
George Simion AUR-elnök Novák Károly Eduárd volt RMDSZ-es sportminiszterrel az idei paralimpiai sportgálán
Fotó: Halmágyi Zsolt
A román szélsőségesek által használt panelek használatát veti Novák Károly Eduárd egykori sportminiszter szemére Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. A szövetség szóvivője a Román Paralimpiai Bizottság elnöki tisztségét betöltő Novák legfrissebb nyilatkozatára reagált, amelyben több okból bírálja az RMDSZ-t, ugyanakkor olyasmit is mond, hogy nincs szükség etnikai alapon szerveződő pártokra Romániában.
2026. május 03., 18:232026. május 03., 18:23
2026. május 03., 18:292026. május 03., 18:29
Nehezen elképzelhető, hogy Novák Károly Eduárd még egyszer az RMDSZ javaslatára töltsön be kormányzati tisztséget, mint 2020 decembere és 2023 júniusa között. Az egykori sport- és ifjúsági miniszter számos kritikával illeti az őt a tárca élére delegáló szövetséget, többek között sportügyi témákban, de odáig is elmegy, hogy gyakorlatilag megkérdőjelezi az RMDSZ létjogosultságát. Az egykori paralimpikon a Transtelexnek adott interjúban – nem először – azt állítja, hogy a romániai magyar fiatalok nem beszélik az állam nyelvét, „nem tudnak integrálódni az országba”, és felrója az RMDSZ-nek, hogy „a magyarságot a múltban tartja, a régi hagyományokhoz köti”.
„A sporteredmények sem azt mutatják, amit kellene, tíz éve létezik ez az akadémiai rendszer, és egyszerűen a gyerekeket ledarálták. Annyit lehet elmondani, hogy azok a gyerekek valahol mozogtak, valahol sportoltak, de tíz év alatt alig pár focista játszik első ligában. Szinte ugyanígy a hokival is. Óriási a veszteség” – jelentette ki Novák, aki szerint „kaput kellett volna nyitni az egyéni sportokra is és nem csak két sportnak az akadémiájára építeni”. Szavainak némileg ellentmond a Székelyföld Labdarúgó Akadémiára építő FK Csíkszereda élvonalbeli szereplése (a csapat épp a hétvégén harcolta ki a bennmaradást), miközben a Sepsi OSK-nak is reális esélye van visszakerülni a Szuperligába; jégkorongban ugyanakkor szintén jól szerepelnek a székelyföldi csapatok, amelyek közül a Gyergyói HK-nak sikerült a címvédés az Erste Ligában.
Novák Károly Eduárd úgy véli, 2023 óta rengeteg hibát követett el az RMDSZ, „egyfolytában megy fejjel a falnak”, pedig ha meg akar maradni, akkor a a szövetségnek szerinte változtatnia kell. „Én az erdélyi magyarság esetében a csak magyar pártot már nem látom reálisnak, ameddig a magyaroknak magyar pártjuk van, a románoknak román pártjuk van, addig mindig valakinek a szolgái kell legyünk, valakinek a kedvében kell járjunk. (…) Miért ne lehetne egy olyan párt, amelyik románokat, magyarokat egységesen képvisel, és mindenkinek a kultúráját, az igényeit tiszteletben tartja?” – teszi fel a kérdést az interjúban Novák, akit tavaly márciusában megválasztottak a Román Paralimpiai Bizottság elnökének.
Közösségi oldalán posztolt bejegyzésében a szövetség képviselőházi frakcióvezetője meglepőnek és nehezen értelmezhetőnek nevezi azt a megállapítást, miszerint a romániai magyaroknak be kellene tagozódniuk román pártokba. „Csodálkozom, hogy ez nem jutott eszébe, amikor az RMDSZ javaslatára miniszter lett, vagy képviselőnek indult RMDSZ listán. Miközben szerinte az RMDSZ-nek az az érdeke, hogy a romániai magyarok ne tudjanak románul, éveket harcoltunk a szélsőségesekkel, hogy a romániai magyarok speciális tankönyvből tanulják a román nyelvet a jobb elsajátítás érdekében, mert módszertanilag abszurdum ugyanabból a tankönyvből tanítani a román és magyar anyanyelvű gyermekeket; hogy ellenségként kezeljük a románokat, miközben soha nem mondtuk ilyet, kerestük az együttműködést a románokkal, csak a magyargyűlölő szélsőségeseket tartjuk ellenségnek, például Simiont, akivel az utóbbi időben a miniszter úr együtt fotózkodott. Megdöbbentő volt ezeket a sovénektől ismert szólamokat hallani a volt miniszter retorikájában” – üzente Nováknak Csoma Botond.
A frakcióvezető egyébként nem is annyira burkoltan azt is szemére veti az RMDSZ egykori sportminiszterének, hogy annak a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) a retorikáját alkalmazza, amely korábban Novákot is támadta, Csoma szerint sok esetben éppen magyar etnikuma miatt. Az RMDSZ szóvivője különben olyan fotót csatolt posztjához, amelyen Novák Károly Eduárd együtt látható George Simion AUR-elnökkel. A felvétel a Román Paralimpiai Bizottság februárban rendezett sportgáláján készült, amely annak idején nem kis feltűnést keltett amiatt, hogy a rendezvény egyik díszmeghívottja éppen a szélsőjobb ellenzéki alakulat vezetője volt, miközben kormányzati politikusok nem vettek részt.

Bírálta az adóemeléseket és a „valódi életperspektívák” hiányát Novák Károly Eduárd korábbi RMDSZ-es sportminiszter.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!