
Új, ideiglenesen kinevezett szövetségi kapitánnyal, a mindöszsze 38 éves Dárdai Pállal vág neki az Európa-bajnoki selejtezőcsoport következő mérkőzéseinek a magyar labdarúgó-válogatott. Bukarestben a románok elleni 33 éves nyeretlenségi sorozat megszakítása lenne a cél, az erőviszonyok és az előjelek azonban nem bíztatók.
2014. október 10., 10:312014. október 10., 10:31
2014. október 10., 10:352014. október 10., 10:35
A magyar futballtörténelem 51. szakvezetőjeként ülhet le a válogatott kispadjára Dárdai Pál – a valaha volt egyik legfiatalabb magyar szakvezetőként. A három mérkőzésre megbízott szövetségi kapitány Pataki Mihály kapitánysága (1930) óta a legfiatalabb válogatott szakvezető. Dárdai a világranglista 54. helyére visszaesett magyar válogatottat vette át Pintér Attilától, akinek elődje, Egervári Sándor idején a nemzeti csapat a 27. helyre is felkúszott már. A Hertha BSC ifjúsági csapatának edzője kritikus pillanatban veszi át az irányítást. A válogatott lejtmenetben van az utóbbi másfél évben, a korábban idegenbe szerződöttek nagy része visszatért Magyarországra, és beleszürkült az NB I-es mezőnybe, a csapat a selejtezőket kötelező győzelem helyett vereséggel kezdte. Dárdai ráadásul a legnehezebb mérkőzés előtt került a kispadra, hiszen a román–magyar párharcok sokszor szó szerint is harcot jelentettek a két válogatott történetében pályán és lelátón egyaránt.
Görcsök nélkül
Természetesen tudja mindezt a fiatal szakember is. „Nem az eszemre hallgattam, amikor elvállaltam az állást, de rengeteg támogatást kaptam. Régóta Németországban élek, a német habitust szeretném bevinni a válogatottba, ezt a pluszt tudom adni a nemzeti csapatnak. Hogy készen állok-e? Versenyló vagyok, most etetnek a futam előtt, de már mennék a pályára” – fogalmazott a székfoglaló sajtótájékoztatón. Kissé visszalőve elődje, Pintér Attila jellemzésére, hozzátette: „Nem akarok olyan butaságokat mondani, hogy harapós lesz a válogatott, nem vagyok a hasonló szlogenek híve.”
Dárdai nemcsak a sajtótájékoztatókba vitt új színt, hanem válogatási elve is merőben különbözik elődjétől. A szakember elsősorban a külföldi vagy külföldet megjárt játékosokra támaszkodik. Ezért került vissza a keretbe a hétvégén egykori csapatának, a Schalkénak gólt lövő Szalai Ádám, a Hamburgban légióskodó Stieber Zoltán, a Greuther Fürth védője, Korcsmár Zsolt, a görög Levadiakosz középpályása, Pintér Ádám vagy a Fulham rutinos kapusa, Király Gábor. „Az NB I-es játékosokkal az a bajom, hogy nem bizonyítottak erősebb bajnokságban – mondta Dárdai. – Előbb kerüljenek ki külföldre, bizonyítsanak. A magyar játékos a túlmotiváltságban fárad el. Nem tudom elképzelni, hogy rendes alapokkal, rendes edzésmunkával és okosan beosztott pihenéssel valaki ne tudja végigjátszani a hatvan-hatvanöt percnyi tiszta játékidőt” – tette hozzá, valószínűleg az északírek elleni meccs végén görcsért cserét kérő Lipták Zoltánra utalva.
Hangorkánnal készülnek
A román keretben nincs különösebb változás, az egyetlen kérdés, hogy ki helyettesítse Maricát. A Kolozsvári CFR vezetőedzője, a kilencszeres magyar válogatott Vasile Miriuþã, aki nem titkolja, hogy a magyaroknak szurkol, a következőket nyilatkozta a román csapatról: „A gyenge pontjuk? A védelmük: a belső védők lassúak, Chiricheº sincs jó formában. Ott kell támadni, főleg a válogatottba visszatérő Szalai vezérletével, bátor letámadásokkal, fent maradni a területeiken.” Miriuþã szerint a Stuttgartban játszó Maxim, a szélső Torje és a Steaua középpályása, Chipciu kiváló labdarúgó, mindannyian kulcsjátékosok. Maricát valószínűleg a törökországi légiós Stancu vagy a román gólkirályjelölt, Keserü igyekezhet pótolni.
