
Ki hitte volna, hogy a száz éve született Baróti Lajos mesteredző egyike azon öt futballszemélyiségnek, akik szövetségi kapitányként a legtöbb alkalommal vettek részt világbajnokságon? Az Erdélyben született szakember 12 éven át vezette a válogatottat.
2014. augusztus 15., 19:152014. augusztus 15., 19:15
Jóval halála után kiáltotta ki a magyar futballtársadalom Baróti Lajost a „mesterek mesterének”. Amikor a magyar labdarúgás évtizedek óta nem rúg labdába nemzetközi szinten, és a futballrajongók rájöttek: Baróti – jó és rossz tulajdonságaival, sikereivel és kudarcaival együtt – Magyarország egyik legkiválóbb labdarúgó-szakembere volt.
Kratochfill Lajos néven született az erdővidéki Baróton 1914. augusztus 19-én. Atyja Kratochfill Dezső pedagógus volt, testvéréből, Dezsőből irodalomtörténész lett. Kevesen tudják, hogy Váczi Eszter énekesnő, a Jazz+Az együttes oszlopos tagja, aki szólóénekesként is remekel, a mesteredző egyik unokája.
Inkább az edzőség
1928-ban kezdett futballozni a Szegedi AK együttesében, majdnem teljes játékos-pályafutását ebben a csapatban töltötte. Játékosként nem alkotott maradandót, noha két alkalommal a nemzeti válogatottban is szerepelt. Igaz olyan csapatba csöppent, amely 1938-ban világbajnoki ezüstérmes lett, és olyan csatár ontotta a gólokat, mint Zsengellér Gyula. A futball mellett Baróti Szegeden elvégezte a jogi egyetemet is. Szegedet 1946-ban hagyta el, két éven át a Győri ETO csapatában játszott, itt is fejezte be aktív pályafutását. Még aktív játékosként elvégezte a Testnevelési Főiskola edzői szakát, 1948-ban, 34 éves korában a Győr csapatának lett a szakvezetője. A kor szokásainak megfelelően „civil” állása is volt az egyik helyi gyárban, ahol a „munkásigazgató” első beszélgetésük alkalmával finoman, de keményen fogalmazva próbálta irányítani, befolyásolni az új edzőt. Mire Baróti: „A vagongyárban elismerem főnökömnek, de az öltözőben az edző parancsol.” A folytatás? Negyvennyolc órán belül el kellett hagynia Győrt. A Budapesti Postás csapatához került, majd a Vasas edzéseit irányította. Első jelentősebb edzői sikereit ezzel a klubbal érte el: 1956-ban és 1957-ben elnyerte a Közép-európai Kupát, egyszer a magyar labdarúgó-bajnokságot, egyszer pedig a Magyar Népköztársaság Kupáját. 1957-ben mesteredzői címet is kapott, és kinevezték a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányának.
A válogatott élén
Amikor elkezdte megbízatását, keretében olyan játékosok kaptak helyet, mint Grosics, Bozsik, Buzánszky, Budai II., Hidegkuti. Gyakorlatilag az Aranycsapat alapjait fektette le, az igazi sikereket viszont később Sebes Gusztáv aratta le. „Egyszer játszottam is ellene Győrben, később szövetségi kapitányom lett. Nagyon tiszteltem, rendkívüli egyéniség volt emberileg és szakmailag is” – méltatta Grosics Gyula. Hosszú kapitánysága alatt – az első időszak kilenc, a második három esztendeig tartott – beépítette a válogatottba Albertet, Mészölyt, Farkast, Göröcsöt, Benét, Tichyt. Az 1966-ig tartó időszakban három világbajnokságon és egy Európa-bajnokságon – ahol bronzérmet szerzett – is részt vett, az 1964-es tokiói olimpián aranyérmes lett az általa irányított válogatott. 1967-ben az Újpesti Dózsa vezetőedzőjévé nevezték ki, amellyel három alkalommal nyert bajnokságot. 1971-ben egy évig Peru szövetségi kapitánya volt, majd 1972-ben visszatért régi klubjához, a Budapesti Vasashoz, amellyel újra sikerült elnyernie a Magyar Népköztársaság Kupáját. Irányításával vette sikerrel a VB-selejtezőket az 1978-as argentin világbajnokság előtt a Pintér, Nyilasi, Törőcsik vezette gárda.
A sikertelen vb-szereplés után – ahol az argentinok elleni nyitómérkőzésen Nyilasit és Törőcsiket is kiállították – Baróti végleg elbúcsúzott a válogatottól. Ezt követően rövid ideig az osztrák Wacker Innsbruck együttesének edzéseit vezette, majd 1980 és 1982 között a portugál Benfica Lisszabon vezetőedzője volt. Ezt követően vonult vissza az edzősködéstől. 1989-től a Magyar Labdarúgóedzők Testületének tiszteletbeli elnöke volt, 2000-ben az Európai Labdarúgó-szövetség életműdíjában, 2004-ben pedig Magyar Örökség díjban részesült.
Emlékezete
„Nála lettem először válogatott 1975-ben. Fantasztikusan szerette valamennyi játékosát, úgy bánt velünk, mintha a saját fiai lennénk” – emlékezett Barótira egyik legkiválóbb tanítványa, Nyilasi Tibor.
Bene Ferenc, a kiváló csatár így emlékezett: „Baróti mesterem volt az Újpestben és a válogatottban is. Nagyszerű ember volt, a legjobb edző, akivel valaha együtt dolgoztam.”
Szövetségi kapitányként Baróti 117 válogatott, vezetőedzőként 439 bajnoki mérkőzésen ült a kispadon. Edzőként ötödmagával a világbajnokságokon legtöbbször, négyszer részt vevő szakemberek – a német Sepp Herberger és Helmuth Schön, az angol Walter Winterbottom, és a francia Henri Michel – társaságában tartják nyilván. 91 esztendős korában Budapesten hunyt el 2005. december 23-án.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!