
2016. december 09., 19:072016. december 09., 19:07
Mindig is büszkén vallottam, hogy kolozsvári vagyok. Múlt héttől azonban kicsit halkabban mondom. A kincses városban rendezték a t, amelyre a magyar válogatottat is meghívták. Biztos voltam benne, hogy a lelátón sok magyar fog szurkolni. Nagyot tévedtem: alig voltunk néhányan. Pedig nem a csajágaröcsögei együttes érkezett a városba, hanem korunk egyik legnagyobb kézilabdasztárja, Görbicz Anita… és persze a magyar válogatott, amely legutóbb nyolc évvel ezelőtt járt a városban. A lehetőséget nem is hagyták ki sokan. El nem hiszik: a románok. Első nap Szucsánszki Zitáék a hollandok ellen léptek pályára, s a borsos jegyárak miatt a gyéren benépesített lelátókon szinte kivétel nélkül románok ültek, akik a bemutatásnál megtapsolták a magyar játékost, a mérkőzés végén pedig sokan autogramot kértek Görbicztől, és megállították egy-egy fotóra.
Nem azt állítom, hogy a sportcsarnokban nem voltak magyarok, de a mérkőzésen ez nem érződött. Azaz mégis, az egyik kapu háta mögött mintegy kéttucat gyerek kiabálta nagy lelkesedéssel: hajrá, Anita! Szünetben megérdeklődtem: a marosvásárhelyi Bolyaiból és Gernyeszegről érkeztek. Képesek voltak utazni azért, hogy lássák a magyar válogatottat. Bezzeg mások a villamosra nem voltak hajlandóak felülni…
Nem baj, gondoltam, másnap magyar–román döntő lesz. Majd akkor megmutatjuk, miért ünnepeltük idén a város fennállásának 700. évfordulóját, azt, hogy a település ezer évig mégiscsak Magyarországhoz tartozott. Vagy legalább azt, hogy egyetemi városként több mint 15 ezer magyar diák él itt. Nos, ebben is tévedtem: Kovacsics Anikóéknak az első félidőben úgy tűnhetett, mintha Giurgiuban vagy Calafaton rendezték volna a mérkőzést. Az M4 közvetítése során el is hangzott: Kolozsváron, román földön (!) játszanak a lányok. Igaz, a „szakember” teljesen más okból fogalmazott így…
Szerencsére az egyik kapu háta mögé beült egy tucatnyi magyar, és néha-néha elkiáltotta magát, hogy: hajrá, lányok! Szünetben körbejártam a csarnokot, s akit tudtam, próbáltam rávenni, jöjjön a kapu mögé szurkolni. Csupán ötön csatlakoztak, sokkal több ismerőssel nem is találkoztam. Ennek hatására aztán a második félidőben felharsant a Ria, Ria, Hungária!, a Hajrá, Magyarország!, a románok legyőzését követően pedig a Szép volt, csajok! A lányok nem is voltak hálátlanok, meccs végén odajöttek megköszönni a szurkolást, az Anita szemén pedig azt láttam, mintha el is érzékenyült volna.
Nem voltunk sokan, a mintegy húszfőnyi tábor két kolozsvári és egy székelyudvarhelyi családból állt, ez utóbbi a gyerekekkel együtt vasárnap este későn utazott is vissza Székelyföldre. A többiek Zilahról és Vásárhelyről érkeztek. Nos, ennyit a kolozsváriakról, a közömbösségről. Állítólag egyesek féltek, hogy egy román–magyar meccsen megverik őket. Arra van ugyan példa, hogy a románokkal és színes bőrűekkel felálló sepsiszentgyörgyi kosaras lányokat bajnoki meccsen folyamatosan bozgorozzák, a CFR és az U közötti összecsapások sem maradtak sok esetben nyomtalanok a város történetében. Csakhogy ezen esetekben az U szurkolói, akarom mondani a monostori söpredék az, amely önmagából kikelve őrjöng a lelátókon. Most azonban nem ez volt a történet. A Kárpátok Trófeáján kétszer is elhangzott a magyar himnusz, szöveggel együtt (!), és még csak ki sem fütyülték. A magyar csapatot megtapsolták, nem is egyszer, még a románok elleni győzelem után is. Bevallom, engem is meglepett. A sporthoz értő, a kézilabdát szerető emberek nézték a mérkőzést, akik elismerték, sőt tisztelték az ellenfél tudását.
Úgyhogy, kedves kolozsváriak, úgy érzem, sportszeretetből, szurkolásból, összetartásból elégtelenre vizsgáztunk. És ki tudja, mikor javíthatunk? Leghamarabb talán egy év múlva, amikor a kosárlabda Európa-bajnokságon a magyar válogatott a románokkal is összecsap – Kolozsváron.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!