
Hogyan tovább? Gazdasági elemzők szerint van ok aggodalomra, így nem árt az óvatosság
Már a tavalyi év végén számos elemző kongatta a vészharangot, hogy recesszió felé tart a világgazdaság, és ez már a közeljövőben bekövetkezhet, a hétvégén pedig igazi pánikhangulatot váltott ki pár rossz makrogazdasági adat, és egyre többen kezdtek gazdasági visszaeséssel riogatni. Szakértők szerint egyelőre nincs ok aggodalomra, de azért nem árt takarékoskodni.
Küszöbön a recesszió – az elmúlt néhány napban több helyről is visszaköszönt ez a szalagcím. Voltak, akik óvatosabban kezelték a világgazdasági mozgásokat, és kérdőjellel hozták, mások viszont kijelentő módban okoztak riadalmat az egyszerű olvasók, tévénézők körében.
Mint a Portfolio.hu gazdasági portál elemzése is rámutat, a világgazdaság gyengélkedésével kapcsolatos félelmek nem új keletűek, az idei évben azonban eddig többnyire háttérbe szorultak, ami az amerikai részvénypiacok szárnyalásán is látszott. Most azonban a pénteken érkezett euróövezeti beszerzésimenedzser-index adatok alaposan felkavarták a piacokon az állóvizet: az európai tőzsdék, az euróárfolyam és a kötvénypiaci hozamok hirtelen esni kezdtek, a rossz hangulat pedig az amerikai piacokat is megfertőzte, s erre csak ráerősített, hogy péntek délután folyamán az USA-ból is gyenge beszerzésimenedzserindex-adatok érkeztek.
Mint a portál elemzője is kiemeli: a heves piaci reakció hátterében a globális, illetve az amerikai gazdaság lassulásával, esetleges közelgő recessziójával kapcsolatos aggodalmak felerősödése állt. Gazdasági kuriózum ugyanis, hogy 1955 óta 9 recessziós periódusa volt az Egyesült Államoknak, amelyet minden alkalommal a hozamgörbe negatív tartományba fordulása előzött meg. Az invertálódást 6–24 hónappal követte a gazdasági visszaesés. Így nem csoda, hogy a piacokat aggasztja az amerikai recesszió lehetősége, a Portfolió szerint pedig
„Egy válságot nehéz előre jelezni, viszont vannak olyan jelek, amelyek óvatosságra intenek” – értékelt a Krónika megkeresésére Bálinth Csaba, az OTP Bank Románia makrogazdasági elemzője. Leszögezte egyúttal, hogy
A szakértő rámutatott: a világgazdaság konjunktúraciklusa előrehaladott állapotban van, régóta növekszik. „Ez nem azt jelenti, hogy bekövetkezik a válság, de előbb-utóbb minden ciklus véget ér. Tudjuk, a fák nem nőnek az égig” – fogalmazta meg az elemző.
Mint részletezte, a világgazdaság növekedése lelassult, az Egyesült Államokban a tavalyi 3 százalékos növekedés után idén 2 százalékkal számolnak a költségvetés-lazítási intézkedések eredményeképpen. Az eurózóna eközben már tavaly negatív meglepetést okozott, a gazdaság a vártnál gyengébben teljesített, a 2019-es korai adatok pedig azt mutatják, hogy a helyzet tovább romlik.
Ezért a pénzügyi piacok nyugtalanabbá, idegesebbé váltak az elmúlt időszakban” – magyarázta a történéseket a makrogazdasági elemző.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a 10 éves államhozam és a három hónapos kamatok közötti különbség (spread) negatívba fordult, ez a történelmi tapasztalatok alapján jó mutatónak bizonyul a gazdasági recessziók előrejelzésére, így ez is hozzájárult ahhoz , hogy világszerte előjöjjenek a félelmek.
A szakértő kiemelte, a világgazdaság helyzete mindenkit érint, ám Románia az átlagosnál is sérülékenyebb a magas folyófizetési mérleg és költségvetés hiánya miatt. Az ország meglátása szerint nincs felkészülve egy válságra, bár annak nem kell feltétlenül olyan mértékűnek lennie, mint 2008-ban, hiszen a romániai gazdaság sem annyira túlfűtött, mint 2008 előtt, de térségi összevetésben mégis Romániában csapódhat le leginkább egy világgazdasági recesszió negatív hatása. „Nem riogatni kell, de tagadhatatlan, hogy vannak aggasztó jelek” – mondta Bálinth Csaba.
Most gyorsabb vagy lassúbb ütemben növekednek a fizetések, ilyenkor érdemes félretenni, a megtakarítás később jól jöhet. Másrészt, aki most tervezi, hogy hitelt vesz fel, körültekintően számolja ki, miként tudja törleszteni, tanácsolja az elemző. A fogyasztás jobban hajtja az importot, az inflációt, tehát ezt sem árt visszafogni, részletezte az óvatosság és a körültekintő tervezés fontosságát a szakember.
Eközben Németh Dávid, a magyarországi K&H Bank vezető elemzője a Globális lassulás, kontra bérnövekedés: mi lehet e folyamat vége? című, a Videoton Holding Zrt. által szervezett üzleti fórumon szerdán úgy vélekedett: az amerikai inverz hozamgörbe miatt nem kell aggódni, mert most más a helyzet, mint korábban hasonló esetekben, de a kínai lassulás és a háztartások óvatosabbá válása intő jel.
– idézi az elemző felszólalását a Portfolió. Németh Dávid szerint problémát jelent a mostani környezetben, hogy az adósságok – különösen a vállalati és az állami rendszerben – tovább nőttek az elmúlt években. Kínának nagy a hitelállománya, de a bedőlési ráta alacsony – mondta a szakértő, rámutatva egyúttal, hogy amikor jól megy a gazdaság, akkor egy rossz hitel is jónak tűnik, amikor viszont lassul a gazdaság, akkor jöhetnek a bedőlések. Szerinte az eurózónában komoly problémák vannak az állami eladósodás miatt, amelynek fertőzési hatása lehet a gazdasági helyzet romlásával.
Hozzátette: további kockázatnak tekintik sokan, hogy az amerikai hozamgörbe laposodik, és amikor inverzzé válik, akkor 18–20 hónap múlva recesszió lesz a korábbi tapasztalatok szerint. „De érdemes-e összevetni ezt az időszakot a korábbiakkal?” – tette fel a kérdést Németh. Szerinte nem igazán, „mert a jegybankok eltorzítják az egyensúlyi szintekről a hozamokat, ezt látjuk Amerikában, Európában, de Magyarországon is, hogy olcsóbb finanszírozást biztosítsanak az államnak”.
„A monetáris politika még mindig nagyon támogató, nem arról van szó, hogy restriktív lenne” – fejtegette Németh Dávid, így szerinte az inverz hozamgörbe miatt most nem lesz recesszió, a hozamok ugyanis nem a piac által kialakított szinteket tükrözik, hanem a jegybankok beavatkozásának hatását.
Mi a recesszió?
A recesszió az üzleti ciklusnak a gazdasági aktivitás visszaesésével jellemezhető része, a legelterjedtebben használt meghatározás szerint a bruttó hazai termék (GDP) csökkenése (vagy gyakori más megfogalmazásban negatív növekedése) legalább két egymást követő negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva. A recesszió érinthet csak egy országot vagy országcsoportot, de lehet akár világméretű is. A tartós vagy nagymértékű, jelentős szociális problémákat okozó recesszió a depresszió. Ha ez a világ jelentős részére kiterjed, világválságról szoktak beszélni. Az Egyesült Államok 20. századi történetében például kilenc recessziót tartanak számon, ezek közül az 1929-ben kezdődött, tíz évig tartó és a nagy gazdasági világválságot kiváltó recesszió volt a legsúlyosabb. A közép-kelet-európai térség gazdaságát is alaposan megtépázta a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság – az 1929-es krízis óta a legjelentősebbnek tartott gazdasági válság –, mely az ezt megelőző globális pénzügyi válságból alakult ki.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!