
Fotó: Krónika
Noha szomszédaihoz képest Románia kevésbé kiszolgáltatott az energiaimport terén, a bukaresti hatóságok több vasat is tűzben tartanak az Ázsiából Európába irányuló földgázvezeték-projektek megvalósulása tekintetében. Miközben Bukarest eddig teljes mértékben az EU országai által támogatott Nabucco-terv mellett kötelezte el magát, az elmúlt időszakban számtalan jelzés került napvilágra, hogy Románia hajlandó részt venni a konkurens orosz projekt, a Déli Áramlat elnevezésű gázvezeték kiépítésében is. Moszkvai sajtóforrások szerint a Transgaz vezetéküzemeltető és a Romgaz gázszolgáltató képviselőivel folytatott minapi megbeszélésen az orosz gázipari óriás, a Gazprom vezetői meglebegtették: szívesen látnák Romániát is az Oroszországból Nyugat-Európába irányuló beruházásban. Noha a külügyminisztérium, a Transgaz és a Romgaz időközben cáfolta, hogy konkrét tárgyalásokat folytatna a Déli Áramlatról, a Gazprom megerősítette, novemberben Bukarestben tárgyaló szakértői erről is egyeztetnek a román illetékesekkel.
A bukaresti álláspont körüli találgatások végére Varujan Vosganian tett pontot, amikor a napokban közölte: Románia részt vesz minden olyan tervben, amely erősíti saját és Európa energiabiztonságát, ezért egyaránt kész támogatni a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezeték megépítését. „Támogatjuk az orosz projektet, és ha meghívást kapunk, részt veszünk a kivitelezésben” – jelentette ki a gazdasági miniszter. Eközben Lazăr Comănescu külügyi tárcavezető a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, Bukarest figyelembe veszi azokat az európai törekvéseket, amelyek a források és a szállítási útvonalak diverzifikálásával igyekeznek energetikai biztonságot teremteni, és a Déli Áramlat része a diverzifikálási folyamatnak.
Ezzel egy időben Brüsszelben aggodalommal tekintenek arra, hogy a Déli Áramlat egyre több kelet-közép-európai országon „átcsap”, Oroszországnak ugyanis korábban már sikerült a maga oldalára fordítania a Nabucco-projektben is részt vevő Ausztriát, Bulgáriát, Magyarországot, Törökországot és Németországot. Ezt bizonyítja Jacek Saryusz-Wolski, az Európai Parlament külügyi bizottsága elnökének figyelmeztetése, miszerint Bukarestnek ellen kellene állnia a Gazprom „kísértésének”. Hiszen az EU országai – valamint közvetve az Egyesült Államok – által támogatott Nabucco lényege az, hogy a vezeték elkerülné Oroszországot, így csökkentené Nyugat-Európa függőségét az orosz gázmonopóliumtól. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az EU-val Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco csővezeték összesen 3300 km hosszú lesz, a beruházás költsége eredetileg mintegy ötmilliárd euró lett volna, ezt azonban 7,9 milliárdra módosították. Miközben az uniós csőkígyót várhatóan 2013-ra fektetik le, a 14 milliárd dolláros, Oroszországból a Fekete-tenger alatt Európába érkező Déli Áramlat – amely még nem véglegesítette útvonalát – megvalósíthatósági tanulmánya csak 2010-re készül el, de hogy a vezeték mikor lép működésbe, azt egyelőre nem tudni.
A brüsszeli aggodalmakról árulkodik az is, hogy Fabrizio Barbaso szerint továbbra sem megoldott a Nabucco finanszírozásának fedezése és energiaellátása. Az Európai Bizottság energiaügyi és közlekedési főigazgató-helyettese az Evenimentul Zileinek elmondta: Azerbajdzsán tartalékai nem elegendőek az európai vezeték táplálásához, ezért türkmenisztáni gázmezőket is rá kell csatlakoztatni. Szerinte a Nabucco folyamatos gázellátását az ugyancsak a Kaszpi-térségben tervezett török–görög–olasz és az adriai vezeték is veszélyezteti, ezzel egy időben viszont az orosz Déli Áramlat nem fog energiahiányban szenvedni, hiszen Oroszország ezt állandóan képes lesz ellátni a régióból felvásárolt, majd tovább exportált gázzal.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.