
Zsinórban a Ploiești-i vereség volt a román nemzeti válogatott harmadik leégése. Az osztrák csapat 1:0-ra nyert
Fotó: frf.ro
2020. október 16., 08:502020. október 16., 08:50
Bevallom: gonosz lettem az utóbbi években! Ha valamikor még tudtam szurkolni a román fociválogatottnak, mára ez az érzés kihalófélben van bennem. És nem azért, mert bármilyen bajom lenne a többséggel, hanem mert kezdek rájönni, hogy a honi labdarúgás sem más, mint a társadalom labdába zárt képe: tele van hazugsággal, érdekek mentén szerveződik, baráti, rokoni kapcsolatok szövik át, ügyeskedő hozzá nem értők vezetik, és mindenek fölött áll (ebben is) az anyagi haszon, önös érdekek vezérlik a legmagasabb szinttől kezdve.
a hazáért készek meghalni a pályán a játékosok, a vezetők pedig a föld alá süllyednek szégyenükben egy rosszabb eredmény láttán.
Ugyan! A szurkolónál becsapottabb ember nincs a földkerekségen…
Nem állítom, hogy mindenki csal, lop, hazudik, aki a foci körül kering, de elnézve a válogatott utóbbi szerepléseit, a zsinórban elvesztett mérkőzéseket, az embernek megfordul a fejében, hogy az egész román labdarúgást játékos ügynökök, felkapaszkodott amatőrök, szélhámosok vezetik. És valószínűleg nem állunk messze az igazságtól…
Mirel Rădoi személyében a szövetség kinevezett egy olyan edzőt a válogatott élére, aki pár hétig edzette a bukaresti csobán, Gigi Becali nyáját, ezen kívül semmiféle szakmai tapasztalattal nem rendelkezik. Jó fiú szegény, elődeihez képest még a megjelenése is normális, pár mondatot dadogás nélkül elmond, csak egyelőre éppen ahhoz nem ért, amihez kellene. De hát, akik felkenték „főnöknek”, azok sem tudnak sokat a sportágról. A román szövetség technikai igazgatója – aki elméletileg a legjobban kellene tudja, mit beszél – kijelentette, hogy Rădoi nagy edző lesz. Mi, akik csak kibicelünk a „szakik” körül, eddig azt hittük, előbb kell „nagy edző” legyél ahhoz, hogy aztán rád bízzanak egy nemzeti válogatottat…
senki sem nyilatkozik az okokról, a kiútról, a megoldásokról. A föld nyelte el őket. Bezzeg egy győztes meccs után fehér ingben és élére vasalt nadrágban, több ezer eurós órákkal a csuklójukon ott tolonganak a mikrofonok előtt, zsebre vágnak ilyen-olyan prémiumokat, noha nekik van a legkevesebb közük egy-egy sikerhez.
Rădoi olyan amilyen, de az előtte lévők sem tudtak csodát tenni. Bárki, akik a futball körül forog megállapíthatja: elsősorban a játékosállománnyal van baj. A focisták nem a válogatottnál kellene megismerkedjenek a labdával, ám évek, ha nem évtizedek óta semmi sem mozdul az ifik nevelés körül. Noha a szövetség hozott egy olyan szabályt, hogy minden első osztályú csapatnak két 21 éven aluli játékossal kell kezdenie a mérkőzést, ezt az edzők úgy játsszák ki, hogy az első percekben (előfordult, hogy 15 másodperc után!) lecserélik egyiküket. Ugyanakkor a Liga 1-ben minden három román játékosra jut egy külföldi. Ezek többségükben másod-, harmadrangú futballisták, aki jó pénzért ideig-óráig elvegetálnak egy-egy csapatnál, dolguk végeztével továbbállnak, semmiféle kötődésük nincs sem az őket foglalkoztató klubhoz, sem a szurkolókhoz, sem pedig az országhoz, amely befogadta őket. Kevés tehetséges román fiatal futkos a pályákon, nagyon leszűkült a válogatási lehetőség. Persze
vagy még a romániainál is alacsonyabb színvonalú bajnokságokban tengetik életüket. Az edzők, mint valami őrült körforgásban, egymást váltják a csapatok kispadján, mindig ugyanazok kerülnek elő, még ha bizonyítottan nincsenek is a helyzet magaslatán. A román foci – amely néhány évtizeddel ezelőtt még az utcákra csalta a népet örömünnepet ülni –, lassan, de megállíthatatlanul süllyed az ingoványban.
Bizony, gonosz vagyok. Az vigasztal, hogy a román újságírók újabban egyre többször mutogatnak a szomszédba: bezzeg a magyarok, ők ismét sínen vannak! Ha ilyet olvasok ültömben is kihúzom magam…
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!