A támogatás 50 és 100 százalék közötti költségtérítést jelent. A minisztérium állja egy-egy személy szállítási és szállásolási költségeit, illetve teljes egészében megtéríti a kiállítási felület bérlésének, megépítésének és berendezésének díját is. A tárca emellett átvállalja a protokoll-költségeket, illetve a bemutatóanyagok és reklámcikkek elkészítésének kiadásait. Az elmúlt két és fél év során érezhetően növekedett az erdélyi, illetve székelyföldi érdeklődök száma, akik támogatásért vagy tanácsért a minisztériumhoz fordultak. Mindemellett sok vállalkozó számára az idei vásárokra előirányzott több mint 21 millió lej összértékű támogatás sem tűnt meggyőző érvnek ahhoz, hogy megpróbáljanak pályázni. Kettőn áll a vásár Kérdésünkre, hogy a cégtulajdonosok többsége miért nem szerez tudomást a kedvező feltételekről, Winkler Gyula, a Kis- és Középvállalatok, Kereskedelem, Turizmus és Szabad Foglalkozások Minisztériumának államtitkára úgy vélekedett, hogy kettőn áll a vásár. „Az egyik feltétel, hogy az információt hozzáférhetővé kell tenni, és ez a minisztérium szakembereinek a feladata. Mi két és fél éve azon dolgozunk, hogy ez megfelelően működjék. A másik feltétel, hogy legyen érdeklődés az információ iránt, illetve legyen kapacitás az információ átvételére. A kapacitást illetően, az információ átvétele nagyobb cégek esetében úgy történik, hogy az illető cégben van egy felelős csoport vagy személy, aki követi a pályázati lehetőségeket. A kisebb vállalkozásoknál előnyös, ha a cég valamely ágazati vagy szakmai társulás tagja, amely megszűri és átadja a cég számára fontos információkat” – fejtette ki az államtitkár. Pénz van, csak fel kell használni „Figyelembe véve az exportfejlesztés fenntartásának szükségességét, valamint a cégek részéről érkező igény nagyságát, a minisztérium igyekezett évről évre nagyobb költségvetési alapokat megszerezni az export támogatására. Az idén mintegy 25 millió lejes keretből gazdálkodhatunk, amely közel 10 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi keret” – közölte Bálint Margit minisztériumi tanácsos. A tavalyi évben költségvetés-kiigazításra volt szükség, hogy a minisztérium eleget tudjon tenni a beérkező kéréseknek. Az exporttámogatási program elsősorban olyan exportáló cégeknek szól, amelyek külkereskedelmi tevékenységüket szeretnék fejleszteni, hozzájárulva ily módon az országos export növeléséhez. A támogatást igénylőnek ki kell töltenie a beiratkozási nyomtatványt, melyet a minisztérium exporttámogatási vezérigazgatóságára kell hagyományos vagy elektronikus formában elpostáznia. Az elbírálást, a kérések beérkezésének sorrendjében egy miniszteri rendelettel kinevezett bizottság végzi. A nyertes cégektől a minisztérium ezerlejes garanciát igényel, melyet a rendezvény után visszajuttat. A pályázóknak öt kritériumnak kell megfelelniük. Mindenekelőtt a cégbejegyzéskor megjelölt tevékenységeik között az exportnak is szerepelnie kell. A vállalkozónak bizonyítania kell, hogy amennyiben cége huzamosabb ideje működik, eddig is jelentős szerepet játszott az exporttevékenység. Ennek profilja nem lehet eltérő a kiállítás profiljától. Kizáró jellegű, hogy a cég csakis saját előállítású termékkel jelentkezzék. Abban az esetben, ha azonos célokra korábban is részesült állami támogatásban, a cégnek feltétlenül pozitív mérleget kell felmutatnia a kiállítások és vásárok kézzel fogható eredményeiről. Tavaly a minisztériumhoz forduló cégek 98 százaléka meg is kapta a támogatást. A tárca 2006-ban mintegy 665 céget támogatott, 46 nemzetközi vásáron.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.