Hirdetés

Felelőtlenségnek tartják a kolozsvári vendéglátósok a „csiki-csuki állapotot”, országos tiltakozás készül

Kolozsváron négy hónapja vannak életben a vörös zónára érvényes szigorú korlátozások •  Fotó: Jakab Mónika

Kolozsváron négy hónapja vannak életben a vörös zónára érvényes szigorú korlátozások

Fotó: Jakab Mónika

Ez az utolsó óra, az utolsó remény – ezt érzik a romániai vendéglátók és szállásadók, akik kedden délben tiltakozó megmozduláson adnak hangot elégedetlenségüknek. Az ágazat Krónikának nyilatkozó képviselői szerint Kolozsváron sok más városhoz mérten is rosszabb a helyzet, hiszen hónapok óta csak a teraszokon szolgálhatnak ki, a mindössze pár napos múlt heti nyitás pedig sokaknak nemhogy segített volna, inkább ártott.

Pap Melinda

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2021. február 15., 19:512021. február 15., 19:51

2021. február 15., 19:532021. február 15., 19:53

Az út végén – ezzel a jeligével szerveznek békés tiltakozó megmozdulást kedden 12 óra és 12.30 között a vendéglátásban és szállásadásban érdekelt vállalkozások országszerte. Elégedetlenségük oka, hogy a hatóságok által a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében foganatosított intézkedések nyomán alaposan megcsappantak a bevételeik, és sokuk tevékenysége veszélybe került.

Idézet
„Hogy miért te is? Mert eleged van abból, hogy te betartod a játékszabályokat, ők meg nem. Ez az utolsó óra, az utolsó remény”

– áll a tiltakozó megmozduláson való részvételre buzdító felhívásban. A demonstráció kezdeményezői arra biztatják a vendéglátásban érdekelteket, hogy kedden, az említett idősávban függesszék fel tevékenységüket, vonuljanak ki vendéglátóipari egységük elé, fogalmazzanak meg egységes üzeneteket a magasba emelt papírlapokon, táblákon.

Hirdetés

korábban írtuk

Az üdülési csekkek felfüggesztése miatt tiltakoznak a turizmusban érdekelt vállalkozók
Az üdülési csekkek felfüggesztése miatt tiltakoznak a turizmusban érdekelt vállalkozók

Elégedetlenségüknek adnak hangot, és tiltakoznak az idegenforgalomban érdekelt vállalkozók amiatt, hogy a kormány úgy döntött, idén nem biztosit üdülési csekkeket a közalkalmazottaknak.

Az egyik legrosszabb a helyzet Kolozsváron, ahol már hosszú hónapok óta a vendéglátósok csak a teraszokon szolgálhatják ki vendégeiket.

Az érintettek szerint többet ártott, mint használt, hogy miután a fertőzöttségi ráta 3 ezrelék alá csökkent, a hatóságok megengedték a belső terek megnyitását kapacitásuk egyharmadában, majd egy hét után, vasárnap újra elrendelték azok bezárását, mivel újfent megugrott a fertőzöttek száma.

Elsietett volt a nyitás

Kovács Zsolt, a kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa a Krónikának elmondta, visszafogott optimizmussal álltak a nyitáshoz, hiszen 2,97 ezrelékes fertőzöttségi mutatónál kaptak zöld jelzést. „Nem fektettünk túl nagy hangsúlyt a nyitásra, hiszen olyan kevés volt a különbség a számokban, tartottunk tőle, hogy 3,01 ezreléknél újra elrendelik a zárást” – fejtette ki a vállalkozó.

Fóliával körbevett terasz a kincses város főterén •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fóliával körbevett terasz a kincses város főterén

Fotó: Jakab Mónika

Meglátása szerint a vendéglátósok helyzetén múlott, hogy miként tudták kezelni az egyhetes nyitást. A Mikó étterem korábban is működött, házhoz szállítást vállaltak, ami azzal járt, hogy átszervezték a tevékenységet, de az alkalmazottakat megtartották, volt készletük. A pincérek már nem vendégeket fogadtak és szolgáltak ki, hanem a konyhán segítettek, vagy kiszállították a megrendelt fogásokat.

