Hirdetés
Nánó Csaba

Nánó Csaba

Uborkaszezon és másként gondolkodók

2017. augusztus 16., 17:582017. augusztus 16., 17:58

A nyári évszak a médiában úgynevezett uborkaszezon, amikor a politikusok és más emberek szabadságon vannak, a diákok és tanárok vakáción, a kulturális intézményekben szünetel az élet, és úgy általában szinte semmi sem történik. Nincs kit átkozni vagy dicsérni, nincs miért harcba menni és nincs kitől tűzszünetet kérni. Ideiglenesen meghal a város, kihal az utca, ahol a laikusok szerint a hírek szoktak heverni. Ám azért történik egy s más ország-világ szerte, információk továbbra is szembejönnek az emberrel, ha akarja, ha nem.

Újabban sokat hallunk a másként gondolkodók, másként cselekvők feltétel nélküli elfogadásának szükségességéről, a polkorrektségről. Anélkül, hogy bármire vagy bárkire is utalnék, íme néhány újdonság az uborkaszezonban.

Egy ismerősöm kisebb-nagyobb mértékben virtuális barátaival volt kedves megosztani egy bejegyzést: az Úr 2017. évének nyarán megtudtam, hogy a Föld lapos! A felvételen egy úriember halál komolyan elmondja, hogy ő és társai miért gondolják azt, hogy nem gömbölyű bolygón élünk. És erre bizonyítékai is vannak. A nem kis mértékben zavaros magyarázatból annyit én is megértettem, hogy a víz nem görbül, és arra sincs bizonyíték, hogy a láthatár lejtene, így aztán – ahogyan középiskolai matematikatanárom mondogatta – quod erat demonstrandum. Aki nem hiszi, hogy – minden ellenkező híreszteléssel szemben – a Föld lapos, az járjon utána! Ameddig le nem esik a bolygóról.

Ha egy kicsit utánanézünk a mindentudó interneten, döbbenten tapasztaljuk, hogy a lapos föld elméletnek nem csak elvétve akadnak hívei. Társaságok alakulnak, kipihent agyú tagjainak elsődleges célja, hogy bebizonyítsák, a Föld nem gömbölyű. Szerintük az űrből készült felvételek, amelyeken világosan látható a gömbölyű Terra, mindössze hitvány hamisítvány. És slussz. Igazukat nem tartják szükségesnek józan érvekkel alátámasztani – pontosan úgy, mint egyes politikusok, akiknek igazát kézpénzként kell elfogadni. Függetlenül attól, hogy milyen nyilvánvaló butaságot mondanak, vagy mondandójuk köszönő viszonyban sincs a valósággal.

Nyilván az ilyen „tudósnak” (és politikusoknak) inkább az agya lapos, mint a Föld, amely eltűri őket a hátán, de a jámbor őrülteket nem szabad bántani. Ők is egy kisebbség, és politikailag az a korrekt, ha a laposföldhívőket is meghagyjuk a maguk hitében. Akkor is, ha már az ógörögök is sejtették, hogy az ellenkezője az igaz. Ugyanilyen polkorrekt módon kell elfogadnunk azt is, hogy egyre erősebb a tiltakozás az új elektronikus személyi kártyák bevezetése ellen. Még meg sem jelentek és azt sem tudjuk, hogyan fognak kinézni, és egyáltalán mikor kapjuk kézhez, de máris hatalmas ellenszenv övezi majdani megjelenését. Az új kártya ugyanis a sátán műve – mondják. Hosszú lenne felsorakoztatni a másként gondolkodók „érveit”, elégedjünk meg azzal, hogy az új kártya szerintük akár az emberiség történetének a végét jelentheti.

Megmosolyogni való történetek – hacsak nem a barikád azon oldalán állunk, ahol a Föld lapos és az új személyi kártya rontást hoz ránk. Ami viszont már nem vicc, az a másként gondolkodók hadjárata az oltások ellen. Mindenféle önjelölt tudós bizonygatja, hogy a kanyaró elleni oltás károsabb, mint amennyire hatásos, miközben a járvány egyre nagyobb méreteket ölt. A televíziók pedig jelentős szerepet kapnak a félretájékoztatásban – főleg ilyenkor, uborkaszezonban, amikor a műsoridőt mindenféle gyanús információkkal töltik ki. Kevesebb szó esik arról, hogy félezer romániai településen nincs családi orvos, és az egészségügy katasztrofális helyzetben van.

Ilyen körülmények között szinte üdítő a laposföld elméletéről meg a nyavalyát ránk hozó személyi kártyákról olvasgatni. És bízzunk benne, hogy az uborkaszezon hamarosan véget ér.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés