
Még a séfeket se fizetik meg eléggé. A szakember szerint egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek
Fotó: Veres Nándor
Jó ötlet, de akár visszafele is elsülhet a minimálbér adómentessé tétele a vendéglátó és szállásadó ágazatban a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Például Kolozsváron amúgy sem nagyon jellemző már, hogy minimálbéren tartsák az alkalmazottakat, sok helyen viszont továbbra sem fizetik meg például a pincéreket, szakácsokat, így nagy a fluktuáció.
Adómentessé teheti a bukaresti kormány a koronavírus-világjárvány által egyik leginkább érintett HoReCa-ágazat számára a minimálbért – Claudiu Năsui gazdasági miniszter bejelentése szerint már zajlik az egyeztetés a kormánykoalícióban arról, hogy mely gazdasági szektor számára biztosítsák ezt a kedvezményt. Mint a Prima Tv gazdasági műsorában a tárcavezető elmondta,
Hangsúlyozta, az intézkedésről a koalícióban hoznak döntést.
„Amennyiben a HoReCa-ágazatban vezetjük be, az intézkedés költségvetésre gyakorolt hatása kisebb lesz, mint a szektor számára az idei év folyamán nyújtott állami támogatás” – fogalmazott a gazdasági miniszter, aki szerint amúgy az adómentesség kihatással lenne arra is, hogy a vendéglátásban igen alacsonyak a fizetések, illetve sokakat foglalkoztatnak a fekete vagy a szürke zónában.
Mint ismeretes, a minimálbér adómentessé tétele szerepel a parlament által elfogadott kormányprogramban, arról azonban, hogy mely ágazatban vezetik be az intézkedést, még nem döntöttek a koalíciót alkotó pártok.

Egy kedden közzétett felmérés szerint mintegy húsz százalékkal nőttek idén a bérek 2019-hez képest a bérek a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ágazatban (HoReCa).
„A minimálbér adómentesítését a koalíciós pártok vállalták a kormányprogramban” – húzta alá a Krónika megkeresésére Hegedüs Csilla, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, szóvivője is.
– mondta a politikus. Hozzátette, ezt a kormányprogramban vállalták, ez mindhárom kormányzó párt által támogatott rendelkezés, és ezt kell érvényesítenie a gazdasági miniszternek.
Jó lépésnek tartja az ágazatban a minimálbér adómentesítését László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki lapunknak elmondta, a turisztikai szektorban, a vendéglátásban rengetegen dolgoznak, sokan minimálbéren, és ha nem kell ezután befizetni az adót, nagyobb összeget kapnak kézbe az alkalmazottak. Azt viszont nem tartja jó döntésnek, hogy
„Általában a jövedelembe beleszámolják az esetleges borravalót, ami egyelőre nincs megadózva. Ez nem egy jó döntés, hiszen a jó szakemberek hatalmas fluktuációját eredményezi, a külföldi munka lehetősége megnövelte a keresetet, és sokan élnek ezzel a lehetőséggel. Másrészt azért is alulfizetettek az ágazatban dolgozók, mert a javadalmazáskor figyelembe kellene venni, hogy teljesen más munkaütemet diktál az ágazat, mint egy megszokott munkahely: hétvégeken, ünnepnapokon, és estig, vagy éppen éjszaka is kell dolgozni” – részletezte a szakember.

Összetett oka vannak, hogy a vártnál sokkal kevesebben igényelték az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat képviselői közül – értékeltek a Krónika által megkérdezett szakértők.
Példaként azt hozta fel, hogy egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek. „Az a vállalkozó, aki ezt belátja, csodákat tud művelni, normálisan működik a cége,
– hangsúlyozta a turisztikai klaszter elnöke.
Kolozsváron eközben kevés alkalmazottat foglalkoztatnak minimálbéren az ágazatban – mutatott rá megkeresésünkre Kovács Zsolt, a Mikó étterem tulajdonosa. Kifejtette, az adómentesítés mindenképpen jó lenne, de a kincses városban kevesen profitálhatnak ebből a kedvezményből.
„Ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy ha a minimálbér után az ágazatban nem kell adót fizetni, sokan leviszik erre a szintre a béreket, hogy élhessenek a kedvezménnyel. Ez esetben a kormány szándékával ellentétben tulajdonképpen a csalást, a szürke munkát ösztönzik” – irányította rá a figyelmet a vállalkozó.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
szóljon hozzá!