Hirdetés
Nánó Csaba

Nánó Csaba

Életképek a való világból

2021. augusztus 08., 12:542021. augusztus 08., 12:54

A haj rendbetétele nők számára szertartás, férfiaknak hétköznapi cselekedet. Annyiban hasonlítunk, hogy általában évekig, néha évtizedekig ugyanahhoz a borbélyhoz, fodrászhoz járunk. Amíg a mester ki nem öregszik, el nem költözik, meg nem hal. A borbély az egyik legjobb ismerősünk, olyan ember, akinek be nem áll a szája, úgy gondolja, ha már megtisztelted azzal, hogy beülsz a székébe, el kell szórakoztatnia a művelet idején. Élete lassan nyitott könyv lesz számodra, de téged is úgy kiismer, hogy legjobb barátod sem tudhat többet rólad. A borbély tanácsokat ad, megoldja életed legnagyobb problémáit, világszemléletedet befolyásolja. Olyan, mint a rádió, megtudod tőle a legfrissebb híreket, néha azt is, ami még sem történt. És a legfontosabb: olykor meglep a legváratlanabb dolgokkal.
Elmentem nyiratkozni. Új helyet választottam, a régi Figarót valahogy meguntam, arra gondoltam, ideje fodrászatot váltatni. A váltás szerencsésnek tűnt, kellemes helyen kedves hölgy fogadott, már a nyírás elején kiderült, szépen dolgozik, minden rendben, amikor hirtelen megszólalt: „Uram, lefényképezhetem?” Nocsak, gondoltam, ez ám a hírnév, már a borbélynál is felismernek. Mint egy Oscar-díjas színészt, a híres zenészeket, egy Nobel-díjas tudóst, egy akármilyen politikust. Nem voltak hiábavalóak a könyvbemutatók, képem ott díszeleg az újságban, nem csoda, hogy szeretett népem tudja, ki vagyok. Kihúztam magamat a székben, már készítettem legcsábosabb mosolyomat, hadd örüljön majd a csőcselék a nagy ember fényképének. Aztán a hölgy hozzátette: „tudja, sokan nem ismerik a különbéget az egyenesen nyírni, vagy felnyírni között, ezért készítenék egy képet a tarkójáról, lássák a kliensek, miről van szó.”
Összeomlottam, hogy milyen gyorsan múlik a dicsőség, hamar letörlődött a mosoly az arcomról. De egyre híresebb nyakam fotója még most is ott díszeleg az egyik borbély­üzlet falán!
Ha kijövünk a fodrásztól, egyéb dolgokon is elcsodálkozhatunk. Például néhanapján meglepnek bennünket tisztelt városvezetőink, hogy jól ismert és még jobban betájolt utcák neveit egy tollvonással egyik napról a másikra megváltoztatják. Jártam úgy, hogy egy bizonyos utca után érdeklődőt elküldtem a város északi felébe, aztán kiderült, hogy pár éve egy nyugatra lévő utca viseli azt a nevet.
Néhány éve Temesváron jártam, és szokásomhoz híven meglátogattam atyai jó barátomat, K. Gyuri dramaturgot. Szép, langyos májusi este volt, házuk teraszán beszélgettünk mindenféléről, fogy­tak a sörök meg a cigi. Akkoriban újra dívott az erdélyi városokban az utcanév-változtatási hóbort, kissé dühösen panaszkodtam vendéglátómnak, hogy lassan már nem ismerem ki magamat Kolozsváron. A nagyszerűen anekdotázó Gyuri akkor mesélte a következő történetet:
„Barátom életében először utazott Angliába, méghozzá Londonba. Egy megsárgult papírlapot szorongatott a kezében, ahova évtizedekkel azelőtt valaki felírt egy címet, ha netán a sors úgy adja, hogy kiléphet a vasfüggöny mögül, majd keresse meg. Nyilván emberünknek fogalma sem volt, merre lehet az adott utca, ezért taxiba ült, majd kissé félénken odaszólt a sofőrnek:
– Nézze, itt a cím, de évekkel ezelőtt írták fel nekem, nem tudom, hogy az utcát még úgy hívják, mint annak idején…
Az angol taxis meglepődve mérte végig barátomat, majd így szólt:
– De uram! Nem tévedhetünk el. Itt hatszáz éve nem változtak az utcanevek…”

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés