A Ferencváros a női kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjében a címvédő CSM Bukarest csapatával mérkőzött meg. A Fradi a végjátékot elrontva vereséget szenvedett a bukaresti gárdától erősen megnehezítve a dolgát a továbbjutás szempontjából. Mi is részt vettünk a bukaresti meccsen.
2017. április 14., 22:152017. április 14., 22:15
2017. július 06., 22:572017. július 06., 22:57
Ami pozitív volt...
A rendfenntartó erők profi módon végezték dolgukat, atrocitásnak nyoma sem volt. A román csendőrség egyébként magyarul beszélő alkalmazottja is nagymértékben segítette a fradistákkal való párbeszédet, továbbá a bukaresti magyar nagykövetség is két munkatársat biztosított a csarnoknál – segítve a magyar szurkolók gördülékeny beléptetését. Éjfélig a konzuli szolgálat nyitva tartását szintén elrendelték, a magyar szurkolókkal kapcsolatos, esetlegesen felmerülő problémák mielőbbi megoldása miatt.
A péntek hajnali Budapest–Bukarest Wizz Air-járattal „támadtuk meg” a román fővárost. A gép bár tele volt, első ránézésre is vérbeli fradistának csak négy másik utazótársunkat neveztük volna. Ők, mint később kiderült, valóban a legelhivatottabb fradisták közé tartoztak, több korábbi európai Fradi-meccsre való kiszállásuk pikáns történetét volt szerencsénk meghallgatni. Az Otopeni reptérre érkezve – a leszálló pálya aszfaltján – előkerült a Fradi-sáljuk, és a fotó is elkészült Boeinges háttérrel.
A reptérről csakhamar beértünk a városba, ahol a szokásos bukaresti felfordulás fogadott. Az úttesten sokszor több autó állt keresztben – megfordulási vagy éppen irányváltás megkísérlésének szándéka végett –, mint szabályos menetirányban. Fülünk szinte pár perc után hozzászokott az állandó dudaszóhoz is. Teljes káosznak tűnt az autós forgalom, bár a helyiek egy-egy szabálytalan manőver után mindenféle arcpironkodás nélkül mentek hosszan a villamosok elkülönített sávjában is, és még sorolhatnánk. E szabálytalan világba akarva-akaratlan illeszkedett be minden autós és a dolog működött.
Kulcscsomó nélkül a lelátóra
A mérkőzés kezdete előtt másfél órával érkeztünk meg az 5300 férőhelyes bukaresti Sala Polivalentă csarnokhoz. A létesítmény körül nagy volt a készültség: lovas csendőrökön át kutyás rendfenntartóig mindenféle rendvédelmi szerv jelen volt. A csarnok egyik oldalsó bejáratánál szervezték meg a vendégszurkolók beléptetését. A fradisták folyamatosan érkeztek a kisbuszokkal. Járműveiket a rendőrség által biztosított és kordonnal körbevett parkolóban kellett hagyniuk, majd a mindössze tíz méter hosszú, csarnokhoz való átjáróhoz is csendőri kísérettel kellett menniük. A beléptetésnél alaposan végigtapogattak mindenkit. Az egyik fanatikusnak három kulcscsomó is volt a zsebében, amelyből kettőt végül az autóban le kellett tennie. Nem feltételeznénk, hogy kulcsaival hajigálni kezdett volna a pályára, de a szabály az szabály – gondolták a rend őrei. Érkeztek a zászlósok is, akiket egyenként fotóztak le a rendvédelmi szervek, és csak az írások alapos megvizsgálása után engedték be őket a csarnokba. A dob is először a pórul járt kellékek családjába tartozott, majd több egyeztetés után végül csak sikerült bevinni. Az előcsarnokból mindössze pár perccel a kezdés előtt engedték a lelátóra a zöld-fehér híveket. Viszont ahogy bementek, nem éppen baráti köszöntésben volt részük. Fülsiketítő füttykoncert és a „România!” erőteljes skandálása jelezte: lesz ki ellen szurkolni. Teltház volt, ha csak a zöld-fehér hívek szomszédságában – biztonsági okokból – üresen hagyott székeket nem vesszük számításba.
Az FTC feljelentette a bukarestieket
A bukaresti klub semmit sem akart a véletlenre bízni. Az 5300 férőhelyes csarnokban a szabályok szerint járt volna az ülőhelyek tíz százaléka a vendégszurkolóknak. Az 530 helyjegy helyett a Fradi egyébként 500-at igényelt, de azt sem kapta meg. A románok biztonsági okokra hivatkozva a magyar szektor székeit áldozták be és a fradisták melletti széksoroknak kellett üresen maradniuk, a hazai nézőktől való biztonságos elkülönítés végett. Ez pedig azt eredményezte, hogy mindössze 240 széket foglalhattak el a zöld-fehér fanatikusok. A Ferencváros természetesen rögtön megtette a feljelentést az Európai Kézilabda-szövetségnél, bár a tapasztalatokból kiindulva, mire kimondják az ítéletet, már a május elején megrendezendő budapesti négyes döntő is lejár.
