
A Dacia Striker ötvözi a kombi dinamizmusát, a tágas szedán praktikumát és az SUV emelt hasmagasságát
Fotó: Dacia
A „megfizethető, alapvető és robusztus mobilitás” viszonyítási pontjaként láttatná magát a Dacia a román autógyár 2030-ig terjedő stratégiai ütemterve szerint, amely többek között négy elektromos modell bevezetését tervezi. De a Dacia most is bemutatott egy újdonságot: a Striker nevű crossover átmenet a kombik és a városi terepjárók között.
2026. március 15., 11:342026. március 15., 11:34
A Renault csoport – melyhez a Dacia is tartozik – a hét elején Párizsban ismertette 2030-ig megrajzolt terveit, illetve Striker nevű új modelljét. A román márkát érintő stratégia szerint a Daciát megtartanák a legjobb ár–teljesítmény arányt kínáló autó útján. Sikerét egy szigorú és hatékony tervezési filozófiára építik, amely a költségek kézben tartására összpontosít, ez pedig 15%-os strukturális előnyt biztosít számára a piaci átlaghoz képest – olvasható a Dacia közleményében.
a Dacia-tulajdonosok több mint 70%-a új jármű vásárlásakor ismét ezt a márkát választja, míg 10% a Renault-t. Így az ügyfelek 80%-a a Renault csoport keretein belül marad.
A Striker modellkínálata egy hibrid változatot, egy 4x4-es hibridet és egy LPG-változatot foglal majd magában
Fotó: Dacia
Ezzel párhuzamosan a Dacia kiemelkedő eredményeket ér el az új ügyfelek megszerzésében is: azoknak a vásárlóknak mintegy 65%-a, akik először ismerkednek meg a márkával, a csoporton kívülről érkezik. Eközben a Dacia az európai autómárkák között a második helyen áll a magánszemélyeknek történő értékesítés szegmensében.
A közleményben a kulcsmodellek figyelemre méltó 2025-ös kereskedelmi teljesítményeit is összefoglalják:
Eközben 2025 végén a Dacia fontos szimbolikus mérföldkőhöz érkezett: a 2004-ben bevezetett Logan modell óta világszinten meghaladta a 10 millió eladott járművet.
A közeljövőt érintő ütemterv egyik alapvető pillére a határozott elköteleződés az elektromos mobilitás mellett: 2030-ig négy, teljes mértékben elektromos modell bevezetését tervezik.

Három méter hosszúsággal, minimalista filozófiával és a költségek radikális visszafogásával jelentkezik Dacia új koncepciója forradalmasíthatja a belvárosi elektromobilitás szemléletét.
Emellett felgyorsítják a teljes modellkínálat elektrifikációját: miközben ma minden negyedik autó villamosított valamilyen formában, a következő években elérnék a kétharmados arányt. A közel 20 éves sikertörténetnek örvendő Sandero is tovább fejlődik: következő generációja a többféle energiaforrásra épülő motorizációk teljes kínálatát nyújtja majd. Közben továbbra is kidomborítanák a Daciát egyedivé tevő elemeket, „a megfizethető 4x4-megoldásokat” és az LPG-piacon betöltött vezető szerepet.
A Strikert teljes egészében júniusban leplezik le
Fotó: Dacia
Ugyanakkor – a Bigster után – tovább erősítik jelenlétüket a C-szegmensben, mégpedig új modellként a párizsi eseményen először bemutatott Strikerrel:
A gyártó szerint a Striker név egy olyan univerzális kifejezésből ered, amelynek jelentése: „lecsapni” vagy „célba találni”. „Dinamikus és emlékezetes, tükrözi a Dacia márka ambícióit és kihívásszellemét, ugyanakkor kifejezi egy olyan modell robusztusságát és sokoldalúságát is, amelyet úgy terveztek, hogy ideális utazótárs legyen” – ismertetik az újdonságot.
A Striker indulóára 25 ezer euró alatt lesz
Fotó: Dacia
„A Striker tükrözi a Dacia azon törekvését, hogy a villamosított mobilitást a C-szegmensben is megfizethetővé tegye” – olvasható az autógyártó közleményében. Amelyben kiemelik a Striker robusztus és erőteljes formavilágát, amely ugyanakkor hű marad „a márka DNS-élhez”. 4,62 méteres hosszával a Striker nyúlánkabb Bigster párjánál (4,57 m), amellyel közösen erősítik meg a márka jelenlétét a stratégiai jelentőségűnek nevezett C-szegmensben.

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A Dacia Strikert – amelyet nem Romániában, hanem Törökországban gyártanak – teljes egészében júniusban leplezik le. A modellkínálat egy hibrid változatot, egy 4x4-es hibridet és egy LPG-változatot foglal majd magában.
– írják. A Dacia ezzel az indulóárral alaposan feladja a leckét a közvetlen vetélytársaknak, amely a népszerű Škoda Octavia kombija lehet, a Volkswagen Golf vagy éppen az új Kia K4.

Nem a legméretesebb, nem a legerősebb, és nem is a legnagyobb hatótávú – mégis a Dacia Spring bizonyult a kontinens legfenntarthatóbb városi elektromos autójának a Green NCAP friss értékelése szerint.

Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA, emiatt 900 dolgozótól válna meg – írta a profit.ro című hírportál. A Dacia nem tervez elbocsátásokat, a cégvezetés tekintélyes összegű végkielégítéssel ösztönzi a dolgozókat az önkéntes távozásra.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!