Hirdetés
Nánó Csaba

Nánó Csaba

A postai forgóajtótól a kolozsvári földalattiig

2021. december 05., 14:452021. december 05., 14:45

2021. december 05., 15:082021. december 05., 15:08

Életünk folyamán sok víz lefolyt már a Szamoson, egyszerűen elképesztő, mennyi minden történik egy város életében egy-két emberöltő alatt. Olyan változások következnek be az idők folyamán, amiről álmodni sem mertünk, néhány ma már banálisnak tűnő dolog újdonság erejével hatott egykoron.
Itt van mindjárt a kolozsvári nagyposta forgóajtója, amely már születésem előtt is létezett. Kész vadnyugat! – mondogattuk gyerekfejjel. Aztán felépült a Fellegváron az új és korszerű szálloda, s hirtelen nagyot változott ajtóügyben a világunk. Ugyanis ott már magától tárult a porta: ha ráléptünk a lábtörlőre, kinyílt a bejárat. Ez már olyan volt, mintha Ali Baba meséjében jártunk volna. És ez még semmi. Még

egy kis idő, s felépült Kolozsvár első nagyáruháza, a szocialista világ egyik nagy vívmánya, a Central. Benne pedig a város első mozgólépcsője, amely egyenesen turisztikai látványossággá vált.

Akkora újdonság volt, hogy a gyerekek még az iskolából is kiszöktek, hogy „menjenek egyet” a magától járó lépcsőn. Manapság mallnak mondanánk az építményt, ám volt idő, amikor csak halkonzervből volt benne nagy felhozatal. Nem beszélve arról, hogy mai szemmel rémesen ronda volt az a betonépület. Erre évek elteltével rájöttek az illetékesek is, és változtattak külsején.
Ezzel pedig elérkeztünk a lényeghez: nemcsak az emberek, de a városok is élnek, fejlődnek (olykor visszafele), jobb esetben szépülnek, gyarapodnak. Vagy az is előfordul, hogy nem kívánt módon változnak felrúgva hagyományt, múltat, örökséget, mindent, ami régi dicsőségére utal…
A hetvenes években olyasmi történt, amely gyökerestől felforgatta Kolozsvár addigi szellemiségét. Bár látszólag jelentéktelen dologról van szó, mégis nagyban befolyásolta a jövőt. A diktátor ugyanis elhatározta, hogy a város szép magyar neve mellé odabiggyeszti a szerinte dák múltra utaló Napoca nevet is. Hadd tudja mindenki, miből lett a cserebogár. Persze ez így önmagában is beteg ötlet, de ekkor vált világossá többek között az is, hogy el kell felejtenünk a Marica grófnőben megálmodott szép jövendőt a Szamossal, a piros-fehér-zölddel meg az egyéb álmokkal.

A város etnikai összetétele már teljes egészében át volt billenve, pusztán a Kolozsvár mellé ragasztott latin névtől úgy érezték egyesek, övék a város és a hatalom.

Mindörökké. Zsúfolt tömbháznegyedek épültek, amelyek kisebb városoknak feleltek meg. Némileg ennek volt következménye, hogy a 80-as évek végén megérkezett hozzánk is a villamos. A maga módján ez is nagy újdonságnak számított, kevés nagyvárosnak volt villamosa, és akkoriban volt is értelme a megépítésének. Ugyanis a város egyik végében lévő negyedben laktak a betelepített munkások ezrei, a másik végében voltak a gyárak, üzemek, ahova naponta el kellett jutnia az embertömegnek. A buszokon és trolikon szó szerint fürtökben lógtak a munkába igyekvők, a villamos ezért mennyei manna volt a közlekedés számára. Bármilyen hihetetlennek tűnik, de a kommunisták őrült elképzeléseiben is volt olykor rendszer. Persze senki sem tudhatta, hogy új időszak köszönt ránk, s a kommunista üzemeket, gyárakat felszámolják. Értelmét vesztette a semmibe tartó villamosvonal, amely gyakorlatilag kikerüli a város jelentős részét, csúcsforgalomban is alig vannak utasok rajta.
A rendszerváltással eljött a nagy tervek ideje is. Jelentős részük burokban maradt, sosem valósult meg, de egy-egy városvezető választási propagandájában rendkívül jól mutatott. Építkezési őrület lett úrrá a városon, új negyedek jelentek meg. Nem csoda, hogy idővel a túlzsúfolt Kolozsvár egyik elsődleges gondja a közlekedés lett. És kézzelfogható megoldások hiányában őrült ötletek születtek a tehermentesítésre. Például alagút a Felek alatt. A mostani városvezetés mélyebben gondolkodik: levinné a föld alá a lakosságot.

A metró, amelynek tíz éven belül kellene elkészülnie, átszelné a mélyben Kolozsvárt Szászfenestől Apahidáig.

Rossz nyelvek szerint nincs sok értelme egy ekkora beruházásnak egy nem éppen világváros szintjén, és talán értelmesebb dolgokra is el lehetne költeni a pénzt.
Várjuk ki a végét. Ha lesz egyáltalán ilyen. De ha időben elkészül, talán még belefér az én véges életembe is, hogy kipróbáljam a metrót. Mint egykor a postai forgóajtót, a bevásárlóközpont mozgólépcsőjét vagy a szálloda önműködő ajtaját. Bár el nem tudom képzelni, honnan hova utazom majd a kolozsvári földalattival…

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés