
Románia és Magyarország növelni készül a villamosenergia-vezetékek szállítási kapacitását
Fotó: Pixabay
A román és a magyar kormány együttműködési megállapodást készül aláírni az elektromos vezetékek szállítási kapacitásának növeléséről – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan. A román kormányfő beszámolt az Orbán Viktorral folytatott megbeszéléséről is.
2025. december 05., 18:322025. december 05., 18:32
2025. december 05., 18:362025. december 05., 18:36
A miniszterelnök a hét folyamán megejtett budapesti és bécsi látogatása kapcsán elmondta, hogy szükség van a régió energiapiacainak összekapcsolására, valamint a fontosabb román, magyar és osztrák piaci szereplők közötti együttműködésre. Szerinte ez a feltétele annak, hogy Románia a hazai termeléstől függően kedvező áron exportálhasson vagy importálhasson áramot.
„Megduplázzuk a meglévő kapacitást Arad megyében, (...) és új hálózatokat építünk ki Románia északnyugati részén” – részletezte a liberális kormányfő. Beszámolója szerint az osztrák kormány is készen áll növelni a Magyarország és Ausztria közötti villamosenergia-átviteli kapacitást, ami megkönnyíti az importot és exportot, illetve optimalizálja az energiaárakat. Hozzátette, hogy Európai Bizottság uniós forrásokat fog biztosítani a villamosenergia-összeköttetések bővítéséhez.
Bolojan elmondta, hogy az áram árának mérsékléséhez Romániának fontolóra kell vennie az energiatermelésének növelését, mivel vannak időszakok, amikor importra van szükség. Példaként említette a radnóti hőerőmű fejlesztését és a jelenleg építés alatt álló napelemparkok finanszírozásának folytatását.
Mint arról beszámoltunk, Ilie Bolojan elmondása szerint „pragmatikus megbeszélést” folytatott szerdán Budapesten Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. A tárgyalás legfontosabb témája a magyar–román energetikai kapcsolatok megerősítése volt. Budapesti látogatását követően a román kormányfő Bécsbe utazott, ahol Christian Stocker osztrák kancellár arról biztosította, hogy Ausztria támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez.

Ilie Bolojan román kormányfő elmondása szerint „pragmatikus megbeszélést” folytatott szerdán Budapesten Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.
Ezzel egy időben Kolozsvár mellett üzembe helyezték Románia legnagyobb energiatároló egységét – írta pénteken az economica.net az országos átviteli hálózatot működtető Transelectrica adatai és a Nova Power&Gas közleménye alapján. A Szászfenesen (Florești) található akkumulátortelep beépített teljesítménye 201,24 megawatt (MW), tárolási kapacitása pedig 402,48 megawattóra (MWh). Ennek az üzembe helyezésével hozzávetőleg 45 százalékkal, 898,56 MWh-ra nőtt Románia teljes energiatárolási kapacitása – derült ki a Transelectricának az MTI által idézett adataiból.
„Ez növelni fogja a stabilitást, hozzásegít, hogy közbelépjünk, amikor a rendszerben felborul az egyensúly, és fel tudunk készülni bármilyen fogyasztási görbére” – nyilatkozta Gianina Pelea, a beruházó Nova Power&Gas cég vezérigazgatója. A vállalat nem hozta nyilvánosságra a beruházás értékét. A kolozsvári székhelyű társaság energiatárolási kapacitása a szászfenesi akkumulátorteleppel mintegy 640 MWh-ra nőtt.
A Nova Power&Gas jelen van az áram- és a gázszolgáltatás piacán is. A mintegy 180 főt foglalkoztató vállalat tavaly 2,621 milliárd lej árbevétel mellett 228,401 millió lej adózott eredményt ért el.

Ausztria támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) – jelentette ki csütörtökön Christian Stocker osztrák kancellár, hozzátéve, hogy Románia olyan partner országa számára, amelyre számítani lehet.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!