Készleten inkább erős italok voltak, mert azok szavatossága nem jár le, de a söröket, üdítőket az elmúlt hónapokban már háromszor adták vissza a beszállítóknak, attól tartva, hogy lejár a szavatosságuk. „Az étterem vendégfogadó termének gyors takarításával mi tulajdonképpen készen álltunk a nyitásra” – mutatott rá a vállalkozó.

A nagyobb rendelésekkel kivártak, Kovács Zsolt szerint azt tartották mérföldkőnek, hogy meghosszabbítják vagy sem a veszélyhelyzetet.

„Ha a veszélyhelyzetet nem hosszabbítják meg, már nem lett volna törvényes keret, amire alapozva újra bezárassanak. Mivel ez mégis megtörtént, továbbra is bizonytalannak tartottuk a nyitva tartás lehetőségét” – részletezte. Az üzletember arra is kitért, hogy akik korábban teljes leállították a tevékenységet, nehezebb helyzetbe kerültek, visszahívták kényszerszabadságról az alkalmazottaikat, ezt hivatalosan is bejelentették, majd egy hét múlva kénytelenek voltak újra intézni a formaságokat.

korábban írtuk

Egy hétig tartott a „lazítás”, újra bezárnak a vendéglők és az előadótermek Kolozsváron
Egy hétig tartott a „lazítás”, újra bezárnak a vendéglők és az előadótermek Kolozsváron

A romló járványhelyzet miatt alig egy héttel a nyitás után vasárnaptól ismét bezárnak a kocsmák, a vendéglők, a szórakozóhelyek, a színházak és a mozik Kolozsváron – közölte a Kolozs megyei prefektusi hivatal a sürgősségi helyzetek megyei bizottságának péntek délutáni ülése után.

Kovács Zsolt arra számít, egész évben ilyen „csiki-csuki állapot” lesz a vendéglátásban.

Idézet
„Folyamatosan újra kell tervezni, alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Idén eljön a nagy rostálás ideje, aki bírja, megy tovább, aki nem, kihull”

– véli a vállalkozó, aki szerint különben erre szükség is volt, mert „az elmúlt években felhígult a piac”. „Ez az év gazdasági szempontból durvább lesz, mint a tavalyi, bár már az is nagy próbatétel volt. De sokan felélték a tartalékaikat, és a remény is megfogyatkozott” – összegzett a kincses városi vendéglátós.

„Hidegzuhanyként jött a hír”

Pócsai András, a Kolozsvár belvárosában található 1568 Bistro ügyvezető társtulajdonosa a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy vegyes érzelmekkel fogadták a beltéri nyitásról szóló bejelentést. „Az elején nagyon örültünk, hogy végre tehetjük a dolgunkat, de utána hidegzuhanyként jött a hír, hogy ismét zárni kell. De benne volt a levegőben, lehetett rá számítani, hogy ez nem fog sokáig tartani” – értékelt a Vallásszabadság Házában működő étterem társtulajdonosa.

Kolozsváron több hónapos szünet után múlt héten öt napra újra kinyithattak az éttermek belterei •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kolozsváron több hónapos szünet után múlt héten öt napra újra kinyithattak az éttermek belterei

Fotó: Jakab Mónika

Mint rámutatott, furcsának tartotta, hogy három napig kevés volt az új koronavírusos eset Kolozsváron, majd miután újraindultak a vendéglők, már rögtön az első napon Kolozs megyéből jelentették a legtöbb esetet, mintegy 450-et. „Ez kicsit mesterkélt volt.

Idézet
Úgy tűnt, mintha a régi prefektusnak az lett volna a vágya, hogy távozása előtt indítsa el a vendéglőket, de nagy értelme nem volt, ha rá öt napra újra zárni kellett”

– mondta Pócsai András. Mint magyarázta, ahhoz, hogy egy vendéglőt újra lehessen indítani, ráadásul rövid idő alatt, hatalmas munka van a háttérben. „Munkatársakat kell behozni, alapanyagot kell megrendelni, előkészíteni, ez mind anyagi megerőltetést jelent. Hiszen amikor bevásárolsz, nem egy napra teszed, hanem több időre, és a termékeknek csak kis részét tudjuk visszaküldeni” – magyarázta az illetékes.

