Az előzetes németországi jelentések azonban arra utalnak, hogy a legnagyobb euróövezeti gazdaság bruttó kibocsátási értéke az elmúlt negyedévben, szezonális kiigazítással számolva és egész évre kivetítve 4 százalékkal zsugorodhatott az előző negyedévről, a JP Morgan által eddig várt 3 százalékos GDP-visszaesés helyett.
Mindemellett a spanyol ipari termelés második negyedévi meredek esése azt valószínűsíti, hogy a spanyol gazdaság teljesítménye a ház londoni elemzői által eddig várt 1 százaléknál „jóval nagyobb” mértékben csökkent, áll a hétvégi előrejelzésben. A JP Morgan elemzése szerint Spanyolország legutóbb 1992-ben volt recesszióban, amikor a GDP-érték, éves szintre vetítve, négy negyedéves időszakban 2,8 százalékkal esett, és az ipari termelés akkor 8,6 százalékkal csökkent. A spanyol ipar kibocsátási értéke az idei második negyedévben, szezonális kiigazítással, éves szintre számolva 15,8 százalékkal zuhant az előző negyedévről, vagyis a teljes GDP-érték zsugorodása „jó eséllyel nagy mértékű volt”, áll a JP Morgan londoni előrejelzésében.
A cég elemzői összességében azt jósolják, hogy az euróövezeti GDP-érték a második negyedévben, szezonálisan kiigazítva, éves időszakra átszámolva 1,4 százalékkal csökkent az első három hónapról.
Az előrejelzéseknél is rosszabbra kell számítani?
A második félévről az előrejelzésben az áll, hogy az euróövezeti feldolgozószektor és a szolgáltatási ágazat együtt számolt beszerzőmenedzser-indexe (PMI) alapján „stagnálásánál alig jobb” eredményre kell számítani júliustól, ami jórészt egyezik a JP Morgan által a második félév egészére érvényben tartott jelenlegi euróövezeti növekedési előrejelzéssel. Több tényező miatt azonban a tényleges kilátások még rosszabbak is lehetnek a jelenlegi előrejelzésnél. A júliusi adatsorok meredeken lefelé tartó pályája ugyanis felveti annak a lehetőségét, hogy az euróövezeti gazdaság „a vártnál is drámaibb mértékben” lassul, emellett az összetett PMI-mutató nem tartalmazza a kiskereskedelmet és az építőipart, márpedig mindkét szektor „jelenleg különösen gyenge”, áll a JP Morgan hétvégi londoni elemzésében. Más nagy londoni házak eddig nem mondták ki jelen időben, hogy az euróövezeti gazdaság már recesszióban lenne, de az enyhébb citybeli előrejelzések is meglehetősen komorak. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző intézete – augusztusra szóló világgazdasági prognózisában például az eddigi 1,5 százalékról 1,2 százalékra rontotta 2009-re érvényes euróövezeti GDP-növekedési jóslatát, a globális pénzügyi szektorból egy éve kiindult nagybani likviditási válság „megkésett térségbeli hatására” hivatkozva. Az EIU londoni elemzői a romló növekedési kilátások miatt 2009 végére negyed százalékpontos kamatcsökkentést várnak az euróövezeti jegybank (EKB) részéről, viszsza a július eleji emelésig érvényben volt 4 százalékos irányadó refinanszírozási kamatminimumra. Az EIU korábban azzal számolt, hogy 2010 előtt nem valószínű EKB-kamatcsökkentés.
Valószínűsíthető a recesszió Nagy-Britanniában is
Londonban az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságra, a britre is recessziót valószínűsítenek. A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett múlt havi felmérés azt jelezte, hogy a brit feldolgozó- és szolgáltatási szektor egyes mutatói „történelmi mélységekben” járnak, és a BCC szerint ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot „már csak egyetlen negyedév választja el” a technikai recessziótól.
A külkereskedelmi feltételek visszahúzzák Japánt is
A JP Morgan hétvégi londoni makroelőrejelzése szerint az euróövezettel együtt Japán is recesszióban van, jóllehet nem az amerikai és nyugat-európai bajokat okozó likviditási és lakóingatlan-válság, hanem a külkereskedelmi feltételek, valamint a globális feldolgozószektor romlása miatt. A japán ipar kibocsátási értéke a második negyedévben, szezonálisan kiigazítva, éves szintre átszámolva 3,3 százalékkal csökkent az első negyedévi, ugyanígy számolt 2,4 százalékos visszaesés után, és úgy tűnik, hogy a csökkenés „egy darabig még folytatódik”. A japán ipari termelési adatok rendszeres közzétételének 53 éves történetében eddig tízszer fordult elő, hogy a kibocsátási érték két egymás utáni negyedévnél hosszabb ideig csökkent, és mindegyik esetben végül hivatalosan deklarált recesszió következett be, áll az elemzésben.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?