A románok mellett a bolgárok és magyarok elégedetlenek a mindennapokkal. Európai uniós szinten, mivel a havi fizetések lényegesen magasabb szinten mozognak, a számlakifizetés csak a lakosság 48 százalékának okoz fejtörést. Ám a kelet-európai országokban a szakértők szerint ez a mutató vészjóslóan magas értéket ért el. A legtöbb gondot a bolgárok számára jelenti a havi kötelező számlafizetés, 78 százalékuk panaszkodott erre. Romániában ez az arány 64, míg Magyarországon 60 százalékos.
Aggodalom az áremelkedés miatt
Az Eurobarométer arra is rámutat, hogy a romániai lakosság 48 százaléka aggódik az árak emelkedése miatt. Ilie Şerbănescu gazdasági elemző pedig úgy látja, aggodalmuk reális, hisz a bevételekhez viszonyítva a románok költenek a legtöbbet a számlák kifizetésére.
Eközben a társadalmi boldogság a legnagyobb mértéket az északi országokban – Svédország, Dánia, Finnország és Hollandia – ölti, ahol a lakosság 94 százaléka nyilatkozott úgy, hogy elégedett a jelenlegi életével. Romániában a lakosságnak alig több mint fele (54 százalék) nyilatkozott hasonlóképpen. Ám fontos megjegyezni, hogy ez a számarány az elmúlt tíz év alatt 10 százalékkal lett magasabb.
Túlzott optimizmus
Ennek ellenére a románoknál európai szinten csak a svédek optimistábbak. Míg a svédek 50 százaléka, addig a romániai lakosság 44 százaléka látja úgy, hogy alig egy év múlva a jelenleginél jobban fognak élni. Ugyanakkor a megkérdezettek 53 százaléka – a tavalyi felméréshez képest 9 százalékkal több – nyilatkozott úgy, hogy a dolgok jó irányba haladnak. Ha abból indulunk ki, hogy az újonnan csatlakozott tíz tagállam lakosságának mindössze 42 százaléka gondolkodik hasonlóképpen, és a 15 régi uniós országban ez csupán 29 százalékos, a jövőben bízók száma az átlagosnál jóval magasabb.
Az Eurobarométer továbbá rámutat, azok nyilatkoznak derűlátóan a jövőről, akik úgy érzik, az elmúlt időben nőtt vásárlóerejük. A vásárlóerőt firtató kérdésre adott romániai válaszok azonban igen eltérőek. Míg 35 százalék nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt öt év során bővült azoknak a termékeknek a skálája, amiket meg tud engedni magának fizetéséből, 35 százalékuk szerint semmiféle változás nem történt, míg 30 százalék egyenesen úgy véli, hogy csökkent az életszínvonal.
Az optimizmust tükröző adatsorról nyilatkozva Ilie Şerbănescu azonban megjegyezte, a túlzott optimizmus mögött az állhat, hogy a romániai lakosság nem értette meg, mit is jelent konkrétan az uniós csatlakozás. A gazdasági elemző úgy látja, hogy a románoknak épp ellenkezően kellene hozzáállniuk a dolgokhoz, mivel a 2009-es év jóval nehezebbnek ígérkezik, mint az idei. „Jövőre nagyon sok kiadás várható. Nem lesz pénz a nyugdíjak kifizetésére, nagy lesz a külkereskedelmi hiány, és a kőolaj árának folyamatos emelkedése végett nőni fog az infláció” – fogalmazott Şerbănescu.
A romániai lakosságra vonatkozó adatok
Gondot jelent a számlák fizetése 64 %
Elégedettek életükkel 53 %
Jobb jövőre számítanak 44 %
Nőtt a vásárlóerő 35 %
Csökkent a vásárlóerő 30 %
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?