Hozzátette, szerencsésebb helyzetben vannak a hozzájuk hasonló vendéglők, ahol van delivery rendszer, így a konyha nem állt le teljesen. „Ahol teljesen le volt állva a konyha, ott ez a mostani helyzet nagyon nagy érvágást jelentett” – értékelt.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Az 1568 Bistro végig nyitva volt az elmúlt négy hónapban, amióta Kolozsvár a vörös zónában van, és a terasza jelenleg is várja a vendégeket. „Emellett kiszállítunk, és próbáljuk túlélni ezt a helyzetet. De ha az elmúlt évet a járvány előttivel összehasonlítjuk, akkor 50–60 százalékos visszaesésről beszélhetünk” – vont mérleget a társtulajdonos, aki szerint az anyagi veszteség mellett a nagy bizonytalanság is megterhelő, hogy nem lehet tervezni, nem tudni, mi lesz holnap-holnapután.

Pócsai András szerint Kolozsváron szinte minden vendéglátóipari egység mínuszba dolgozik, függetlenül attól, hogy van terasza, vagy sem.

„Ez inkább arról szól, hogy próbálunk minél több alkalmazottnak munkát adni, de ilyen körülmények között nem lehet profitról beszélni. Csak bizakodni tudunk, hogy jön a tavasz, és a járványhelyzet is megengedi majd, hogy elkezdjünk viszonylag normális körülmények között dolgozni” – összegzett.

Felelőtlen hatósági játék

Mostis Gergő, a kolozsvári Planetarium söröző és kultúrkocsma tulajdonosa is a hatóságok machinációjának tartja a múlt heti beltéri nyitást. „Rendkívül kényelmetlen, és rosszul érint minket ez a csiki-csuki játék, nagyon populista húzásnak érezzük” – jelentette ki a Krónikának a főtéri kocsma tulajdonosa, aki szintén Mircea Abrudean „dicsőséges távozásának” tudja be a múlt heti esetet.

Rámutatott, érdemes lett volna inkább kivárni az esetszám valós csökkenését, mint öt nap elteltével ismét bezárni.

„Mindenki bevásárolt, feltöltötte a készletet, és dobhatja ki, senki nem vállal ezért felelősséget, nem tehermentesít” – mutatott rá. Mostis Gergő szerint átgondolatlan, felelőtlen a döntéshozók hozzáállása a vendéglátóipar helyzetéhez.

A Planetarium kávézó fedett tornácát a hidegben is látogatják •  Fotó: Facebook/Planetarium Galéria

A Planetarium kávézó fedett tornácát a hidegben is látogatják

Fotó: Facebook/Planetarium

„Két szerencséjük van: hogy nincs egy erős HORECA-szakszervezet Kolozsváron – pótolni kell ezt a hiányt –, és hogy hideg van. Különben mindannyian az utcára vonulnánk a vendégeinkkel együtt. Mert tényleg a mi zsebünkre megy ez a nagyon átlátszó machinálás a számokkal” – értékelt a Planetarium tulajdonosa.

Úgy vélte, ez nagyon nehéz, jobb esetben nullszaldós időszak az ágazat számára, de megéri nyitva tartani, mert mindenki arra számít, hogy jobb időszak következik.

„Akinek most pénze van, az tud terjeszkedni, de nagyon sokan nem bírják a régiek közül, és a szomorú az, hogy önhibájukon kívül kell bezárniuk. Ráadásul az is arcpirító, hogy még ilyen csiki-csuki játékokat is eljátszanak velünk. Azt mondják: lélegezz föl, szedd össze az utolsó tartalékaidat, vedd meg az árut és nyissál ki, majd utána dobhatsz ki mindent” – értékelt Mostis Gergő. Hozzátette,

a múlt heti nyitás amúgy jót tett a forgalomnak, a hétvégén háromszorosára ugrott a bevételük azzal, hogy bent is nyithattak, még ha csak a kapacitásuk 30 százalékával is.

