2008. december 16., 09:532008. december 16., 09:53
A The Observer – a legnagyobb baloldali vasárnapi brit lap – próbaváltásokat végzett több kiemelt idegenforgalmi helyszínen. A leghíresebb londoni bevásárló utcában, az Oxford Streeten, költségekkel együtt 0,918 eurót kínáltak egy fontért, és több nemzetközi repülőtér valutaváltó kioszkjai is 0,98–0,99 eurós árfolyamokat számoltak. A font az év elején még 1,40 euró körül járt.
A meredek esés közvetlen oka elemzők szerint a brit jegybank példátlanul agresszív pénzügy-politikai enyhítési kurzusa, amelynek során november óta 2,5 százalékponttal 2 százalékra csökkent a jegybanki alapkamat. A fő ok azonban a brit gazdaságba vetett általános befektetői bizalom gyengülése. A nagy európai gazdaságok közül minden előrejelzés szerint Nagy-Britannia éli át jövőre a legmélyebb recessziót, elsősorban az elmúlt években hatalmasra duzzadt ingatlanpiaci árbuborék kipukkadása miatt.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza – által Londonban kiadott, 2009-re szóló átfogó világgazdasági prognózis szerint a brit GDP-érték jövőre 2,1 százalékkal esik viszsza. Ez a legnagyobb mértékű teljesítménycsökkentés a vizsgálatba bevont vezető ipari hatalmak között, és Nagy-Britannia ezzel felkerült a várhatóan leggyengébben teljesítő húsz ország listájára az EIU előrejelzésében. Ebben a helyzetben erősödnek azok a hangok, amelyek szerint Nagy-Britanniának – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságnak – sürgősen meg kellene honosítania az eurót. Will Hutton, az egyik legtekintélyesebb brit közgazdász-publicista a The Observernek egyenesen kijelentette: a kérdés most már nem az, hogy Nagy-Britannia csatlakozik-e az euróhoz, hanem az, hogy mikor, és az, hogy még hány karriernek és üzleti vállalkozásnak kell tönkremennie az euróbevezetéssel szembeni „ideológiai ellenállás” miatt. Az ellenzéki brit konzervatívok hallani sem akarnak az euróról.
Az 1997 óta kormányzó brit Munkáspárt elvileg ugyan híve az eurócsatlakozásnak, ám Gordon Brown jelenlegi miniszterelnök még pénzügyminiszterként már évekkel ezelőtt kizárta Nagy-Britannia belépését az euróövezetbe, azzal az indokkal, hogy a csatlakozáshoz megszabott gazdasági feltételek nem teljesültek. A Labour emellett népszavazást is megígért az euróbevezetésről, ez azonban a jelen állapot alapján biztos bukással járna. Minden felmérés azt mutatja ugyanis, hogy a brit közvélemény legalább kétharmados arányban veti el a font feladását és az euró meghonosítását.
Folyamatos gyengülés folytán a lej euróhoz viszonyított árfolyama rohamosan közeledik a 4 lejhez, miközben a szakértők szerint nem is lehet a közeljövőben a román fizetőeszköz erősödésére számítani. A Román Nemzeti Bank (BNR) tegnap 3,9249 lejes viszonyítási árfolyamot jelölt meg a pénteki 3,9151-hez viszonyítva.
A pénzpiaci szakértők szerint a korábbi évek ünnepek körüli árfolyamzuhanásában sem lehet bízni, a külföldön dolgozó románok által hazaküldött összegek immár biztosan nem fogják megmenteni a román gazdaságot. Az eddig érkező összegek egyetlen banival sem tudtak hozzájárulni a lej erősödéséhez, ha pedig a visszafordíthatatlannak tűnő trend nem változik, akkor év végére a hivatalos árfolyam biztosan eléri majd a 4 lejt. A szakemberek szerint azonban túl nagy ingadozástól nem kell tartani, úgy látják, a jegybank semmiképp sem fogja hagyni, hogy a 4 lejes szintnél tovább gyengüljön a lej. „Hogy december második felében, amikor már masszívan érkeznek a pénzek az eperszedőktől, mi fog történni, nem tudom megmondani. Ám úgy látom, a 4 lejes küszöbnél nagyobb lesz az árfolyam. Nem hiszem, hogy a 3,9 lejes szintet tartani lehetne szilveszterig” – nyilatkozta Dragoş Cabat, a Financial View társmenedzsere.
Nicolae Chidesciuc, az ING Bank Románia közgazdásza viszont derűlátóbb, mint mondta, az ING 3,9 lejes árfolyamot jelölt meg az év végére szóló előrejelzésében. Nem ilyen fényes azonban a becslésük a jövő év első harmadára, amikor is az ING szakemberei szerint nem kizárt a 4,2 lejes árfolyam sem.
Az árfolyam-ingadozás, valamint a lej folyamatos gyengülése a leginkább azokat sújtja, akik euróalapú hiteleket törlesztenek. Hiszen míg a 3,5 lejes árfolyamon a havi 300 eurós törlesztőrészlet 1050 lej volt, ez 4 lejes árfolyamnál már eléri az 1200 lejt.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.