
2016. november 01., 20:592016. november 01., 20:59
Amikor az év napjai, hónapjai megállapodnak az 1956-os magyar forradalom dátumánál, mindig eszembe jut Koczka György dramaturg, újságíró, aki a szabadságszerető, szókimondó, rendkívül egyenes ember példáját testesítette meg számomra. Aki nemcsak beszélt az igazabb, jobb világról, hanem komoly áldozatokat is hozott érte. Ő mesélte egy alkalommal: „apám jobb világot ígért nekem, hiszen neki is ezt ígérte az apja. Aztán én ígértem jobb világot a gyerekeimnek. Most ugyanazt ígérik ők is a gyerekeinek. Ez így megy vagy száz éve, és ahogyan elnézem, ennek az ígérgetésnek sosem lesz vége. Mert semmi nem változik…”
Erre az alapigazságra sajnos naponta rá kell döbbennünk, főleg ilyenkor, a választások közeledtével, amikor elkezd feje tetejére állni a közélet. Az állami szintre emelt bűnözés és egyéb napi események mellett eltörpült egy hír, ami arról szól, hogy a bukaresti Egyetem-téri diáktüntetések egykori vezére, a bányászok által félholtra vert Marian Munteanu nemhogy besúgója volt a Szekuritáténak, hanem fizetett ügynöke is. Manapság Munteanu egy megfoghatatlan szervezet – a Mi szövetségünk, Románia – élén ügyködik. Egyes vélemények szerint kissé náci beállítottságú szövetség ez, ami azért nem meglepő, mert köztudott, hogy az egykori diákvezér a vasgárdistákkal szimpatizál. Szervezete pedig nacionalistának, kereszténynek, demokratának meg sok minden egyébnek határozza meg magát – tehát mindenkihez szólni kívánnak –, amitől aztán egy ideológiai maszlag képét mutatja. Ez a figura lepkesúlyú gyülekezetével a parlamentbe vágyik. Munteanu neve és személye tulajdonképpen nem érdekes, a jelenség viszont annál inkább.
A demokrácia eljövetele nem tudott javítani a barbár szokásokon: még mindig azon a szinten vagyunk, amikor majdnem bárki – akárcsak az átkosban – megvásárolható egy liter olajjal, egy fél kiló hússal, egy kis éji zenével. Ennek fejében akárkit megválasztanak bárminek, függetlenül attól, hogy az illető emberileg és szakmailag mennyit ér. A Szociáldemokrata Párt – a jellemzően hatalmas szavazóbázissal jellemző kommunisták utódszervezete – jogerősen elítélt elnöke például kivetkőzött magából, amikor az államelnök kijelentette, a választások után nem bízza kecskére a káposztát. Bár nevet nem mondott, Dragnea és eszmetársa, Ponta magukra vették a kijelentést. Ami természetesen kimondatlanul is nekik szólt: Romániának nem lesz elítélt miniszterelnöke – fogalmazott Johannis. Már miért ne? – kérdezett vissza a másik fél. Fel sem vetődik a probléma a fejükben (és a több millió szavazó fejében), hogy egy büntetett előéletű politikusnak milyen erkölcsi alapja van ahhoz, hogy kormányt, államot, embereket vezessen. Lássuk be, könnyű egy húron pendülni olyan polgárokkal, akik összefogtak a törvények megkerülésének, a lopás igazolásának, a hazudozás természetessé tételének érdekében. Ahol a legelemibb közlekedési szabályokat sem tartja be szinte senki, ott sosem lesz egészséges gondolkodás. Az utca emberétől sem várhatunk mást, amikor a szenátus elnöke felszólítja a honatyákat a korrupcióellenes ügyészség kérésére többé ne függesszék fel társaik mentelmi jogát a választásokig. Tăriceanu nem csupán a jogállamot köpte szembe – ami úgy is túl sokat enged meg a választottaknak –, hanem az összes olyan állampolgárt, aki megpróbál valamilyen módon becsületesen megélni.
A nemzedékek óta várt jobb világ tehát még odébb van. Annyira, hogy már ígérgetni sem érdemes.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!