
Fotó: Krónika
Mint kifejtette, a jelzett időpontra a Barest–Moara Vlăsiei–Ploieşti, az Aranyosgyéres–Gyalu, valamint a Beretytyószéplak–Bors autópálya-szakaszt, illetve a nagyszebeni körgyűrűt vehetik majd használatba az autósok. Közölte, jövőre újabb 700–1300 kilométeres autópálya-szakaszok megépítéséhez kíván hozzákezdeni a kormány.
Ludovic Orban közlekedési miniszter a rendezvényen kifejtette, Románia mintegy 350–500 millió eurónyi európai pénzforrást hív majd le 2009-ben, jövő év július elsejéig pedig várhatóan az összes tervbe vett autópálya megépítésére vonatkozó szerződést megkötik. Mint rámutatott, Bukarest az említett összeghez a közúti infrastruktúra fejlesztésére szánt ágazati operatív program részeként jut hozzá.
A tárcavezető közölte, az Országos Autópálya- és Főútkezelő Társaság már az összes, a Közlekedési Ágazati Operatív Program keretében megépítendő autósztráda esetében benyújtotta a finanszírozási igénylést. Közölte, az országban Nagylak–Piteşti–Bukarest–Konstanca vonalon haladó négyes számú páneurópai folyosó egyes szakaszaira vonatkozóan hamarosan aláírják a kivitelezési szerződéseket, illetve rövid időn belül kiválasztják a kivitelező céget. A Medgidia és Cernavoda, illetve a Cernavoda és Konstanca közötti szakaszok esetében október 15-én derül fény a kivitelező kilétére, míg a Konstancát elkerülő szakasz megépítésére már ki is választották az építő céget. Szintén októberben jelölik ki az Arad–Temesvár autópálya, valamint az Aradot elkerülő körgyűrű építőjét, december elsejéig pedig megkötik a szerződéseket a Dévát megkerülő terelőút és a Nagyszeben– Szászváros autópálya-szakasz megépítésére. A tervek szerint 2009. március elsejéig megkötik a Temesvár– Lugos sztrádaszakasz építési szerződését is, április vagy május környékén pedig a Lugos–Déva, valamint a Déva–Szászváros szakaszok kivitelezésére vonatkozó megállapodásokra kerülhet pecsét.
„A közlekedési tárca megpróbálja felgyorsítani az európai alapok lehívásának folyamatát. A legnagyobb gondot továbbra is a kisajátítások jelentik, ezen a téren az eljárás egyszerűsítését javasoltuk, beleértve a régészeti feltárások és a környezetvédelmi engedélyek beszerzési folyamatának felgyorsítását” – mutatott rá a miniszter. Hozzátette, a kormány olyan operatív bizottságot hozott létre, amelynek tagjai között az erdészeti társaság, a környezetvédelmi, valamint a közlekedési és a pénzügyi tárca képviselői kaptak helyet, és amely az infrastrukturális beruházások esetében tapasztalható késések okainak feltárását, valamint az építési munkálatok felgyorsítását kapta feladatul.
Ludovic Orban a vasúti beruházások kapcsán elmondta, az ágazati operatív program keretében megvalósítandó fejlesztésekre vonatkozó szerződéseket várhatóan jövő nyáron látják el kézjegyükkel a felek. Románia a program keretében 4,6 milliárd eurót kap a 2007 és 2013 közötti időszakban. Ebből közútfejlesztésre 1,7, vasútfejlesztésre pedig 1,6 milliárd eurót fordítanak.
Százmilliárd euró 2013-ig?
A gazdasági és pénzügyi tárca becslései szerint Románia 2009 és 2013 között összesen 100 milliárd eurónyi európai támogatást hívhat le infrastrukturális fejlesztésre, ebből 30 milliárd euróból a már futó projektek finanszírozását fedezik, 70 milliárdból pedig új beruházásokat támogatnak majd. Varujan Vosganian miniszter szerint ugyanebben az időszakban a romániai befektetések összértéke elérheti a 250 milliárd eurót, ami éves szinten 6-8 százalékos gazdasági növekedést tesz lehetővé. A tárca adatai szerint a 2007–2008-as időszakban Románia összesen ötmilliárd eurónyi uniós támogatást hívott le.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.