
A valutaváltóknál már meg is haladta az 5,20 lej/eurós szintet az árfolyam
Fotó: Rostás Szabolcs
Hétfőn újabb történelmi csúcsra hágott a lej–euró-árfolyam: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1998 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt ki 13 órakor.
2026. május 04., 13:142026. május 04., 13:14
2026. május 04., 13:302026. május 04., 13:30
A reggeli órákban a bankközi piacon állt ennél rosszabbul is a román deviza: az európai fizetőeszköz 5,21 lejjel indította a napot, ami jóval meghaladta a Román Nemzeti Bank által csütörtökön közzétett legfrissebb referencia-árfolyamot. Fél 10 körül aztán az euró visszatért az 5,20 lejes szintre, amelyet amúgy a pénteki napon ért el először a bankközi piacon. (A BNR a május elsejei munkaszüneti nap miatt legutóbb csütörtökön adott ki referencia-árfolyamot.)
A román fizetőeszköz az amerikai dollárral szemben is veszített értékéből: a dollár árfolyama 0,93 százalékkal (4,11 banival) 4,4376 lejre nőtt a csütörtöki 4,3965 lejről.
A svájci frank jegyzése szintén új történelmi csúcsot ért el: a BNR 5,6670 lejes árfolyamot közölt, szemben a csütörtöki 5,5821 lejjel. Ez 1,5 százalékos (8,49 banis) növekedést jelent.
Az arany grammonkénti ára viszont enyhén csökkent, 653,5585 lejről 653,2534 lejre.
„Romániában a 2025. májusi elnökválasztás két fordulója közötti hirtelen emelkedés után a lej–euró-árfolyam stabil volt, 5,05–5,10 között mozgott, legtöbbször a felső határhoz közelebb, miközben a BNR az iráni háború kezdete óta továbbra is akadályozta a lej gyengülését. Ahogy a belpolitikai feszültségek egy, a parlamenti képviselők többsége által aláírt, május 5-én szavazásra kerülő bizalmatlansági indítvánnyal együtt fokozódtak, a lej egyre nagyobb leértékelődési nyomásnak volt kitéve, ami az árfolyamot új történelmi csúcsra emelte. A leértékelődét okozó erős nyomás valószínűleg arra késztette a központi bankot, hogy felfelé módosítsa az euró–lej kereskedési sáv felső határát” – áll az Erstének a Profit.ro portál által idézett elemzésében.

Pénteken is folytatódott a román deviza értékvesztése: a lej–euró- árfolyam péntek reggel 5,2 lej/euróra emelkedett a bankközi piacon, ami a valaha volt legmagasabb szint. A lej lejtmenetét a belpolitikai válság által kiváltott bizonytalanságok okozzák.
„A külföldi befektetők visszalépnek a lejtől, de nem világos, hogy a keddi bizalmi szavazás egy bizonyos kimenetelére számítanak-e, vagy egyszerűen csak el akarják kerülni ezt az instabil időszakot. Egyelőre az új egyensúlyi árfolyam 5,2 lej egy euróért” – nyilatkozta eközben a Hotnewsnak egy nagy román bank devizakereskedője.
Szerinte a BNR-nek nincs oka beavatkozni, és valószínűleg nem is fog, ha a dolgok nem csúsznak ki jelentősen a kezéből. „Most felesleges kiadás lenne a devizatartalékból. Talán 5,25 lej/euró küszöbnél láthatunk beavatkozásokat. Egyébként is nagy összegű tőkekivonást láttunk az országból az elmúlt napokban” – tette hozzá.
Az idézett kereskedő véleménye szerint az sem segít, hogy Románia gazdasága még mindig egyensúlyban van, nagy ikerhiányokkal, még ha javulóban is vannak, és krónikus politikai instabilitással, ami megkérdőjelezi a reformok végrehajtására irányuló akaratot, amelyhez az ország a befektetők előtt kötelezte el magát.
Mint ismeretes, a lej–euró-árfolyam csütörtökön is rekordot döntött: a Román Nemzeti Bank 5,1417 lej/euró hivatalos árfolyamot tett közzé. A Bloomberg által összesített adatok szerint a csütörtöki lejtmenet az elmúlt hónapok egyik legmeredekebb napközbeni mozgása volt.
Az elmúlt héte során az árfolyam 1 százalékkal emelkedett. Elemzők rámutatnak ugyanakkor, hogy a román deviza nem szenvedett jelentős értékvesztést, a kereskedési platformok adatai szerint az elmúlt 5 évben az árfolyam 5 százalékkal emelkedett. Az elmúlt 3 hónapban viszont az euró/lej árfolyam 2 százalékkal nőtt – írja az Investing.com portálra hivatkozva a Zf.ro.

„Nagyon mozgalmas nap” volt csütörtökön a devizapiacon, ahogy ez bizonytalan időszakokban lenni szokott, de a jelenlegi adatok alapján hamarosan csillapodik a helyzet a lej-euró árfolyamot illetően – jelentette ki a Román Nemzeti Bank (BNR) szóvivője.
Mint ismeretes, az euró korábbi rekordját 2025. május 8-án jegyezték, amikor a Román Nemzeti Bank 5,1222 lej/euró referenciaárfolyamot jelentett be. A rekordot az elnökválasztások kontextusában regisztrálták, amikor Nicuşor Dan és George Simion bejutott a második fordulóba, miután 2024 novemberében törölték az elnökválasztás első fordulóját.

A lej–euró-árfolyam csütörtökön megdöntötte még azt a rekordot is, amelyet tavaly májusban az a sokkhatás okozott, hogy George Simion, a szélsőséges AUR jelöltje nyerte meg a megismételt államfőválasztás első fordulóját.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!