
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2009. április 16., 11:062009. április 16., 11:06
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a Boc-kormány a múlt hétvégén hozott sürgősségi kormányrendeletet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárásainak teljesítésére szolgáló költségvetési módosításokról. Ezek része az átalányadó bevezetése, amelynek eredményeként veszteséget kimutató vagy nagyon csekély nyereséget elkönyvelő vállalatok is fizetnek majd minimális adót, mégpedig éves forgalmuk alapján. A fő indok az volt, hogy a pénzügyi tárca szerint a Romániában tevékenykedő cégek 2007-ben összesen 770 milliárd lejes (mintegy 183 milliárd eurós) forgalmat bonyolítottak, az átlagos profitráta szintje 5,8 százalékos volt. A 242 ezer veszteséges cég 134 milliárd lejes (31,9 milliárd eurós) forgalmat bonyolított 16,2 százalékos átlagos veszteségszint mellett.
Az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek, kölcsönző- és lízingcégek, őrző-védő vállalkozások, kiskereskedők, autószerelők, szállodák, vendéglők, élelmiszer-ipari cégek, informatikai, jogi tanácsadó és könyvelési cégek, italgyártók, építőcégek, utazási irodák vagy szállítmányozási cégek mindegyike továbbra is fizeti majd az egységes, 16 százalékos nyereségadót, de köteles lesz befizetni azt a minimális összeget, amely a forgalmuk alapján besorolt sávban van előírva számukra.
Az említett minimális átalányadó mértéke 2200 lejtől (mintegy 500 eurótól) 43 000 lejig (körülbelül 10 ezer euróig) terjed. Az előbbit azok a cégek lesznek kötelesek fizetni, amelyek éves összforgalma nem éri el az 52 ezer lejt (13 ezer eurót), az utóbbit pedig azok, amelyek évi forgalma meghaladja a 129 millió lejt (mintegy 32 millió eurót). E két véglet között több sávot határoztak meg, különböző összegekkel.
Az átalányadó ötlete már a több mint egy hónappal ezelőtti „megfogantatása” pillanatában kiváltotta a vállalkozói szféra nagy részének ellenkezését. A kisvállalkozók képviselői például kifejezésre jutatták félelmüket, miszerint kisvállalkozások tízezrei mennek majd tönkre, 50–100 ezer ember veszíti el munkahelyét.
Az ellenzékben lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyenesen félmillió munkahely elvesztését véli előrelátni. A párt vezető személyiségei bejelentették, hogy országos kampányba kezdenek az átalányadó alkalmazása ellen. A parlamentben egyszerű indítványt készülnek benyújtani az intézkedés miatt a kormány ellen (ez csak egy megvitatandó és megszavazandó dokumentum, amely nem kötelezi semmire a kabinetet). A liberálisok azonban figyelmeztettek arra, hogy a bizalmatlansági indítványtól sem riadnak vissza, ha a kormány nem szünteti be az új adófajtát.
Emil Boc miniszterelnök ugyanakkor emlékeztette a politikusokat és a közvéleményt, hogy az IMF-fel kötött megállapodás értelmében a kormánynak nem sok választása volt: vagy növeli az egykulcsos nyereségadó és áfa arányát, jelentősen visszafogva ezzel a gazdasági élénkülés lehetőségét, vagy bevezeti a társadalom egésze számára viszonylag elviselhetőbb új adófajtát. A Boc-kormány ugyanakkor ritkítani szándékozik az adónemek „erdejét”. A pénzügyminisztérium például 36 adónemet akar megszüntetni, további 143-at pedig össze akar vonni.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.