
Edzői eligazítás. Székely János vezényletével sikerült megszerezni a második helyet
Fotó: Barabás Ákos
Ezüstérmes csapata van Székelyudvarhelynek a román női labdarúgó 1. Ligában. Rengeteg munka van az eredmény mögött, és nem érik be ennyivel a Vasas Feminánál, további sikerekre pályáznak.
2018. június 24., 18:362018. június 24., 18:36
2018. június 24., 18:392018. június 24., 18:39
Szentegyházán kilenc évvel ezelőtt „ültették el azt a csemetét”, melynek gyümölcse idén szép termést hozott: bajnoki ezüstérmet szerzett a Vasas Femina a női labdarúgó élvonalban. Az utolsó fordulóban dőlt el a második hely sorsa, az udvarhelyi lányok 10–0-s győzelmet arattak a kupagyőztes CSȘ Târgoviște felett, amivel a dobogó második fokára állhattak. Korábban a Vasas Femina legjobb helyezését a 2015–2016– os szezonban érte el, akkor a negyedik lett.
A Vasas Femina története 2009-ben kezdődött el. Szentegyházán a helyi férfi labdarúgócsapat, a Vasas a 4. Ligában szerepelt, és a klub vezetői azon gondolkoztak, hogy miként lehetne jelentősebb eredményeket elérni a sportágban. Számolgatásaik szerint már az is nagyon költséges lett volna, ha feljutnak a harmadosztályba. Megszületett az ötlet, hogy indítsanak lánycsapatot. Korábban volt hasonló kezdeményezés Székelyudvarhelyen is, de ez kudarcba fulladt. Kiindulópontnak azonban jó volt, a Vasasnak ennek alapjára sikerült felépítenie saját együttesét. Toboroztak lányokat, és elindították az együttest a másodosztályban.
2012-ben új klubot alapítottak, kiváltak a Szentegyházi Vasasból, és beköltöztek Udvarhelyre. A csapatnévtől viszont nem akartak megválni, és úgy döntöttek, hogy a férfiasabb Vasas név mellé a Feminát is odatoldják – mondotta lapunknak László Béla, a klub elnöke. Hangsúlyozta, rengeteg nehézségbe ütköztek.
Ennek megfelelően nagyon nehéz akadályokat gördítettek eléjük, nem használhatták a stadion pályáját vagy épp az öltözőt – fogalmazott a klubelnök.
Fokozatosan érett össze a csapat, egyre jobb eredményeket ért el, mígnem 2015-ben feljutott az élvonalba. Rögtön az első szezonban, Dénes Jenő edző irányításával a negyedik helyen végzett a gárda. A következő idényben a ranglistán kissé hátrább fejezték be a pontvadászatot, hatodikok lettek.
Küzdelem a pályán. A kékmezes udvarhelyieknek idén sikerült megverniük a kolozsváriakat is
Fotó: Barabás Ákos
Időközben a klub pénzügyi problémái is megoldódtak. Az új városvezetés már támogatta a Vasas Feminát, illetve egy nagyobb helyi cég felvállalta a pénzügyi segítségét, ami stabilitást nyújtott a klubnak.
A 2017–2018-as szezonra már néhány új játékost is tudtak igazolni, így került be a keretbe a három moldáviai válogatott, Nadejda Colesnicenco, Margarita Panova és Carolina Țabur, illetve Craiováról érkezett Ana Maria Vlădulescu.
Két és fél év kihagyás után vette vissza a vezetőedzői tisztséget Székely János (ő volt a csapat első edzője és egészen a feljutásig is ő irányította a gárdát).
Mindössze egy bajnoki meccset veszítettek a tavaszi szezonban, kikaptak a címvédő és a pontvadászatot évek óta uraló Kolozsvári Olimpiától.
Ezt a kincses városi együttest viszont tizenegyesekkel legyőzték a Román Kupa negyeddöntőjében. Igaz, ezután az elődöntőben vereséget szenvedtek a Borgóprundi Heniutól, így nem jutottak be a fináléba. A szép bajnoki eredményeknek köszönhetően viszont feltornászták magukat a dobogó második fokára. Korábban a Marosvásárhelyi ASA volt a Kolozsvári Olimpia legkeményebb ellenfele, de a vásárhelyiek klubja szezon közben csődbe ment, így kizárták a bajnokságból.
Idén a Vasas Femina különböző korosztályú csapatai összesen kilenc versenykiírásban vettek részt. Az élvonalbeli csapat mellett a másodosztályban is küzdöttek a lányok, a Vasas Femina II. a 2-es csoportban a második helyen végzett.
Ezen kívül a kisebbek nem hivatalosan részt vesznek a Hargita megyei labdarúgóbajnokság különböző korosztályos pontvadászataiban. László Béla szerint épp ez az egyik kulcsa a sikerüknek, hiszen fiúkkal szemben edződhetnek. Hálás is a vetélytársaknak, hiszen míg más megyékben nem engedik meg, hogy a lánycsapatok a fiúk között szerepeljenek, addig nekik ez megadatott. Ugyanakkor most már számos tornára is meghívják őket, úgyhogy van lehetőségük fejleszteni magukat.
Emellett az U15-ös országos bajnokságban címvédőként fognak a hét végén pályára lépni Kolozsváron. Tornát rendeznek, és úgy dől el a bajnoki cím. Itt is az Olimpia lesz a legkeményebb ellenfél.
Nem csak a Vasas Femina színeiben futballoznak az udvarhelyi lányok. Az elmúlt évek során több játékost is behívtak a különböző korosztályos válogatott keretébe. A felnőtteknél a kapus Kajtár Linda stabil tagja a válogatottnak, de a kisebbeknél többen is rúgják a bőrt a korosztályos együttesekben.
László Bélától megtudtuk, hogy a következő szezontól megváltozik a pontvadászatok lebonyolítási rendszere. Az élvonalban lesz rájátszás is. Ide az alapszakasz első három helyezettje jut be. Természetesen a Vasas Feminának is az a célja, hogy bekerüljön, és akkor az érmes helyezés már biztos.
Módosítanak a 2. Ligában is. Az elmúlt szezonban két csoportra osztották a tizenhat csapatos mezőnyt. Jövőtől egybe vonják, így még több meccset játszhatnak majd.
A Vasas Femina próbálja megtartani a múlt szezonban összeállt keretét, de valószínűleg lesznek kisebb változások. László Béla klubelnök elmondta, alapelvük az, hogy az általuk felnevelt játékosok maradjanak meg a sportolásnál. Az otthonmaradásra ösztönzik a fiataljaikat, és a csapat által olyan munkahelyet akarnak teremteni számukra, amivel meg tudják keresni az élhetéshez szükséges anyagi hátteret is.
Az ezüstérmes Vasas Femina kerete
Kapus:Kajtár Linda. Mezőnyjátékosok:Benő Krisztina, Kiss Anita, Bíró Enikő, Krall Tímea, Nadejda Colesnicenco, Margarita Panova, Anamaria Vlădulescu, Mădălina Marinescu, Carolina Ţabur, Mitri Rita. Játszott még:Tamás Tímea és Kecseti Hajnal, Dávid Márta és Szász Brigitta.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!