Huszáros hajrá a félidőre
A mérkőzésen nagy volt a pörgés és a felek felváltva dobták a gólokat fej-fej mellett haladva. A Fradiban különösen Kovacsics Anikó volt elemében. A románoktól a kapus Ungureanu kezdett egyre jobban védeni a félidő derekától, aminek a 24. percben lett szemmel látható és zöld-fehér szempontból vészjósló eredménye, 16-11-re vezettek a bukarestiek. A körülbelül 250 fős Fradi-tábor folyamatos buzdítása közepette a lányok huszáros hajrába kezdtek. A „Ria-Ria-Hungaria!” erőteljes kiáltása rendkívüli érzelmeket szabadított fel negatív irányban a helyiek körében, amire azonnali zajos fütyülés és a „România!” skandálása volt a viszontválasz. Rögtön ezután felharsant a bukaresti kemény magtól a „Ki a magyarokkal az országból!” rigmus is. Természetesen a magyar tábor sem hagyta magát és a románokra nézve cseppet sem hízelgő szólamok kerületek elő a kalapból. A pályán aztán magyar szempontból jól alakultak a dolgok: a félidő végére mindössze kettőre olvadt a CSM-előny, ami rendkívül hízelgő volt a Fradira nézve. Félidőben 17–15-öt mutatott az eredményjelző.
A második játékrészben megint nagy volt az iram, és a 2–3 gólos hazai vezetés állandósulni látszott. A 45. perctől Szikora Melinda kapta el nagyon a fonalat és sok lövést sikerült hatástalanítania. Remek játékának köszönhetően a mérkőzés előtt tíz perccel az egyenlítésért támadhatott a Fradi. 22–23-as állásnál az egalizálás végül nem valósult meg, és maradt az 1–2 gólos bukaresti előny. Ekkor különösen Nerea Pena volt eredményes a Fraditól, míg román oldalon Carmen Martín volt elemében. Közben folyamatosan, jól hallhatóan érkezett a tribünből a „Harcoljatok!”, túloldalon pedig a többnyire fiatal tizenévesekből álló bukaresti B-közép hallatta magát és a hangosbemondó által alaposan rásegítve „csészémé, csészémé…” csatakiáltásoktól zengett a román csarnok. A térfélen a hajrá szoros végkimenetelt ígért. Nem így lett. Öt perccel a vége előtt három volt közte, majd gyors gólváltás után az utolsó percekben két magyar labdaeladás ötre növelte a bukaresti előnyt. A legvégén eleresztett időn túli magyar szabaddobás fölé ment, a magyar lányok rendkívül nehéz helyzetbe hozták magukat.
Nehéz feladat a visszavágó
A Fradi jó játékát több tényező is hátráltatta. A Győri ETO ellen – nagy meglepetésre – megnyert Magyar Kupa-döntő még benne lehetett a lábakban. A zöld-fehérek egyébként hiába kérték a szombati mérkőzésnapot, a bukarestiek hajthatatlanok voltak a péntekre ütemezett időpontot illetően, semmit nem szerettek volna a véletlenre bízni. Az ETO elleni vállsérülés végett ráadásul a csapatkapitány, Szucsánszki Zita sem állhatott pályára, míg Hornyák Dóra sem tudta vállalni a játékot. Egy szoros vereség még így is benne volt a játék képében, a végjátékban összeszedett hátrányt azonban nehéz lesz ledolgozni.
Bukaresti szempontból az volt a legfőbb kérdés, milyen hatással lesz a mérkőzésre az egy héttel korábbi edzőváltás: a technikai igazgatóként érkezett svéd Per Johansson megkapta a vezetőedzői feladatokat is a szezon hátralevő részére.
A szombati budapesti visszavágó semmiképp sem mondható formalitásnak. Ám az ötezer magyar szurkoló, a fanatikus Fradi-tábor jelenléte a magyar lányok rendkívül jó formájával kiegészülve akár azt is jelentheti, hogy az FTC a párharcot sikeresen vívja meg, így a május 6–7-i budapesti négyes döntőbe is bekerülhet.
Nem könnyű a román szervezőkkel…
A mérkőzés előtt két héttel – három különböző e-mail címre – elküldött sajtóakkreditációs kérésre semmiféle válasz nem érkezett. Az eset sajnos nemcsak a mi hírportálunkkal történt meg, hanem más magyar sajtómunkatárs is hasonló visszásságokra panaszkodott. Nem fogadta sokkal jobb szervezés a fradis lányokat sem, ami a péntek déli – meccshelyszínen tartott – átmozgató edzésüket illeti. A csarnok a nem megfelelő kivilágítás mellett leginkább egy jégveremhez hasonlított. A beszámolók szerint kinn magasabb volt a hőmérséklet, a világosságról nem is beszélve.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.