
Bár kétszeri halasztás után elkészült végre a versenykiírás és sorsolás, igazából még mindig csak annyi tűnik biztosnak, hogy szeptember utolsó hetében kezdődik és 2016. április 3-án ér véget a hazai női kosárlabdaidény. Hogy kikkel, az csak szeptember 4-én dől el. Talán...
2015. augusztus 21., 17:552015. augusztus 21., 17:55
Bármelyik szövetség komolyságát erősen megkérdőjelezi, ha egy hónappal az általa rendezendő bajnokság előtt még mindig jóval több a kérdőjel, mint a biztos pont. A Román Kosárlabda-szövetség most az előző évek következetlenségének következményeit nyögi, hiszen a klubadósságok befizetésére adott újabb és újabb haladékok rossz szokásjogot alakítottak a sportág hazai mindennapjaiban. Úgy tűnik, az idei bajnokságban azonban már csak az adóslistáról szeptember 4-ig eltűnő csapatok kapnak indulási jogot, bár a CSM Târgovişte esetében még bőven életbe léphet a kettős mérce. Ha ugyanis a bajnoki címvédő esetében kumulálják a korábbi légiósokkal szembeni elmaradást a hazai befizetendővel, biztosan nélkülük kezdődik az idény. A több mint 250 ezer eurós passzívum ugyanis momentán előteremthetetlen. A hazai klubélet vezetői szerint azonban erre aligha kerül sor, így potom 7000 lejt várnak mindössze a Dâmboviþa megyei klubtól. A szélsőségesen túlsó póluson elhelyezkedő Marosvásárhelyi Vita Nova esete azonban lezárt ügy, az erdélyi klub ugyanis képtelen kiegyenlíteni az immár 89 ezer lejre rúgó tartozást. És a tavalyi 12 csapatos mezőny fele még igencsak „féllábon” áll a sorban.
A tavalyi kupagyőztes és bajnoki ezüstérmes Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC-nél ilyen gondok nincsenek, Rusz István klubmenedzser csak azért dühöng, mert napokkal ezelőtt még nem lehetett tudni, hány hónapra kell szerződnie a kiszemelt játékosokkal. A kezdés és zárás időpontjának leszögezését követően napokon belül azonban máris nyilvánosságra is hoztak nyolc játékossal való megegyezést. Közülük hárman – az irányító Annemarie Părău és a két amerikai bedobó, Tyaunna Marshall és Janeesha Jeffery – eddig is a Sepsi-SIC-et erősítették. Új ember a Szatmárnémetiből érkező Andreea Pop, az amerikai center, Tia Faleru, a kanadai Kim Pierre-Louis, valamint a bosnyák bedobó, Matea Tavics. A szentgyörgyiek amúgy rendezett anyagi körülmények között várják a kezdést – a végén pedig szeretnék megismételni legalább a tavalyi teljesítményüket. Ebben elsősorban Gyulafehérvár és Arad akadályozhatják meg, de az előjelek szerint Brassó és Galac együttese is megerősödve vág neki a bajnoki küzdelmeknek.
Időközben nyugvópontra jutott a bajnoki ezüstérmes FIBA-folyamodványa is. Mint ismeretes, a döntő után a háromszékiek a győztes târgoviştéi csapat egyik idegenlégiósának jogosulatlan szerepeltetése miatt óvtak. Míg a hazai szövetség elutasította a keresetet, és helyben hagyta a pályán elért eredményt, a nemzetközi szövetség a háromszékieknek adott igazat. „Hiába adott azonban igazat nekünk a FIBA, mivel az országos szervezetek autonómiával rendelkeznek, a döntést nem másíthatta meg, csak szankcionálhatta aszabálytalanságot” – vázolta a helyzetet Rusz István.
Az idény amúgy a Románia-kupa első körével, a Brassó–Kolozsvár, Rapid–Sepsi-SIC, Târgovişte–Szatmárnémeti, Arad–Temesvár, Gyulafehérvár–Alexandria párosításokkal kezdődik, az első meccseket szeptember 26-án, a visszavágókat 30-án rendezik. A Nemzeti Liga várhatóan október 3-i nyitányán a Sepsi-SIC–Gyulafehérvár összecsapás ígérkezik a slágermérkőzésnek.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!