
2014. december 14., 10:182014. december 14., 10:18
2014. december 14., 10:252014. december 14., 10:25
Megnyugtató előnnyel várja – de immár név és jelvény nélkül – a téli szünetet a bukaresti Steaua. Hosszas pereskedés után a Legfelsőbb Ítélő- és Semmitőszék a honvédelmi minisztériumnak adott igazat a Gigi Becali ellen indított perben, és azt a döntést hozta, hogy a „volt” katonacsapat nem viselheti sem a Steaua nevet, sem a több mint fél évszázados jelvényt. A zárófordulóban a CSMS Iaşi ellen játszott mérkőzésen a Ghencea stadionból eltűntek a Steaua nevet viselő reklámok, pólók, a bírói lapon is csupán a játékosok neve jelent meg. Az eredményjelző táblán is csak a Házigazdák név szerepelt, s a stadion bemondója a „mi csapatunk” kifejezést használta. Milyen néven folytatja szereplését a Steaua a Liga 1-ben, illetve a nemzetközi porondon? Egyesek rosszmájúan már a FC Gigi Star nevet vizionálják…Valószínű azonban, hogy a minisztérium jelentős összegért eladja majd a név- és jelvényhasználati jogot, így a bukaresti csapat is jól jár, és a minisztérium pénztárcája is dagad.
A Becali által finanszírozott alakulat mindenesetre az első helyen várja a tavaszi folytatást, s ha több pofont nem kap a klub, jó eséllyel védheti meg a bajnoki címét. Az ősszel még sokan azt gondolták, hogy Becali és Mihai Stoica hiányában a csapat összeomlik, de talán éppen ez a helyzet vált az alakulat előnyére: a fizetések nem késtek, a tulajdonos nem szidhatta a játékosokat, a menedzser pedig nem kerülhetett konfliktusba az edzővel.
Kivizsgálások futószalagon
A helyzet amúgy a többi csapatnál sem túl rózsás: a Liga 1 kifejezést lassan már a Büntető- és Csődliga váltja fel, a 18 csapatból 12-nél ugyanis az igazságügyi szervek vizsgálódása jogi- és pénzügyi rendellenességeket azonosított, több alakulat pedig anyagi problémákkal küzd.
„Ennek a napnak is el kellett jönnie – mondta nemrég a válogatott másodedzője, Viorel Moldovan, amikor 29 napos előzetes letartóztatásba helyezték a Petrolul csapatának tulajdonosát, Dan Caprát. – Engem nem lep meg semmi. Ilyen jellegű akciókat kell a többi klubnál is kezdeményezni, mert sok helyen van még gond. Az edzők és a játékosok is szenvednek, mert sok gazemberséget követnek el a tulajdonosok. Csak a szurkolókat sajnálom.” Dan Capră azt követően került a Szervezettbűnözés- és Terrorizmuselleni Igazgatóság (DIICOT) figyelmébe, hogy kiderült: kapcsolatban állt a moldovai maffiavezér, Ioan Guşannal, családja pedig – többek között – illegális cigarettagyárat működtetett. Ezen kívül több tízmillió eurós pénzmosással is vádolják.
Rendkívül nehéz helyzetben van a fellegvári csapat: a Kolozsvári CFR-nél hónapok óta nem kaptak fizetést az alkalmazottak és a játékosok, a csapat Miriuþă távozása után ideiglenes edző vezetésével játszotta le utóbbi három mérkőzését. Információink szerint lapzártánk után a tulajdonosok svájci befektetőcsoporttal tárgyaltak a klub átvételéről.
A fizetésképtelenség határán
A negyedik helyen telelő Astra Giurgiunál is gondok vannak. A csapat nem teljesített az elvárásoknak megfelelően, edzőváltás történt, a klub tulajdonosát pedig több ügyben is vizsgálja a Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), a gyanú sikkasztás, összeesküvés és a nemzeti gazdaság aláaknázása körül forog. Marosvásárhelyen ugyancsak a DNA vizsgálódik, mivel a polgármesteri hivatalnak nem lenne joga közpénzekből fizetni a klub játékosait, legfeljebb a stadion fenntartásához nyújthat anyagi támogatást.
Meglepő őszt zárt a Craiova csapata, amely az edzőváltást követően a Cîrþu-Săndoi párosnak köszönhetően a 6. helyre jött fel a táblázaton. Ámbár az oltyán klubnál is vannak gondok, ugyanis az egyik részvényest, Adrian Andrici-ot a DNA korrupciós ügyekben vizsgálja. Továbbra is gondok vannak a fizetésképtelen bukaresti Dinamónál, amely három évig nemzetközi mérkőzést sem játszhat. A brassói csapat sem szabadul az igazságszolgáltatás kivizsgálásától: Ioan Neculaie tulajdonost adócsalás vádjával vizsgálják. A Tg. Jiu-i Pandurii sincs könnyű helyzetben: volt elnöküket pénzmosás gyanújával, csalással és közpénzek eltulajdonításával vádolják. A másik kolozsvári együtteshez visszatért ugyan a Petrolultól a régi támogató, Florian Walter, ám a „diákcsapat” továbbra is fizetésképtelen. A Ceahlăulnál sincs minden rendben: a volt tulajdonos, a tiszteletbeli elnök, Piatra Neamþ polgármestere, Gheorghe Ştefan pénzmosás és befolyásolás vádjával máris a letartóztattak sorát gazdagítja. A másik moldovai csapat, a néhány évvel ezelőtti bajnok Galac is nehéz napokat él át: a kiesés ellen küzd, fizetésképtelen, tulajdonosa, Dan Adamescu megvesztegetés miatt a rácsok mögött van. A bukaresti Rapid fennállása egyik legsötétebb korszakát éli: a csapat az első osztály utolsó helyén tanyázik, több másik csapathoz hasonlóan fizetésképtelen, ugyanakkor hónapok óta nem lehet tudni, ki a tulajdonos, a játékosok nagy része pedig immár egy éve nem kapott fizetést.
Ki éri meg a tavaszt?
Gheorghe Hagi csapata, a konstancai Viitorul mellett csupán néhány klub érezheti magát biztonságban: a Botoşani, a Chiajna, Szászmedgyes és Iaşi. De csak viszonylag, mert több klubcsapat vezetősége néhány héttel korábban beadvánnyal fordult a Profi Labdarúgó-szövetség (LPF) vezetőségéhez, amelyben kérik: a városi önkormányzatoknak ne legyen joguk fenntartani a helyi csapatokat.
A téli szünet valószínűleg minden csapatnál jól jön, sok helyen tisztázódhatnak az anyagi ügyek, vagy végképp bedőlhet a mutatvány. Nagy kérdés, hogy jövő év februárjában hány csapat kezdi meg a visszavágókat. Egyelőre csak az biztos, hogy a következő, 2015–2016-os szezon új lebonyolítási rendszere miatt hat csapat esik ki a Liga 1-ből. Vagy lehet, hogy egy sem?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!