
2015. október 10., 20:082015. október 10., 20:08
Dr. Plesek Zoltán pszichológus
„Nőként megérdemled, hogy királynőként bánjanak veled”
Pár évvel ezelőtt megkeresett egy családterápiára jelentkező házaspár. Munkája miatt a férfi hosszú időszakokat töltött távol, mert csak így tudta a család anyagi biztonságát fenntartani. A nő a gyermekeket nevelte és legtöbbször egyedül maradt. Amikor ezt lelkiállapota megsínylette, elkezdett magával törődni: tanult, munkát vállalt és lelkileg összeszedte magát. De akkor már nem volt elég számára a családi környezet és válni akart. Mindketten elmondták saját szempontjukat: a férfi munka nélkül nem tudta volna eltartani családját, és szakmája miatt követnie kellett cégét oda, ahol az éppen munkát vállalt, miközben a felesége egyre rosszabbul viselte az egyedüllétet és nem értette, miért kellene a családi keretek között maradnia, hiszen neki is egy élete van. Mindkettőjüknek igazuk volt, de a házasságba a két ember igazsága már nem fért bele.
A fogyasztói társadalom nőközpontú világának felmerülő kérdései közt nehezen bukkanunk rá a férfiak válaszaira. Míg a mai nő könnyen elcsábul a cikkünket indító idézetben rejlő reklám-szlogenen, addig a férfi csapdába esik, amikor férfiasságát abban látja, hogy ő az, akinek meg kell szereznie a szeretett nőnek és a családnak szükséges anyagiakat, és ez a munka távollétet feltételez. A nő egóját próbálja kielégíteni, a férfi dolgozni megy. A kialakuló viszony nem a királynő és király, hanem a királynő és a harcos lovag viszonya. A harcos küzd, és ha kell, meghal a csatában, miközben a királynő otthon unatkozik és elindul megkeresni élete új királyát. A régi kapcsolat ezzel megszűnhet.
Nem szeretném általánosítani ennek a forgatókönyvnek az érvényességét, de tényként kezelem, hogy a párkapcsolatok időben változnak. A kezdeti értékek, melyekkel két ember párt alkot, idővel megkövetelik ennek árát. Az idő előrehaladtával olyan értékek is előtérbe kerülnek, melyek kezdetben nem voltak hangsúlyosak. A párkapcsolat folytatása azt feltételezi, hogy alkalmazkodni kell az új helyzethez. Újra kell gondolni, hogy mi fontos nekünk és hogy ez miként vállalható társunk számára is. Nem automatikus ez a kiegyezés. A kérdés az, hogy maga a kapcsolat milyen értéket hordoz. Ha vannak gyerekek, ők miként érintettek. A közösen épített, szerzett, örökölt értékek megmenthetőek-e válás esetén?
Nem általános, hogy párkapcsolatok újraértékelésében komoly gyakorlattal és fegyelemmel rendelkeznénk. Nem könnyű strukturált módon átgondolni a helyzetet, és hideg fejjel értékelni, mi az igazán fontos. Kell hozzá a másik iránt érzett igaz tisztelet, biztos alapokon nyugvó önértékelés és tárgyalási gyakorlat. A szükséges kompromisszumokat le kell tudni nyelni mindkét fél számára. Ez nem könnyű egy olyan hedonizmusra nevelő fogyasztói társadalomban, ahol az önmegtartóztatást, önfegyelmet és a helyes önismeretet minden reklám és társadalmi illúzió csorbítani próbálja. Ugye, ismerős a szlogen: „te is megérdemled a legjobbat”. Élj királyként vagy királynőként, és ne törődj a költségekkel és a következményekkel. De ha megteszed, akkor a család, a gyermekek, a párod fizeti meg az árát.
A sikeres párkapcsolatok mégis azt jelzik, hogy nem szükségszerű a kudarc. A kérdés csak az, hogy mit tehetünk. Maxwell Maltz pszichokibernetika modellje szerint az emberi élet kudarcai a kitartás hiányának tudhatók be. Mindannyiunkat érnek gondok, de a kérdés az, hogy a cél fontossága lesz-e erősebb vagy a kudarc okozta fájdalom. Ha a kudarc okozta fájdalmat vagy az attól való félelmet le tudjuk küzdeni, akkor az előző próbálkozásból származó tanulságok ismeretében újrakezdhetjük. Másodszorra már nagyobb lesz az esélyünk.
Valójában minden kudarc közelebb vihet a sikerhez, de csak akkor, ha tanulunk belőle. Ez nem egy könnyű folyamat: minden kudarc nagyobb és nagyobb fájdalommal járhat. Az, hogy melyik lesz erősebb, a céltudatosság vagy a fájdalom, az egyéni állóképességünkön múlik. A személyes lelki állóképesség ugyanúgy edzés kérdése, mint minden emberi képesség. Egy egész életünk van arra, hogy erősítsük magunkat, vagy a felelősséget elhárítva másokra hagyjuk saját sorsunk alakulását.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!