
„Már iktatta a Román Találmányi és Szabadalmi Hivatal a Székelyföldi termék, illetve a Székely közösségi márkanév védjegyeztetési dokumentációját” – jelentette ki Borboly Csaba, aki arra is kitért, hogy a Hargita és Kovászna megye önkormányzata, illetve a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány és a tekerőpataki Bernád Ottó vállalkozó által kezdeményezett szabadalmazási procedúra már a felülvizsgálati szakaszban van.
A márkanevekre a névfoglalást még múlt év decemberében kérvényezték a szabadalmi hivatalnál, összeállították a szükséges dokumentációt, illetve befizették a 12 ezer lejes illetéket és kezelési költséget, idén januárban pedig a szabadalmi hivatal közölte, hogy a kérés kedvező elbírálást nyert, és február 18-ától kezdődően kezdetét vette a féléves kivizsgálási procedúra.
„Reméljük, hogy a továbbiakban is elfogadják az általunk kért formában a márkaneveket” – fejtegette Borboly. Hozzátette: a márkanevek használatára potenciálisan jogosult lesz a történelmi Székelyföld határain belül tevékenykedő valamenynyi vállalkozó, termelő, illetve a helyi hagyományokhoz igazodó különféle szolgáltatást nyújtó cég. Vagyis területi szempontból Hargita és Kovászna megyén kívül Maros megye területének majdnem fele, négy község Neamţ és egy község Bákó megyéből jogosult az új márkanevek használatára.
A márkanevek igénylésére Hargita és Kovászna megyében irodákat létesítenek, ahol az érdeklődők kérvényezhetik majd, hogy termékük vagy szolgáltatásuk elnyerje a Székelyföldi, illetve a Székely márkanevet. „Célunk, hogy minél több termék kerüljön ezzel a márkanévvel az európai uniós piacra, hiszen megyénk a Natúra 2000-es övezetben van, és az itt termő haszonnövények akár bioterméknek is tekinthetők” – fejtegette a Krónika kérdésére Borboly, hozzáfűzve, hogy már áprilistól indítják a kampányt a másodikán szervezendő hagyományos termékek kiállításával.
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke elmondta, a közös cél a Székelyföld népszerűsítése. Mint hangsúlyozta, a tavalyi helyhatósági választások után új fejezet kezdődött Kovászna és Hargita megye együttműködésének a történetében, nagy hangsúlyt fektetnek a kisrégiós identitásra, de a két megye határain túl együtt képviselik a két megye érdekeit. „A székelyföldi Székely márkanév levédését a Hargita megyei önkormányzat kezdeményezte, de ebben egyenrangú partner Kovászna megye. Háromszéken is megalakítják a bíráló bizottságot, hogy a Kovászna megyei termelők helyben folyamodhassanak a márkanév használatáért” – fogalmazott a megyei önkormányzat elnöke.
Gazda Zoltán, a Magyar Polgári Párt háromszéki alelnöke, a Székelyföldi termék márkanévkénti levédésének egyik kezdeményezője nem bánja, hogy a Hargita megyei önkormányzat átvette a kezdeményezését a szabadalmazásnak. Gazda fontosnak tartja, hogy ez a projekt kiterjedjen Háromszékre is, és Kovászna megye egyenrangú partnerként vegyen részt benne. Gazda megismételte, hogy nem pártpolitikai szándékkal ösztönözte a Székelyföldi termék márkanév létrehozását, így az a fontos, hogy az megvalósuljon, még akkor is, ha mások viszik dűlőre. Gazda korábban elismerte, nehezen tudták volna előteremteni a levédéshez szükséges 12 ezer lejt.
Ugyanakkor a polgári párt háromszéki alelnöke hangsúlyozta, elvárná, hogy Kovászna megye részéről ő is részt vehessen a projekt kivitelezésében. Az MPP háromszéki szervezete januárban közmeghallgatást tartott a székelyföldi termékről, amelyen közel harminc érdekelt vállalkozó vett részt. A polgári párt Kovászna megyei szervezete korábban lefoglalta magyar és román nyelven a www.szekelyfolditermek.ro és a www.szekelyfolditermek.eu domén-neveket. Gazda Zoltán elmondta, attól függően döntenek ezek sorsáról, hogy a márkanév levédését kezdeményezők megkeresik-e őket.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.