„Már azt hittük, hogy helyreállnak a dolgok, erre újra be kellett zárni” – mutatott rá a kocsmatulajdonos. Másokhoz képest amúgy a Planetarium szerencsés helyzetben van, mivel a teraszt a hideg időjárás ellenére viszonylag sokan látogatják.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

„Nagyon lojális törzsközönségünk van, szinte mindig 60 százalékos kihasználtságban megtelik a terasz. Így nem panaszkodom, de együtt tudok érezni másokkal, akiknek nincs fedett, fűthető teraszuk, vagy konyhával is dolgoznak. Teljesen megértem a felháborodást. A mi vendégeink is szeretnének már bent ülni, hiszen hideg van. De ennek ellenére minket látogatnak kint is, igaz, nagyon sokat fektettünk be azért, hogy tudjuk fűteni a teraszt, minden egyes asztalt” – magyarázta Mostis Gergő.

Elmondta, hetente kétszer kell cserélniük a gázpalackokat, ami 2400 lejes többletköltséget jelent, és bent is fűteni kell, hiszen ott zajlik a kiszolgálás. Az alkalmazottakat is ugyanúgy kell fizetni, mint régen, hiszen visszahívta őket kényszerszabadságról, de a járulékokat, adókat, áfát, bérleti díjat is. Utóbbiról sikerült megegyezni a főbérlővel, aki türelmi időt adott, ami nagy segítség, hiszen

sok kolozsvári vendéglátóipari egység épp amiatt kénytelen lehúzni a rolót, mert a visszaesett forgalom mellett nem tudja előteremteni a néhol több ezer eurós havi bérleti díjat.

„Úgy látom, hogy sok hely be fog zárni a bérleti díjak miatt. Mert Kolozsvár egy marketinglufi, a főbérlő azt mondja: fizetsz vagy mész, nincs tolerancia. Az gondolja, úgyis jön más, hát ebben az időszakban tartok tőle, nem fog jönni. De a bérleti díjak egyáltalán nem csökkentek, ami a kereskedelmi egységeket illeti” – mondta Mostis Gergő. Példaként egy Virág (Inocențiu Micu Klein) utcai éttermet említett, mely kénytelen volt bezárni, és most a helyet 1000 euróért kínálja kiadásra a tulajdonos.

Mindenkinek elege lett

Kolozsváron egyébként nem a vendéglátóiparban érdekeltek az egyedüliek, akiket felháborított a múlt heti lazítást követő újabb szigorítás. A Kolozs megyei prefektúra Facebook-oldalán számos helyi lakos bírálta a hatóságokat amiatt, hogy ennyire felelőtlenül döntenek sokak életéről.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A kritikákból a prefektusi székből távozó Mircea Abdrudean mellett a szintén liberális párti (PNL) Emil Boc polgármesternek is kijutott. Többen úgy vélték, hatékonyabb lett volna, ha a decemberi választások előtt engedélyezte volna Kolozsvár karanténba helyezését

ahelyett, hogy négy hónapos zárlatra ítélje a várost, ami tönkreteszi a méltán híres vendéglátó- és szórakoztatóipart.

Kolozsváron hétfőn a prefektúra közlése szerint 3,34 ezrelék volt a fertőzöttségi ráta, és országos szintén ismét Kolozs megyéből jelentették a legtöbb új koronavírusos esetet, 225-öt. A közép-erdélyi megyében 2,49 ezrelék a fertőzöttségi arány.

korábban írtuk

Ismét 3 ezrelék fölött a fertőzöttségi ráta Kolozsváron
Ismét 3 ezrelék fölött a fertőzöttségi ráta Kolozsváron

Három nap „szabadság” után pénteken ismét 3 ezrelék fölé emelkedett a fertőzöttségi ráta Kolozsváron. A megyei vészhelyzeti bizottság még pénteken dönt az esetleges korlátozásokról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés