
Úgy tűnik, előkerült a nácik aranyvonata. Nemrég ugyanis egy lengyel és egy német kincsvadász bejelentkezett a lengyelországi Walbrzych önkormányzatánál, hogy találtak egy páncélozott vasúti kocsit, amiről azt gyanítják, hogy ez lehet a nácik 70 éve eltűnt aranyvonata. Ha állításuk igaz, felfedezésük a Titanic kiemelésével hasonló horderejű.
2015. szeptember 05., 17:582015. szeptember 05., 17:58
Kilencvenkilenc százalékig biztos vagyok benne, hogy létezik a vonat, de egyelőre megállapíthatatlan, hogy mit tartalmaz a rakománya – mondta Piotr Zuchowski, a lengyel kulturális és nemzeti örökségi miniszter-helyettese, miután egyre több hír jelent meg arról, hogy Walbrzych közelében kincsvadászok megtalálták a legendás aranyvonatot.
Piotr Zuchowski elmondása szerint látta a georadar-felvételeket – írja az MTI. A képeken egy több mint 100 méter hosszú vasúti szerelvény körvonalai rajzolódnak ki a föld alatt. A miniszterhelyettes azt mondta: „Tényleg úgy néz ki, mint egy páncélvonat”.
A Wroclawban 1945-ben összerabolt kincsekkel teli szerelvény a legenda szerint az alsó-sziléziai hegyvidéken fekvő Ksiaz vára közelében betért egy alagútba, ahonnan soha nem jött ki. A feltételezések szerint az alagutat később lezárták, és a helyet elfelejtették. A 150 méter hosszú vonat fegyvereket és ipari berendezéseket szállított, valamint drágaköveket és más értéktárgyakat. A vonat szállítmányáról semmi pontosabbat nem lehet tudni, de a beszámolókban még a világ nyolcadik csodájaként emlegetett borostyánszoba mesés kincsei is megjelennek. Piotr Zuchowski már pontosabban fogalmaz: „ezek lehetnek értéktárgyak, műkincsek, de akár olyan levéltári anyagok is, amelyeknek létéről tudtunk, de amelyeket nem ismerünk”– mondta a miniszterhelyettes, aki rendkívülinek nevezte a felfedezést.
Jó kérdés, hogyan lehetett évtizedekre eldugni egy egész szerelvényt a föld alá. Történészek szerint a walbrzychi Bagoly-hegy gyomrában a nácik komoly alagúthálózatot építettek ki a háború vége felé. A hadifoglyok, deportáltak és kényszermunkások által kivitelezett építkezések rendeltetése azóta sem derült ki, a feltételezések szerint fegyvergyárak lettek volna bennük, de elképzelhető, hogy Hitler főhadiszállását is ide akarták telepíteni. A közeledő Vörös Hadsereg elől a németek több alagutat felrobbantottak vagy vízzel árasztottak el, másokat befalaztak. A hetvenéves legenda szerint a walbrzychi kincses vonat is egy ilyen mellékvágányon áll valahol a hegy mélyén. Ezt először egy német katona állította 1945 után, az egész legendakör tulajdonképpen ide vezethető vissza.
Nem csoda hát, hogy a lengyel hatóságokat igencsak érdekelte az elsőre inkább bulvárkacsának tűnő bejelentés, Walbrzych városa már a hadsereg segítségét kérte, hogy ellenőrizzék, igaz-e a kincsvadászok állítása. Óriási szenzáció lenne ugyanis, ha tényleg kiderülne, a Vörös Hadsereg elől menekülő, a Harmadik Birodalom birtokolta kincseket szállító, hegyek alatti titkos alagútba beásott szerelvény hetvenéves története nem csak legenda – s nem mellesleg jócskán részesedne a két kincsvadász is a náci javak értékéből, a lengyel törvények szerint az állami tulajdonba kerülő kincsek értékéből a megtalálóknak tíz százalék járna. Igaz, a még egyértelműen nem hitelesített hír kapcsán máris elindult a huza-vona, a nácik által elrabolt vagyonokkal foglalkozó szervezetek már megszólaltak az ügyben, abban bízva, hogy Lengyelország visszaszolgáltatja az eredeti tulajdonosok örököseinek az értékeket.
A kincsvadászok által jelzett területet korábban még sosem tárták fel, ezért a helyi hatóságok még nem tudják, hogy mi van ott, de a hadsereg, a rendőrség és egy csomó jogász már dolgozik az ügyön, a helyi hatóságok a védelmi minisztérium segítségét kérték, mert a vonat tele lehet fegyverekkel, alá lehet aknázva, és metángáz felhalmozódása is lehetséges. A veszélyekre hivatkozva óva intik az önkéntes kincskeresőket, ne árasszák el a Bagoly-hegyet. A kincskeresők pedig lázban égnek, a titkos alagút rejtett kincseiről máris mindenféle mendemonda született, a szkeptikusabbak szerint csak egy elveszett és elfelejtett kisebb szerelvény van a hegyek alatt, hétköznapi szállítmánnyal, mások fegyverekkel teli háborús szállítmányra esküsznek. Akármi is legyen, a felfedezés, ha igaz, történelmi jelentőségű.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!