Hirdetés

Román Liga 1: elöl zártak a „magyar csapatok”

Ünnep a pályán és a lelátókon: Háromszék csapata, a Sepsi OSK a  román labdarúgó liga negyedik helyén végzett •  Fotó: Beliczay László

Ünnep a pályán és a lelátókon: Háromszék csapata, a Sepsi OSK a román labdarúgó liga negyedik helyén végzett

Fotó: Beliczay László

Első helyen telel a kolozsvári vasutas csapat, a háromszékiek az előkelő negyedik helyre tornázták fel magukat, a Becali-gárdánál az angyal edzőcserét hozott, a Dinamo továbbra is mélyrepülésben. Labdarúgó körkép a bajnokság téli szünetében.

Somogyi Botond

2019. január 07., 20:052019. január 07., 20:05

2019. január 07., 20:232019. január 07., 20:23

A román élvonalba való felkerülést követően a CFR az elmúlt 33 mérkőzésen csupán háromszor tudott nyerni a bukaresti gárda ellen. Karácsony előtt azonban Toni Conceicao csapata megszerezte a negyedik győzelmét, ráadásul éppen Bukarestben. És olyan nehéz helyzetben, amikor a fővárosi csapat egy esetleges győzelemmel pontszámban kiegyenlítette volna a vasutasokat. A szombati FCSB elleni fellegvári győzelem azonban azt jelenti, hogy Camora és társai hatpontos előnnyel térhettek téli nyugovóra. Valószínűleg, hogy a jó és határozott játékhoz hozzájárult a mérkőzés előtt kapott „pénzinjekció” is. A kolozsvári játékosok ugyanis ősz folyamán többször hangoztatták: elmaradt járandóságaikat – az elmúlt idény bajnoki címéért megígért összegeket – még mindig nem kapták meg. No de az FCSB elleni mérkőzést megelőző napon a pénzek a játékosok számláin landoltak, ez pedig a pályán is meglátszott. Ennek köszönhetően hat egymást követő döntetlen után a kolozsváriaknak sikerült legyőzniük az „örök riválist”.

Toni Conceicao tehát – tanítványaival együtt – nyugodtan várhatja a tavaszt. Ez ugye nem kis dolog, hiszen emlékezhetünk még a kora őszi helyzetre: a Dan Petrescut a kispadon váltó Edi Iordănescu helyére néhány forduló után érkező portugál szakember széke is keményen ingott. 

Hirdetés

Őt a csapat élére kinevező Iuliu Mureşannak mennie kellett a klub éléről, az új emberek pedig kijelentették: amennyiben a csapat az évet nem az első helyen fejezi be, a luzitán edzőtől is megválnak. Ám Conceicao bebizonyította, igenis tudja kezelni a helyzetet. Legalábbis eddig. A két vagy több pártra szakadt játékosokat sikerült közösséggé kovácsolnia, a vezetőség irányába alázatot mutatott, az ellenfelekből pedig úgy felkészült, hogy a fellegvári alakulat félelmetes csapattá vált, amely a pályára való felállás pillanatától már tiszteletet vív ki az ellenfelek körében. És ezt az eredmények is megerősítik: legjobb védelem, az egyik legjobb támadójáték, legtöbb győzelem, csupán egy vereség és idegenben zsinórban nyolc győzelem. „Minden Conceicaónak köszönhető, ő hozott nyugalmat az öltözőbe, ő vette kézbe a csapatot és formálta olyanná, amilyennek látják” – sietett nyilatkozatával a kétkedők megnyugtatására Daniel Stanciu, a CFR egyik hivatalossága.

Ami pedig az egyik oldalon eufórikus karácsonyi és év végi hangulatot teremtett, a másik oldalon vitát, veszekedést és edzőváltást eredményezett. Nicolae Dicának a hazai pályán elszenvedett 2–0-ás vereség az állásába került. Pedig Gigi Becali néhány héttel ezelőtt még azt nyilatkozta, csak akkor gondolkodik edzőváltáson, ha a bajnokságban az alapszakasz végén gondok adódnak.

Harmadik helyen telel a Devis Mangia által felkészített együttes. A krajovai csapat az olasz tréner irányításával a kezdeti gyengébb időszakot sikeresen vészelte át, és fokozatosan a táblázat harmadik fokára lépett.

Pódium közeli helyen végzett a Sepsi OSK is, a CFR mellett a másik „magyar csapat”, amely kiváló, de mégis hullámzó teljesítménye ellenére a legvérmesebb háromszéki szurkolók álmait is túlteljesítette.

Hullámzó, hiszen míg idegenben a két évvel ezelőtti bajnok Viitorult megverte, hazai pályán a gyengébb Botoşani-tól és Hermannstadtól vereséget szenvedett. Kiváló ugyanakkor, mert a bajnokság erősebb csapataival (Krajova, Astra, Viitorul) egyenlő félként játszott. A hab a tortán pedig a néhány fordulóval korábbi hazai győzelem volt, amikor Becali csapatát 4–2-vel küldte haza Bukarestbe.

