
Romániának, mint más európai országoknak, elsősorban a földgázimport kapcsán lesz veszítenivalója Rácz Béla Gergely szerint
Fotó: Gazprom/Facebook
A szankciók mindenkinek „fájni fognak”, de kevésbé, mint egy eszkalálódó és kettőnél több országot érintő háború – állapította meg lapunknak Rácz Béla Gergely közgazdász, aki szerint már körvonalazódik, hogy a szankciók negatívabban érintik Oroszország gazdaságát, mint Európáét, ezen belül akár Romániáét.
2022. március 01., 07:502022. március 01., 07:50
Az Oroszország ellen bevezetett szankciókkal senki nem nyer, de a gazdasági szankciók bevezetése a „véres háború” elkerülésének a legjobb módja – értékelt hétfőn a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa. Leszögezte:
Meglátása szerint azt kell mérlegelni, hogy a szankciók bírnak-e olyan elrettentő erővel, hogy Oroszország felhagyjon a háborús törekvéseivel.
„Ezek a szankciók elkerülhetetlenek, Európának valamilyen választ kell adnia az Oroszország által kezdeményezett háborúra. Európa és a nyugati világ próbál olyan megszorításokat életbe léptetni, melyek Oroszországnak jobban fájnak, különben semmi értelme, ha magunk alatt vágjuk a fát” – mutatott rá a közgazdász, aki szerint az már körvonalazódik, hogy a szankciók negatívabban érintik Oroszország gazdaságát, mint Európáét, és ezen belül akár Romániáét.
„Az a tény, hogy több nyugati ország és az Európai Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy egyes orosz bankokat kizárnak a SWIFT nemzetközi bankközi kommunikációs és tranzakciós hálózatból, hatalmas érvágást jelent az orosz gazdaságnak, hiszen megnehezíti minden termék exportját és az importot is” – fogalmazott a gazdasági elemző.

Az uniós tagállamok külügyminiszterei politikai támogatásukat adták az Oroszország elleni legújabb szankciócsomaghoz, amelynek intézkedései hétfőn lépnek életbe – jelentette be vasárnap esti sajtótájékoztatóján Josep Borrell.
Európára a földgázellátás akadozása hat a leginkább negatívan, hiszen az európai energiafelhasználás több mint negyede a földgáz, aminek a legfontosabb importőre Oroszország – mutatott rá Rácz Béla Gergely. Hangsúlyozta egyúttal:
Valamelyest enyhítést jelenthet viszont, hogy közeleg a tavasz, ilyenkor a földgázfelhasználás alacsonyabb. Ha mindez ősszel történik, sokkal súlyosabb következményei lettek volna – mondta a kolozsvári önkormányzati képviselő. Hozzátette: jelenleg az sem látható előre, meddig húzódik el a konfliktus, vagy éppen meddig lesznek érvényben a szankciók, és hogy mi lehet majd a megoldás. A földgázellátás akadozása Európa számára jelent nehézséget,
– emelte ki az egyetemi adjunktus.
Kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a szankciók globális következményeként a koronavírus-járvány okozta válság miatt töredezett ellátási láncok továbbra is akadozni fognak, ami további inflációs nyomást helyez a világgazdaságra. „Ha a globális tranzakciókba különböző szankciók kerülnek be, az ellátási láncok nem tudnak magukhoz térni, ennek pedig globálisan negatív következménye az inflációs nyomás” – mutatott rá Rácz Béla Gergely. Példaként említette, hogy
A nemzetközi vizek lezárása az orosz hajók előtt, az orosz repülők kizárása a légtérből mind-mind további nyomást helyeznek az ellátási láncokra.

Az európaiak és szövetségeseik készek újabb szankciókról dönteni Oroszországgal szemben – jelentette be hétfő este a francia elnöki hivatal.
„Romániának, mint más európai országoknak, elsősorban a földgázimport kapcsán lesz veszítenivalója” – szögezte le a közgazdász. Hozzátette: a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézetének kutatócsoportja jelenleg is azon dolgozik, hogy letöltik és feldolgozzák az Oroszországgal, illetve Ukrajnával működő kereskedelmi adatokat, illetve a tőkeberuházási adatokat. Részletes elemzést a következőkben véglegesítik és teszik közzé a Covid–19: Romanian Economic Impact Monitor (econ.ubbcluj.ro/coronavirus) oldalon.
„Előzetesen az látszik, nemcsak az Oroszország ellen bevezetett szankciók, hanem az Ukrajnával való kereskedelem is befolyásolja Románia gazdasági helyzetét. A külföldi beáramló tőke a bruttó hazai termék (GDP) és a román gazdaság fontos húzóereje, ám az orosz tőke beáramlása Romániába nem jelentős mértékű, az ország Oroszországgal való kereskedelme sem számottevő, így Romániának ez nem okoz súlyos veszteségeket. Viszont
– összegezte Rácz Béla Gergely.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!