A vasutasok trénere elmondta: félelem nélkül kell majd futballozni Bukarestben, ez a lényeg. Kemény játék lesz, fantasztikus hangulat fanatikus szurkolókkal, de ezzel nem kell foglalkoznia a magyar csapatnak. Támadófutballt kell játszani, mert védekező felállásban nem lesz esélye, előbb-utóbb hibáznak a védők. A bátorság fontos, mert a románok otthon is védekezésre épülő kontrát próbálnak majd játszani, hangsúlyozta.
A nehéz körülményeket emelte ki Jenei Imre is, aki mindkét válogatottat irányította korábban. „A román csapat jobb a magyarnál. Plusz hazai pályán, Bukarestben játszhatnak, ahol 50 ezer néző buzdítja őket. Dárdai Pálnak olyan labdarúgókra lesz szüksége, akik képesek függetleníteni magukat a közegtől, és csak a játékkal foglalkozni. Dárdai ilyen rövid idő alatt nem tudja a saját elképzeléseit átvinni a magyar válogatottra, egy új játékrendszer kialakításához kevés az ideje” – fogalmazott az idős szakember.
Üzenet a kedves mamának
A Románia–Magyarország Eb-selejtezőn mutatják be a román válogatott új himnuszát, az egyik közkedvelt rockbanda, a megalapításának 40. évfordulójára készülő Iris együttes szerzeményét. Rãzvan Burleanu, a román szövetség elnöke a román büszkeség újjászületése és az egység himnuszának nevezte az új dalt, amelyet a válogatott mérkőzései előtt játszanak majd le. A dal mindenesetre még a sok „míves” rigmust ismerő újságírókat is megdöbbentette. A refrén ugyanis egy meglehetősen vaskos lelátói fordulatot is tartalmaz, ami empatikus fordításban nagyjából így hangzik: „Essünk nekik, essünk neki az anyjuknak!” Egyesek már a bemutató sajtótájékoztatón szóvá tették a dolgot, amit az Iris egyik alapító tagja, Nelu Dumitrescu a következőképpen magyarázott: „Amikor ezt mondjuk, arra gondolunk, hogy az ellenfeleinket és az édesanyjukat is meg kell győznünk afelől: mi vagyunk a jobbak, és győznünk kell...” A cizellált himnuszrészlet a román kommentelők egy részéből is visszatetszést váltott ki, de a Gazeta Sporturilor sportlap internetes oldala is „kivételes finomságú” sornak nevezte a himnusz eme részletét.
A hétvégi mérkőzésre minden jegy elkelt: 50 ezres román szurkolótábor előtt kell majd Dzsudzsákéknak helytállniuk. A párharcra több mint kétezer magyar szurkolót is várnak, s valószínű, hogy a tavalyhoz hasonlóan nem csak a gyepen zajlik összecsapás. Amióta az MLSZ rendkívül szigorú módon jár el az NB I topcsapatainak ultráival szemben, sokan a külföldi kiruccanásokat használják fel a randalírozásra.
Bújócska
A magyar–román mérkőzések történetében amúgy a súlyos szabálytalanságok, megdöbbentő jelenetek és véres sérülések sem voltak ritkák. Trianon után több mint tíz évig, 1931-ig nem játszott egymás ellen a két válogatott, s az sem véletlen, hogy Romániával alig játszott a magyar csapat (23 találkozó 1931 óta), miközben Ausztriával világrekord-közeli (136) az egymással vívott meccsek száma. A legdurvábbnak talán az 1958-as mérkőzés számít, utána a nagyválogatottak 46 éven át nem játszottak barátságos találkozót. Az ’58-as bukaresti mérkőzésre 100 ezer ember volt kíváncsi, a kiállítással, durvaságokkal, súlyos szabálytalanságokkal, megszakítással tarkított mérkőzésen a magyar válogatott 2-1-re győzött.
A kilencvenes évektől kezdődően a két ország csapatát többször is összesorsolták, ám a magyaroknak egyszer sem sikerült győzniük. Az utolsó magyar győzelem 1981-ben született: Fazekas góljával győzött a Mészöly Kálmán vezette nemzeti tizenegy.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!