Rájátszást érő helyen zárta az őszt a Viitorul, valamint az Astra, ahol az idei szezonban már több edzőt is cseréltek. Óriási meglepetésre az utolsóelőttiről a hetedik helyre jött fel a Hermannstadt. A szebeni csapat menetelése elsősorban Vasile Miriuţă vezetőedző személyének köszönhető. Amióta a kispadra került, a szebeniek futószalagon „gyártják” a győzelmeket. Különben a felsőházba való bekerülést nagy harc övezi, hiszen a hatodik helyre elméletileg még a Botoşani-nak is van esélye.

Sokkal nehezebb helyzetben van viszont a Dinamo, amely – valószínűleg már most kijelenthető – a tavalyi idényhez hasonlóan idén sem kerül be a legjobb hat közé. A megosztottság és a dilettantizmus még mindig fő jellemzői a klubnak, Mircea Rednic érkezésével pedig a dolgok továbbra sem fordultak jó irányba. Ha pedig a Belgiumból a fővárosba költözött szakember továbbra is a kispadon marad, a klub hamar a kiesés elleni harc kellős közepén találhatja magát. Bár Rednic magabiztosan kijelentette: nyárig fel sem tevődik, hogy távozzon a Dinamótól.

 

Csinta Samu: a Sepsi OSK-nál a cél a felsőház
A Sepsi OSK labdarúgócsapat klubigazgatóját, Csinta Samut, lapunk egykori főszerkesztőjét kérdeztük a háromszéki együttes eredményeiről, terveiről.
– Gondolták-e, remélték-e, hogy a tavaszt a negyedik helyről folytathatják?
– Mi tagadás, legfeljebb álmodtunk róla, de kezdetben aligha beszélhetett volna róla bárki is reális célkitűzésként. Néhány mérkőzés után azonban egyre inkább megvetettük a lábunkat az első hatban, és ha egy-két fordulóra ki is csúsztunk onnan, mindig sikerült elkerülnünk, hogy „szabadesésbe” kerüljünk. Az ősz utolsó harmadára viszont már komoly várományosként tekintettek ránk a román futballtársadalomban, és mi is magunkra. A negyedik hely természetesen varázslatosan jól néz ki, akár meg is őrizhetjük, de természetesen bármelyik play-offos hely megszerzése rendben lenne. Ha így lesz, az nemcsak a tavaszi idényünket határozná meg alapvetően, de a következő idény előkészítését is. A csapat, a szakvezetés tudása, kiegyensúlyozottsága, a mezőny és az alapszakasz hátralévő mérkőzéseinek sorsolása ismeretében most már igen, célként kezeljük a felsőházba való jutást.
– Egyes újságok Tandiát már összeboronálták az FCSB-vel. Eladják a játékost a télen?
– Egyetlen játékosunk sem eladó, függetlenül attól, hogy a sajtó kit kivel boronál össze. Persze előfordulhatnak olyan helyzetek, amelyek mellett már nem lehet elmenni szó nélkül, de ilyen léptékű ajánlatról egyelőre sem Tandia, sem Rus, sem más futballistánk esetében nincs ismeretem.
– Milyen játékosmozgások várhatók a szünetben? Kell-e még erősíteni a csapatot?
– Hangzatos nevekről nem tudok beszámolni, néhány fiatal játékos érkezik majd január első napjaiban, akik közül a legjobbak vélhetően átesnek majd a téli edzőtábor tesztjén is, mielőtt bármilyen döntés születne velük kapcsolatban; bízunk Eugen Neagoe vezetőedző értékítéletében. Ugyanakkor elsősorban a támadójátékunkat szeretnénk megerősíteni.
– Hol készülnek fel a tavaszi szezonra?
– Január 7-én orvosi vizsgálattal kezdődik a felkészülés Sepsiszentgyörgyön, 10-én törökországi edzőtáborozásra utazik a keret, ahol a 25-ig terjedő periódusban az alapozás mellett négy-öt edzőmeccs is szerepel a programban. A menetrend roppant feszes, hiszen február 2-án már folytatódik a bajnokság – számunkra olyan mérkőzéssel, a Voluntari elleni találkozóval, amelyet mindenképpen meg kell nyernünk.
– A kupa vagy a bajnokság élvez elsőbbséget a klub tervei között?
– Nincs prioritáslista, egyformán fontosnak tekintjük mindkét sorozatot. A reménybeli playoffos helyzet nyilván megnövelné a kupára való odafigyelés lehetőségét, hiszen a mezőny kiegyensúlyozottságát és a magunk értékeit ismerve akár szép kupaperspektívákban is reménykedhetnénk. Sokkal fontosabb azonban a tervszerű, nyugodt építkezés folytatása, amelynek eredményeire már most is szép karácsonyi ajándékként tekintünk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés