
Gólyaharc a magasban. Tojásáldozattal járt a magyarfenesi fészekcsata
Fotó: Gazda Árpád
Vasárnap délután elfoglalta a magyarfenesi gólyafészket a hajlék tavalyi lakója. A Sáromberkén gyűrűzött 2031-esnek azonban pünkösdire sikerült a királysága. Másfél óra múlva hazaérkezett a fészek idei ura, és a tojóval együtt kemény harcok árán visszafoglalták a fészket. A másfél óra elég volt azonban arra, hogy a tavalyi lakó kidobálja a fészekből az idei lakók tojásait. Az eseményeket élő közvetítésben nézhették végig a Clujbird.ro oldal követői, mi pedig a kamera és a fényképezőgépünk képeit is felhasználva képriportot készítettünk a gólyaküzdelemről.
2026. május 04., 13:572026. május 04., 13:57
2026. május 04., 14:362026. május 04., 14:36
Május 3., 16:15. Nyugodt, napos vasárnap délután. A drámának semmi előjele. A tojó egyedül kotol a három tojáson. A párja nincsen otthon. Pár pillanatra feláll, számba veszi, megforgatja őket. Idén megkésve, csak április 10-én foglalta el a webkamerával megfigyelt magyarfenesi fészket egy gólyapár.
Fotó: Gazda Árpád
Az első tojás április 22-én került a fészekbe, ezt 24-én és 26-án újabb tojások követték. A pár azonban leállt három tojásnál. Arra gondolhattak, hogy már így is megkésett az utódok nemzése, jobb esélyük van a fiókák felnevelésére a nyár végi vonulásig, ha a megszokottnál kevesebb csőrbe kell majd táplálékot hozni.
16:54. Dél felől egy idegen, gyűrűzött gólya közeledik a fészekhez. Előbb a magasban köröz. A feszültség egyre nagyobb.
Fotó: Gazda Árpád
A tojó védekező állást vesz fel, védi a tojásait. A támadó lecsap. Dulakodás kezdődik. Mindketten kiesnek a fészekből, belegabalyodnak a kamera állványának a feszítő sodronyaiba. Az első támadást még sikerül elhárítani, a második lecsapásnál a támadó javára billen a mérleg. A gyűrűzött gólya átveszi az uralmat a fészek fölött.
17:00. A fészekfoglaló diadalittasan kelepel. Gyors kártyacsere a fényképezőgépben, hogy a fotózást is folytathassuk, de közben le is tölthessük az első képeket, és próbáljuk beazonosítani a fészekfoglalót.
17:14. A betolakodó nekilát a tisztogatásnak. Sokadik próbálkozásra sikerül a csőrébe vennie az egyik tojást. Kidobja.
Fotó: Gazda Árpád
Távolról kelepelés hallatszik. A tojó egy nyugatra eső villanyoszlop tetejéről figyeli a történéseket. Nehezen tudja elviselni, amit lát. A pillanatfelvételen már felsejlik a szám, de még nem lehetünk biztosak az azonosításban. A tojás a fészek alatti fűbe esik. Nem éli túl épségben a becsapódást.
Fotó: Gazda Árpád
17:18. Próbálkozások sora végén a második tojást is sikerül felemelni, de nem sikerül a fészek peremén túl dobni. Kicsúszik a gyűrűzött gólya csőréből, és fennakad a fészek peremén. A támadó közben nekilát a fészek igazgatásának, próbálja rendezni a peremeken éktelenkedő ágakat.
17:22:46 A harmadik tojás sem menekül.
Fotó: Gazda Árpád
17:22:47 A harmadik tojást messzebbre sikerül eldobni. Egy kerítés tetején csattan. A fészekfoglalás azonban nem tűnik bebiztosítottnak.
Fotó: Gazda Árpád
A betolakodó nem meri elhagyni a fészket. Attól tart, hogy ha kirepül táplálkozni, már nem térhet vissza. Okkal. Távolról az elűzött tojó kelepelése hallatszik.
Fotó: Gazda Árpád
17:35. Kelepelések sorával ünnepli meg a gyűrűzött betolakodó is a fészekfoglalást, aztán nyugodtabb percek következnek. Elindulunk szemügyre venni a tojásmaradványokat, még mielőtt egy kutya vagy macska felnyalná az égből pottyant táplálékot.
Fotó: Gazda Árpád
17:57 A tojásmaradványok vöröses színe arra utal, hogy a kotlás során már megindult a sejtosztódás. Gólyacsibe alakját azonban nem sikerül felfedeznünk a fűben.
Fotó: Gazda Árpád
18:07. Sikerül olyan fényképet készíteni, amelyről egyértelműen leolvasható a gyűrű száma. Igen, ő a 8031-es. Az a hím, amely tavaly május 21. után lakta párjával a fészket. Akkor egy magányos gólyát sikerült elkergetnie Magyarfenesről, de már túl későn érkeztek ahhoz, hogy tojásokat rakjanak le. Neki is volt tehát oka sajátjának érezni a fészket. Amint azt tavaly Szabó D. Zoltán, a magyarfenesi gólyamegfigyelési program szakmai vezetője kiderítette: a 8031-est Papp Tamás, a Milvus Csoport ügyvezető igazgatója gyűrűzte 2020. június 18-án a sáromberki 6. fészekben.

A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az esemény nagy lelkesedést váltott ki annak idején a gólyarajongók hazai fórumain. Sáromberke és Magyarfenes is a legismertebb olyan helyek közé tartozik, ahonnan élő közvetítésben lehet követni a gólyák életét.
Fotó: Gazda Árpád
18:32. Nyugtalanító jelek mutatkoznak a sáromberki gólya számára. A távolban másik gólya jelenik meg, a magasban köröz. Hazaért a fészekből elkergetett tojó párja.
Fotó: Gazda Árpád
18:33. A 8031-es nagy legénynek érezte magát, míg a kisebb méretű tojóval kellett verekednie, de a hímek csatájában már nem látszik az erőfölénye.
Fotó: Gazda Árpád
18:34. Ki csípi erősebben a másik szárnyát? Ki okoz élesebb fájdalmat ellenfelének? Erről is szól a fészekben vívott küzdelem.
Fotó: Gazda Árpád
18:34:56. A végső kérdés azonban az, hogy melyik hímnek sikerül kilöknie a másikat a fészekből. A ház idei urát, a tojások apját minden bizonnyal a fészekfoglaló tisztogatása miatti felháborodás is hajtja. Apait, anyait belead a dulakodásba, és az első körben ő bizonyul erősebbnek.
Fotó: Gazda Árpád
18:35:11. A fészek tavalyi ura hiába próbálkozik egy rövid kör megtétele után a másik oldalról, a védő úgy löki le, hogy maga is utána esik.
Fotó: Gazda Árpád
18:35:27. Míg mindketten szárnyra kapnak, és felemelkednek, a fészekre száll a tojó, és ő is beavatkozik a hímek csatájába.
Fotó: Gazda Árpád
18:36:12. Még egy utolsó, elkeseredett próbálkozás, de ezúttal is a hazai túlerő győz.
Fotó: Gazda Árpád
18:37:23. A gólyapár önfeledt kelepeléssel ünnepli meg a fészek visszafoglalását.
Fotó: Gazda Árpád
18:43. Előbb a hím próbálkozik a megmaradt tojás megmentésével, végül a tojónak sikerül a művelet. Az egyetlen épen maradt tojást visszagörgeti a fészek közepére, ráül, és folytatja a kotlást. Párja ott őrködik mellette.
Fotó: Gazda Árpád
20:25. Ha a fészket visszafoglaló hím ember lenne, lelkiismeret-furdalást érezhetne. A bajt ugyanis ő idézte elő azzal, hogy hosszú időre magára hagyta a tojót. Korábban azt figyelhettük meg, hogy a fészekből táplálkozni távozó gólyák csak pár száz méterre távolodnak el, és folyamatosan kémlelik az eget, hogy ha idegen gólyát látnak közeledni, azonnal a párjuk mellé repülhessenek. Két védő ellen egy támadónak nincsen sok esélye. A fészket idén elfoglaló hím azonban több mint másfél órán át volt olyan távol, hogy nem vette észre, mi történik a fészekben. A kalandját két tojása bánta.
Fotó: Gazda Árpád
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!