
Megvan hát a premier: női nyertese lett idén az RTL Klub tévéadó X-Faktor című tehetségkutató műsorának. Danics Dóra amolyan X-üstökösként süvített végig a műsoron, egyszer sem párbajozott, és ahogy Alföldi Róbert, a műsor egyik mentora fogalmazott: olyan versenyző volt, aki „általában úgy odateszi.”
2013. december 23., 08:322013. december 23., 08:32
Milyen jó azért, hogy túl vagyunk az idei X-Faktoron is... A műsort szinte behunyt szemmel, a meglévő klisékből táplálkozva darálta le az RTL Klub csapata, és nagy valószínűséggel szinte megszokásból, és szinte behunyt szemmel darálta le a néző is, ha bírta szusszal és pumpával minden hétvégén két napon át, bár ez korántsem valószínű. De most már szerencsére vége, nem kell többé a két műsorszám után kíméletlenül bekövetkező ph-értékek miatt a távirányítóval vacakolnunk, nem kell az adásba igen korán belealvó anyánkat másnap reggel telefonon részletesen tájékoztatnunk, és nem kell a tévé elé szombat este elsőnek beülő csemeténk láttán újra és újra azzal szembesülnünk, hogy nem tudunk gyermeket nevelni. És ez, még ha ideiglenesen is, nagyon jó.
A tényeket bizonyára már kívülről fújja ön is, drága olvasó: Danics Dóra (képünkön) igen szoros küzdelemben lett a műsor győztese, legalábbis ezt mutatta nekünk fantomképeken a szerkesztőség, és hát forduljunk őszintén magunkba, miért is mutatta volna másként? Dóra 27 éves, nagyon szépen énekel, és épp olyan, amilyennek a popiparban az alakítható, felröpíthető, szép és csinos énekesnő prototípusának lennie kell. Még akkor is, ha nagyon szorítunk neki: hátha sikerülne nem csak termékként futnia az eljövőben. Dóra amúgy igen emberközeli, szeret kocsmázni, belemerülni a pesti éjszakába, és van egy kutyája is, akit – mint gyakran kiderült – szintén nagyon szeret. Szülei elváltak, az anyukája, az egyébként ismert humorista-parodista Bach Szilvia nevelte. A frissen nyert autót az anyuka fogja vezetni, mert Dórának nincs még jogosítványa, de hozzáfog rövidest. A nyereményből lakást szeretne bérelni a leendő énekesnő, a paradicsomi utazást viszont – szomorúan és értetlenkedve vesszük ezt tudomásul a kilátástalanul ködös és szürke decemberi Transzszilvéniából – elajándékozza majd.
És hadd mondjuk tovább a leckét: Danics Dóra ama szoros versenyben a ByTheWay nevű fiúzenekart győzte le, és ezért vélhetőleg egyenkülsejű tinilányok széles tömegei ejtettek egyenkönnyeket. A hullámzó teljesítményt nyújtó fiúk igen szimpatikusak voltak, és produkcióikat humorral-iróniával szőtték át, talán éppen ez vitte el őket a döntőig, és lettek ezzel a műsor négyéves történetének legsikeresebb csapatává. (Mint tudjuk: egyszer kiestek a műsorból, de miután a párbajban akkor továbbjutó Bozsek Márk visszalépett, ismét bekerültek). A nagyszerű eredményben bizonyára mentoruknak is igen nagy szerepe volt: az R-Go énekese, Szikora Róbert már-már naiv egyszerűségével hódított mentorként, leginkább a kései, csetlő-botló, nehezen artikuláló Ozzy Osborne-ra emlékeztetett, de a látszat ellenére valószínűleg tudta, mit kell tenni az előrejutáshoz. A ByTheWay úgy nyilatkozott, bár a finálét nem nyerte meg, a nézők szeretetét, és támogatását igen, ezzel pedig mindent elértek, amit el szerettek volna. Mert a szeretet nagyon fontos, ahogyan azt Szikora Róbert is sokszor megfogalmazta. További megkerülhetetlen részlet, ami a magyarországi bulvármédiából kiderült, hogy „aByTheWay mindent megtett a végső siker érdekében.”
A dobogó harmadik helyére Krasznai Tünde került (hadd írjuk le itt Geszti Péter nevét, hisz mindkét befutó lányt ő mentorálta), talán mert túl egyedi volt, hogy X legyen, talán – ahogyan az elődöntő után fogalmazott – a múltja is közrejátszott abban, hogy nem ő lett a műsor nyertese. Tünde ugyanis – tudja azt ma már minden médiafogyasztó – korábban a pornóiparban alakított maradandót, legalábbis úgy tűnik, az internetet elárasztó emlékeztető anyagok nem engednek teret a felejtésnek. Így tehát a lány nem is tagadja a tagadhatatlant, nyilatkozataiban közbeékelten mindig jelentkezik a zilált és kissé sötét múlt felvállalásának kérdésköre. Az ok-okozati összefüggések árnyalataihoz hadd említsük meg, hogy Krasznai Tündét és testvérét édesanyja igen rossz anyagi körülmények közt, egyedül nevelte fel, és Tünde igen fiatalon maga mögött hagyta szerény otthonát. E szomorú tények viszont most ne törjék le az olvasót: kiváló hangja, egyedi, erőteljes stílusa, nagyszerű megjelenése, frissen szerzett hírneve már biztosan elegendő lesz a színpompásabb jövőhöz, ha mindebből sikerül jól profitálnia.
Az X-Faktor idén tehát alaposan igénybe vette még a legedzettebb fogyasztói kultúrán nevelkedett nézőt is, megkaparintotta, és nem engedte szóhoz jutni, bár szó, ami szó, látszólag neki kellett szavaznia. A televízióadó ravaszul két estét szentelt ugyan a show-nak, de ezáltal az jóval üresebbnek tűnt, mint korábban. Tátongó űrt hagyott maga után a gyereknevelési szabadságon levő Ördög Nóra is, a két műsorvezető – Lilu és Istenes Bence – külsőleg, hangban, önkifejezésben olyannyira belesimulnak a konzumkultúra közönséges tájképébe, hogy e sorok szerzője abban sem biztos, felismerné-e őket, ha szembemenne velük egy plázában.
Ami azért mégis évről-évre nagyszerű, az persze a lényeg: ott van valahol az esély a köznapiból való kitörésre. Mert ha úgy érezzük, a való világ ellenünk, a távkapcsoló legalább velünk lehet.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!