag jöhet.

Ilie Bolojan miniszterelnök kijelentette, hogy „komolyan” dolgoznak a támogatási intézkedéseken, és jelezte, hogy az állam vállalja a rá eső felelősséget.

„Az üzemanyagárak emelkedése következtében az általános forgalmi adóból (áfa/TVA) származó többletbevételek nem maradnak a költségvetésben, hanem egy olyan finanszírozási rendszerbe kerülnek, amely enyhíti az áremelkedés hatását” – idézte Bolojan szavait a Hotnews.ro.

A leginkább érintett ágazatok számára a kormány meghosszabbította a támogatási programokat, amelyek pénzügyi hatása meghaladja az 1 milliárd lejt. A fuvarozók esetében úgy döntöttek, hogy növelik a juttatások összegét a jövedéki adó egy részének visszatérítése formájában.

A kormány közölte, hogy a költségvetés jóváhagyásával biztosítani fogják a kifizetések folyamatosságát, „hogy a munkáltatói szervezetek által jelzett megkésett elszámolásokat pótolják”.

Mint ismeretes, a szociáldemokraták (PSD) szerdán már a jövedéki adó csökkentésére tettek javaslatot, míg az RMDSZ nevében Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes egy keddi esti televíziós interjúban úgy fogalmazott, hogy az üzemanyagok kereskedelmi árrésének korlátozásáról szóló sürgősségi rendelet célja, hogy az árak legalább három héten át ne emelkedjenek tovább. Tánczos ugyanakkor azt javasolja, hogy az elfogadásra váró kormányrendeletbe foglalják bele az üzemanyagok általános forgalmi adójának (áfa/TVA) vagy jövedéki adójának csökkentésére vonatkozó lehetőségeket is arra az esetre, ha az árak túllépnének egy bizonyos szintet, mivel „a gazdaság és a polgárok már nem bírják elviselni”.

korábban írtuk

Üzemanyag-drágulás: az áfa és a jövedéki adó mérséklését követelik a szakszervezetek
Üzemanyag-drágulás: az áfa és a jövedéki adó mérséklését követelik a szakszervezetek

Az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségirendelet-tervezet nem a lakosságot, hanem a válságon nyerészkedő gazdasági szereplőket védi – állapította meg szerdai közleményében az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).

Az Ilie Bolojan vezette PNL szerdán sajtóközleményben reagált a PSD javaslatára, amelyben kijelentette, hogy várja a szociáldemokratákat, „hogy térjenek vissza a koalíciós tárgyalóasztalhoz, és ezeket a témákat közvetlen párbeszéd keretében, megalapozott javaslatokkal, valamint a következményekért való közös felelősségvállalással tárgyalják meg”.

„Megértjük, hogy a koalíción belül vannak elégedetlenségek és eltérő nézetek. Vannak megfelelő mechanizmusok ezek kifejezésére és megoldására. Technikai alap és azonosított finanszírozási források nélkül nyilvánosan kifejezett álláspontok nem oldanak meg semmilyen problémát – más célokat szolgálnak, mint a polgárok érdekeit. A jövedéki adó csökkentése és az árak korlátozása komoly témák, amelyek komoly vitát érdemelnek, hatástanulmányokkal, azonosított finanszírozási forrásokkal és felelősséggel Románia külső gazdasági hitelessége iránt. Ezek nem imázskampány témái. A PNL továbbra is elkötelezett a kormányzati stabilitás és a román állampolgárok iránt. Felkérjük partnereinket, hogy tegyenek ugyanezt” – áll a PNL közleményében.

korábban írtuk

Van, ahol nőtt a tömegközlekedést használók száma az üzemanyag-drágulás miatt
Van, ahol nőtt a tömegközlekedést használók száma az üzemanyag-drágulás miatt

Aradon nőtt a villamosok és autóbuszok utaslétszáma a dráguló üzemanyagok miatt. A helyi tömegközlekedési vállalat vezetősége szerint két hét alatt 15 százalékkal nagyobb lett az utasforgalom.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés