
2008. december 17., 09:472008. december 17., 09:47
Pert kíván indítani az észak-erdélyi autópályát építő Bechtel ellen a Kolozs Megyei Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (AJOFM) és a Területi Munkafelügyelet (ITM) a kollektív elbocsátásra vonatkozó törvényi előírások megsértése miatt. Daniel Don, az AJOFM igazgatója tegnap közölte, a Bechtel vezetésének először a szakszervezeteket kellett volna értesítenie a tömeges elbocsátások szándékáról, és csak aztán kellett volna az állami szerveket is tájékoztatniuk. Az amerikai cég azonban fordítva járt el, ez pedig törvénytelen.
| A hamarosan hivatalba lépő PDL–PSD+PC koalíció tegnap nyilvánosságra hozott programjában vállalja, hogy 2012-ig 1000 kilométer autópálya építését kezdi meg, amiből 254 kilométert az észak-erdélyi autópálya Bors és Marosvásárhely közötti szakasza, 110-et pedig a Bukarest és Comarnic közötti sztrádaszakasz tesz ki, emellett 720 kilométer új autópálya építését kezdik meg. Emellett az új kabinet 5000 kilométernyi főutat is fel kíván újítani. A tervek szerint elkészül a IV-es számú európai autópálya-folyosó Nagylak és Konstanca közötti 855 kilométeres szakaszának nagy része, a Nagyszeben–Piteşti (120 km) és a Comarnic–Brassó (56 km) szakaszok kivételével, amelyeket 2014-ig koncessziós szerződés keretében kívánnak megépíteni. A kabinet ki kívánja dolgozni az autópálya-paktumot, amely a célok szerint a sztrádaépítés finanszírozásának folytonosságát és zavartalanságát lesz hivatott biztosítani. Ennek keretében kívánják elkezdeni többek között a Marosvásárhely és Iaşi közötti 300 kilométeres autópálya-szakaszt. |
„Hivatalos értesítést küldünk a Bechtelnek, amelyben tudatjuk, hogy jogellenesen jártak el, mivel nem tartották be a törvényes eljárást” – közölte Don. Kifejtette, a szakszervezetek javaslatainak kézhezvételét követően öt napon belül kellett volna értesíteniük az állami hatóságokat az elbocsátási szándékról, ám ők ehelyett először a két intézményt tájékoztatták. Rámutatott, a Munka Törvénykönyv vonatkozó cikkelye értelmében a szabálytalan eljárás semmisnek minősül, és a szakszervezetek vagy az állami hatóságok beperelhetik a céget.
Az igazgató közölte, a peres eljárás megindítása kedvezőbb az alkalmazottak számára, mint a cég megbírságolása, mivel a tervezett elbocsátás által érintett 2300 munkás az eljárás végéig a Bechtel alkalmazottja marad. „Kiróhatnánk egy tízezer lejes bírságot a Bechtelre, de akkor 2300 alkalmazott mindenképpen az utcára kerülne. Ezért inkább azt szeretnénk, ha folytatnák az egyeztetéseket, mivel ily módon talán elérhető, hogy a Bechtel lemondjon a tömeges elbocsátásról” – hangsúlyozta Don, hozzátéve, jelenleg a Bechtel hivatalos válaszára várnak. „Amennyiben a cég folytatja az elbocsátási eljárást, az ITM-mel együtt pert indítunk ellene, és semmissé nyilvánítjuk azt” – szögezte le.
Mihai Lup, a Bechtel alkalmazottait tömörítő szakszervezet vezetője közölte, amennyiben a két hatóság pert indít a Bechtel ellen, akkor az érdekképviselet is csatlakozik hozzájuk. Pénteken egyébként a szakszervezet hétórás tárgyalást folytatott a cég vezetésével, ám a tárgyalások eredménytelenül zárultak.
Mint arról beszámoltunk, a Bechtel múlt héten közleményben tudatta, hogy jelentősen csökkenti az építési munkálatok ütemét, mivel az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság 27 millió euróval, az elvégzett munkálatok ellenértékével, valamint 14,5 millió áfával tartozik a cégnek. A kommüniké szerint a döntés mintegy 2300 alkalmazottat érint, a munkások egy részét kényszerszabadságra küldik, a többiek azonban csoportos elbocsátásra számíthatnak. Grigore Pop, a Bechtel szakszervezetének vezetője közölte, múlt szerdán értesítette őket a Bechtel vezetősége arról, hogy január 12-ét követően csoportos elbocsátásokra lehet számítani, amelyek 2400 embert érintenek. Mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a sztráda építési munkálatai leállnak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.