
Ki hitte volna, hogy a történelem első embere, aki feljutott a Mount Everestre, hosszú évekig békésen méhészkedett új-zélandi otthonában? Bátyja nógatta hegymászásra, és a bíztatás annyira bevált, hogy Edmund Hillary meg sem állt a világ tetejéig.
2013. május 24., 21:142013. május 24., 21:14
2013. május 27., 20:442013. május 27., 20:44
Hatvan év telt el azóta, hogy 1953. május 29-én az új-zélandi Edmund Hillary és társa, a nepáli serpa Tenzing Norgaj először a világtörténelemben megvetette lábát a világ legmagasabb hegycsúcsán, a 8850 méter magas Mount Everesten. Azóta már legalább 4000 hegymászó elérte a világ tetejét, ám Hillary és Norgaj tettének jelentősége a föld sarkainak meghódításával vagy az első holdra szálással vetekszik.
A világ leghíresebb alpinistája az új-zélandi Aucklandban született 1919. július 20-án. Apja, aki első világháborús veterán volt, igen szorosra fogta a gyeplőt két fia körül. Egyébként is összeférhetetlen ember volt az öreg Hillary, az újságírást úgy hagyta ott, hogy főnökeit nemes egyszerűséggel a pokolba küldte. Állás nélkül tengődött, hobbijából, a méhészkedésből tartotta el – úgy-ahogy – családját. Később vidéken kapott veteránoknak kijáró földet, fia pedig napi több órát is utazással töltött a legközelebbi iskoláig. Az unalmas utakon olvasással ütötte el az időt, és egyre inkább a képzelet világában keresett menedéket szigorú apja és az időpazarló ingázás elől.
Egy kirándulás következményei
Már-már úgy tűnt, Edmundnak sincs más választása az életben, mint a méhészkedés, amikor 16 éves korában egy iskolai kiránduláson vett részt. A Mount Ruapehu nevű vulkánhoz vitték az osztályt, és egyszeriben szerelmes lett a hegyekbe és azok megmászásába. Bátyja volt az, aki rájött, alkatilag és egyéb szempontokból is az ifjú Edmond tökéletesen megfelel a hegymászás elvárásainak.
A későbbiekben kettős életet élt: nyáron méhészkedett, télen hegyeket mászott meg. És nem akármilyeneket: feljutott Új-Zéland legmagasabb csúcsaira, járt az Alpokban és a Himaláján. A világháború valamelyest visszavetette a lendületét – harci repülőkön szolgált navigátorként –,végül egy súlyos égési sérülés miatt leszerelték.
Az ötvenes évek elején már híres alpinistának számított. 1953-ban – amikor Nepál mindössze egy expedíciót engedélyezett évente – Edmund Hillaryt is meghívták a brit alpinisták, hogy próbálják meghódítani a Föld legmagasabb hegycsúcsát.
Csúcson
Hillary jó barátjával, a szintén új-zélandi George Lowe-val került be az expedícióba. Úgy tervezték, együtt próbálják meghódítani a Mount Everestet, ám a csapat vezetője, John Hunt másképp döntött. Úgy vélte, a zord hegyekben első a biztonság, utána jön a barátság. Két csapatot jelölt ki a csúcskísérletre: Tom Bourdillon és Charles Evans, valamint Hillary és Tenzing Norgaj lettek társak a mászásban. Később Hillary is bevallotta, bizony ez szerencsés döntés volt. Azzal a Norgajjal kísérelhette meg a rekordod, aki Nepálban született, és gyerekkorától mászta a Himalája különböző csúcsait. 1947-ben részt vett egy, majd 1952-ben két sikertelen csúcskísérletben, körülötte emberek haltak meg, állatok vesztek oda, ám a serpát nem lehetett eltántorítani a hegyek meghódításától.
Az alaptábort 1953 márciusában hozták létre. Lassan építették ki a további táborokat, a legutolsó South Col-on 7900 méteren helyezkedett el. Május 28-án sikerült egy sátrat felállítani 8500 méteren, és másnap reggel elindultak a csúcstámadásra. Edmund Hillary évek múltán így emlékezett: „Sikerült valahogy feljutnom egy jéggel borított sziklára úgy, hogy minden apró kiszögellésbe belekapaszkodtam. Először éreztem azt, hogy sikerülni fog! Jobbra tőlem egy nagyobb hóbuckát láttam, arra kezdtem lépcsőt vágni…Egyre feljebb jutottam, és mintegy másfél óra alatt elértem a csúcsot. Tenzing pillanatok alatt utolért, és legnagyobb örömünkre és megkönnyebbülésünkre a világ tetején álltunk.” A naptár 1953. május 29-ét mutatott…
A szegények pártfogója
Az elkövetkező években számtalan brit és új-zélandi címet kapott meg, az új 5 dolláros új-zélandi bankjegyen az ő képe látható – egyelőre ő az egyetlen olyan új-zélandi, aki még életében bankjegyre került. 2003-ban az Everest megmászásának 50. évfordulóján a Nepáli Kormány tiszteletbeli állampolgárságot adományozott Hillary-nak, ő az első külföldi, akit ez a megtiszteltetés ért. Ez pedig nem volt véletlen: Hillary élete nagy részét a nepáli serpák – eme sokszor névtelen hősök – megsegítésének szentelte. Himalája Alapot hozott létre, iskolákat és kórházakat építtetett a nepáliaknak.
1956 és 1965 között még tíz másik csúcsot is megmászott a Himalájában, és egy antarktiszi expedíció tagjaként eljutott a Déli-sarkra. 1985-ben Neil Armstrong társaságában egy kétmotoros repülővel leszálltak az Északi-sarkon is. Ezzel ő lett az első ember, aki járt a Föld mindkét pólusán és a Mount Everesten – amit a harmadik pólusnak is szoktak hívni.
Amikor Sir Edmund Hillaryt megkérdezték, miért mászta meg a Csomolungmát, csak annyit válaszolt: „Mert ott volt!”. Soha nem tartotta magát hősnek, többször kijelentette, hogy ő a világ legegyszerűbb embere.
Szívrohamban hunyt el 2008. január 11-én Aucklandben.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!