
Fotó: Jakab Mónika
Eltörli a kormány az energiaár-plafont előíró jogszabály azon előírását, amely szerint azoknak a személyeknek, akiknek több ingatlan is szerepel a nevükön, saját felelősségre nyilatkozniuk kell, hogy mely fogyasztási helyre kérik a kedvezményes árú energiát, a többi ingatlan esetében pedig a maximális árat számlázza január elsejétől a szolgáltató – jelentette be kedden Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
2022. december 20., 15:122022. december 20., 15:12
2022. december 20., 16:052022. december 20., 16:05
A tárcavezető Facebook-bejegyzésében jelezte egyúttal, hogy a vonatkozó kormányrendeletet jövő heti ülésén fogadja el a Nicolae Ciucă vezette kabinet. Popescu elárulta, Nicolae Ciucă miniszterelnök már az elmúlt hét végén arra kérte, hogy dolgozzon ki egy rendelettervezetet, amely eltöröli ezt az előírást annak érdekében, hogy az ország minden polgára élvezhesse az ársapka nyújtotta előnyöket, függetlenül a fogyasztási helyek számától.
A nemzeti liberális párti (PNL) Popescu különben azt követően jelentette be a nyilatkozat eltörlését, hogy a szociáldemokraták (PSD) a nap folyamán jelezték, javasolni fogják a kormánykoalícióban a nyilatkozat eltörlését. Azzal érveltek, hogy a nyilatkozat benyújtásáról szóló törvényi előírás nem egyértelmű, és alkalmazása diszkriminációhoz vezetne, főleg azoknak az albérlőknek az esetében, akik a fogyasztás alapján jogosultak lennének a kedvezményes árú számlázásra. A PSD képviselői szerint ugyanakkor az áramszolgáltatóknak is „nagy problémát” jelentene a nagyszámú nyilatkozat kezelése. „Mindemellett a jogszabály jelenlegi formájában elbátortalanítja a polgárok széles kategóriáit az energiával való takarékoskodásban, és ez szembemegy az európai uniós politikával. Ezért a PSD javasolni fogja, hogy térjünk vissza a szenátus által elfogadott szövegváltozathoz, amely nem tartalmazta ezt a rendelkezést” – idézte az Agerpres a PSD közleményét.
hiszen ha van is szerződésük a tulajdonossal, mindenképp utánajárást feltételezett volna, hogy az energiaszámlákat a nevükre írassák. Ha pedig nem hivatalosan élnek más ingatlanában, akkor kénytelenek lettek volna a legmagasabb árat fizetni. Márpedig nagyon sok egyetemista és fiatal van ilyen helyzetben, főként a nagy egyetemi központokban.
Így nem csoda, hogy nyilatkozattételi kötelezettség bevezetését hatalmas felháborodás övezte, hiszen előre látható volt, hogy nagyon sokan kiesnek a jogszabály hatálya alól. A Krónikának nyilatkozó ingatlanügynök is azt mondta, ennyi egészen biztosan nem lesz elég a szerződéskötéshez azon főbérlők részéről, akik nem akarják hivatalosítani a viszonyt annak érdekében, hogy így ne kelljen adót fizetniük az albérleti díjként befolyó összegek után.
Mint ismeretes, a parlament által novemberben elfogadott jogszabály szerint 2023. január 1-től 2025. március 31-ig Romániában hatóságilag korlátozott áron vásárolhatják mind a lakossági, mind pedig az ipari fogyasztók az energiát. A villamos energiánál a fogyasztás függvényében négy tarifát állapítottak meg: a legalacsonyabb 68 bani, a legmagasabb 1,3 lej kilowattóránként. Havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát fizeti az áramért.
A legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorú (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók ezen küszöbérték felett is a 68 banis tarifával fizetik a villamos energiát.
A jogszabály úgy rendelkezik, hogy a nyilatkozat benyújtása utáni első hónapban már alkalmazzák esetükben a legalacsonyabb, azaz 68 banis díjszabást. Vagyis, ha még decemberben benyújtják a kérést, januártól ezen az áron számlázzák nekik a villamos energiát, ha januárban nyilatkoznak, akkor a februári fogyasztásért fizetnek kilowattóránként 68 banit.
Mint ismeretes a havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vgyis 68 banit fizet kilowattóránként. A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató. Újdonság, hogy már nem a tavalyi átlagfogyasztás alapján sorolják a különböző kedvezményes árkategóriákba a fogyasztókat, hanem az aktuális energiafogyasztásuk alapján, ha pedig nem olvasták le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul. Viszont az év végéig még a tavalyi fogyasztás a mérvadó.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!