Hirdetés

Csalóka jelzés a tőzsdei növekedés, számos ágazat nem lesz képes hamar talpra állni

Profitoptimizálás? A nagy intézményi befektetők érdeke volt a tőzsdei emelkedés •  Fotó: Pixabay

Profitoptimizálás? A nagy intézményi befektetők érdeke volt a tőzsdei emelkedés

Fotó: Pixabay

Nincs valós alapja az elmúlt néhány napban tapasztalt tőzsdei növekedésnek a Krónika által megkérdezett szakember szerint. Králik Lóránd szerint többet árt, mint használ, mivel azt a hamis látszatot kelti, hogy minden rendbe jön, hamar túllépünk a válságon, holott ez még egyáltalán nem biztos.

Bíró Blanka

2020. április 09., 08:022020. április 09., 08:02

Veszélyesebb, mint az összeomlás a tőzsdén a múlt héten és hétfőn tapasztalt növekedés, mert azt a hamis érzetet kelti, hogy minden rendbe jön, hamar túllépünk a válságon, holott ez még egyáltalán nem biztos – szögezte le érdeklődésünkre Králik Lóránd egyetemi adjunktus.

A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének oktatóját annak kapcsán kérdeztük, hogy a 2008-as gazdasági világválságtól eltérően ezúttal egy rövid mélyrepülés után újra növekedésnek indultak a tőzsdék. Mint részletezte,

Hirdetés

a  tőzsdekrachok jellemzője, hogy vannak korrekciók, hirtelen megugró növekedő időszakok, a 2008-as gazdasági válság idején is előfordult kisebb korrekció, bár az nem volt ilyen mértékű, mint a mostani. 

A hamis jelzésre utal az is, hogy a tőzsde már kedden megtorpant, szerdán pedig a bizonytalanság jellemezte. „A nagy intézményi befektetőknek, akik komolyan befolyásolni tudják a piacot, érdekük volt az emelkedés, hogy a portfólióoptimizálást végre tudják hajtani: megszabaduljanak a kockázatos részvényektől, és biztonságosabb kötvényekbe, állampapírokba fektessenek, olyan pénzpiaci eszközökbe, melyeket a válság kevésbé befolyásol” – részletezte az elemző. Felidézte, a tőzsdén március 23-án volt a mélypont, aztán akár 20 százalékkal is megemelkedtek az árak, a múlt heti „hurráoptimizmus” látványos növekedést produkált.

Idézet
Ez azonban csak átmeneti növekedés, amire rásegített, hogy a politikusok igyekeztek megnyugtatni az állampolgárokat, hogy a válság gyorsan véget ér. Ha a járvány gyorsan lefut, újra lehet építeni a gazdaságot, ám a jelenlegi tőzsdei növekedés mindenképpen hamis jelzés”

– összegezte Králik Lóránd, aki szerint a növekedésnek nincs valós alapja, a befektetők jelenleg úgy viselkednek, mintha  egy hónap múlva minden visszatérne a régi kerékvágásba, holott az biztos, hogy az új kerékvágás már nem a régi nyomvonalán halad.

Aggasztó jelek az
Egyesült Államokban

Nem lehet tudni, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a következő hetekben milyen lesz a koronavírus terjedésének folyamata. Egyelőre a járvány csúcsokat dönt, ami további szigorításokat eredményez.

Donald Trump igyekszik megnyugtatni az amerikaiakat, hogy „már látják az alagút végét”, ám amikor még befele tartunk az alagútba, nehezen látható a vége

– fejtette ki a szakértő.

Bár ígérnek oltást, gyógyszert a koronavírus ellen, de erre rövid távon kevés az esély, így a gazdasági folyamatok is kitolódnak. Az Egyesült Államokban aggasztóak a munkanélküliségi előrejelzések, márciusban 4,4 százalékosra ugrott a mutató, ám akik az elmúlt hetekben veszítették el az állásukat, még nem szerepelnek a statisztikákban  – hívta fel a figyelmet Králik Lóránd. A segélyért folyamadók alapján az óvatos becslések szerint a valós munkanélküliség már most 12-13 százalékos. Az amerikai St. Luis-i jegybank elnöke, James Bullard szerint a 30 százalékos munkanélküliség sem elképzelhetetlen, ez pedig még a nagy gazdasági világválság mutatóit is meghaladná, hiszen 1929–1933-ban 25 százalékos volt a legnagyobb munkanélküliség.

Králik Lóránd szerint még nem látszik a fény az alagút végén Galéria

Králik Lóránd szerint még nem látszik a fény az alagút végén

Globális összefüggések

„Próbálják nyugtatni a piacokat, hogy amilyen gyorsan jött a járvány, olyan gyorsan levonul, az átmeneti állapot után visszaáll a gazdasági növekedés, ugyanakkor a megszakadó termelési láncokat újra kell építeni, ez pedig nehézkes folyamat” – érzékeltette az elemző. Rámutatott,

Kínában lefutott a koronavírus, most újraindítanák a termelést, de nincs akinek, hiszen most éppen a világ többi részén tombol a járvány, a felvevőpiacok lefagytak.

További kockázatot jelent a visszaépülésben, hogy a járvány nem egy időben jelentkezik a világ különböző részein. Lehet, hogy az Egyesült Államokban két hónap alatt lefut, de éppen arra lángol fel Indiában, Törökországban, Afrikában vagy Latin-Amerikában. Ilyen körülmények között nehéz modellezni, hiszen nem lehet tudni, mikor ér véget a járvány – szögezte le Králik.

A válságot az állam adóbevételei is megszenvedik, az összetett rendszerben rengeteg tényező tevődik össze, éppen ezért hosszú hónapokba telhet, amíg az egészséges emelkedés beindul. A tőzsdei grafikonokban a meredek fellendülés utáni hosszú visszaesést a gazdaság újraindulása állíthatja meg, de kérdés, hogy ez mikor történik meg, és milyen mértékben állnak helyre a termelési láncok. „A globalizált társadalomban olyan mértékben függ össze a gazdaság, hogy rengeteg tényezőn múlik az újraindulás” – hangsúlyozta Králik Lóránd.

Több ágazat vesztese
lehet a járványnak

A szakember kérdésünkre úgy vélekedett, hogy a világgazdaságban mindenképpen lesznek olyan területek, amelyek nem tudnak gyorsan magukhoz térni, például a turizmus, a légi közlekedés vagy a gépkocsigyártás. Králik kiemelte:

több ágazat is a vesztese lehet a járványnak, hiszen annak lecsengése után is várható, hogy a pszichológiai hatása visszafogottságot eredményez.

A jövedelemkiesés miatt az embereknek kevesebb pénzük lesz, az alapvető szükségleteikre összpontosítanak, nem távoli, egzotikus utakat terveznek. Az elszigetelés új típusú kommunikációt hozott előtérbe, a kockázati tényezők csökkentése az üzleti utak jelentős mértékű visszaesését eredményezheti. Králik Lóránd úgy véli: a gépkocsi-ipar is megszenvedi a válságot. Franciaországban már márciusban 70 százalékkal esett vissza a gépkocsieladás. Az elemző szerint ugyanakkor nem valószínű, hogy emberek, amint kijönnek az otthonaikból, rohannak az autószalonokba gépkocsit vásárolni még akkor sem, ha a járvány előtt ezt tervezték. Az autógyárak legalább tízszer annyi beszállítót foglalkoztatnak, tehát ha a gyár leáll, sokan megszenvedik.

Az építkezés dübörög,
de változhat a trend

Az építkezés eközben jelenleg dübörög, de mint Králik hangsúlyozta, a munkálatok többsége állami beruházás, így az ágazatra jövőre vagy két év múlva sújt le a válság, ezért kell most  a vállalkozóknak a  nehéz időkre tartalékolniuk. „Most, amíg vannak megrendelések, van pénz, fel is tudják gyorsítani a munkálatokat, hiszen az ágazatban a munkaerőhiány valamelyest enyhült” – mondta Králik Lóránd. Hozzáfűzte: a szezonmunkások egy része hazatért külföldről, tapasztalható, hogy egy részük a hazai építőiparba jelentkezett. „Az állam valószínű a következő időszakban is próbálja fenntartani a beruházásokat, de rengeteg szociális jellegű kiadása lesz, hiszen a nyugdíjakat, a munkanélküli segélyt biztosítania kell. A magánberuházások pedig kérdésesek, hiszen amikor mindenki a jelenlegi hiteleiért aggódik, visszaeshet a hitelfelvétel” – emelte ki Králik Lóránd.

Kedvezményes hitelt vár a román államtól a Blue Air

A bukaresti kormánytól kért 42–45 millió euró értékű hitelt a román magántulajdonban levő Blue Air diszkont-légitársaság, hogy átvészelje a koronavírus-járvány okozta bevételkiesést. A Hotnews.ro hírportál a diszkont-légitársaságtól származó értesülésekre hivatkozva úgy tudja, hogy az államnak évente 100 millió lej (20,6 millió euró) adót fizető vállalat kedvezményes feltételek mellett kéri a hitelt, amelyet visszafizetnek, ha újraindul a légi közlekedés. Mint ismeretes, a Blue Air már március 17-én felfüggesztette valamennyi menetrend szerinti járatát azt követően, hogy a román hatóságok elrendelték a rendkívüli állapotot. A légitársaság ezután csak charterjáratokat üzemeltetett, és részt vett a világ különböző pontjain rekedt román állampolgárok hazaszállításában. Márciusban a vállalat dolgozóinak már csak 30 százaléka dolgozott, a többiek otthonról végezték feladataikat, vagy szabadságot vettek ki. Jelenleg a vállalat mintegy 1500 dolgozójának több mint 90 százaléka kényszerszabadságon van. A Blue Air Románia második legnagyobb légitársasága, 2018-ban 5 millió utast szállított. Első helyen a Wizz Air áll 8,3 millió utassal, harmadik a román állami Tarom, amely 2,7 millió utast szolgált ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés