
Fotó: MTI
Döntetlenekkel zárult a magyar és a román csapat legutóbbi két mérkőzése, ezzel az F jelű labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőcsoport kimenetele továbbra is nyitott marad, a végső sorrend kialakulásáig minden bizonnyal az utolsó októberi fordulóig kell várnunk.
2015. szeptember 11., 16:592015. szeptember 11., 16:59
Továbbra is egyetlen vereséggel áll a magyar csapat az Európa-bajnoki selejtezőcsoportjában, mégsem lehet elégedett. A budapesti magyar–román mérkőzésre – a két ország történelme és a korábbi összecsapások körülményei miatt – mindkét együttes megkülönböztetett figyelemmel és odaadással készült. Bernd Storck szövetségi kapitány először ült le a magyar kispadra, és a tét valószínűleg nemcsak a játékosok, az ő vállát is nyomta. A mérkőzésen ugyanis nem sok játékot láthattunk. Az első félidőt követő nyomasztó román fölény a másodikra alábbhagyott, a magyar játékosoknak sikerült néhány átadást összekötni, ennél többre azonban nem voltak képesek. A kilencven perc alatt alig lehetett egy-egy nagyobb helyzetet feljegyezni: az összecsapás a középpályán folyó meddő küzdelmet hozott, amelyben a román játékosok sem brillíroztak. Az lehetett az érzésünk, hogy egyik csapat sem akar, nem képes többet játszani. Mintha igazolni szerették volna, amit a szakemberek megjósoltak és az edzők is fél szájjal elfogadtak: jó a döntetlen mindkét fél számára.
„A nem túl acélos román csapatot nem sikerült megvernünk, de ha figyelembe vesszük, hogy milyen állapotban voltunk, elfogadható eredmény a döntetlen, főleg a mérkőzés képe alapján – utalt rá Tőzsér Dániel, hogy többen is meccshiánnyal küzdenek a válogatottból. – Emelt fővel jöhettünk le a pályáról. Ha mindenki a legjobb állapotában lett volna, megverhettük volna ezt a román csapatot.”
Futball helyett Oktoberfest
A román játékosok is saját szemszögükből értékeltek, és jelentős mezőnyfölényt emlegettek, de azért elismerték, hogy nem voltak sokkal jobbak. A szakemberek is az ötlettelen játékot emelték ki, ugyanakkor örültek, hogy ismét olyan mérkőzést játszottak, amelyen nem kaptak gólt, és továbbra is sikerült a magyar csapatot három pontnyi távolságra tartani maguktól. Cornel Dinu korábbi válogatott játékos és szövetségi kapitány semmiféle tervszerűséget nem fedezett fel a nemzeti együttes játékában. „Ebben a felállásban nem tudtunk többet elérni, pedig a magyarok olyan nehézkesek voltak, mint valami tornyok, folyton az ellenfélhez passzoltak, és összevissza vagdosták a labdát. Az edzőjük pedig inkább az Oktoberfesttel foglalkozott, mint a futballal” – kommentálta Dinu a meccset.
„Nagyon nehéz mérkőzést játszottunk. Nem volt ideális a felkészülésünk, többeknek nincs klubjuk, három csoportban edzettünk, volt két sérültünk is. Aztán Juhász Roland sérülése miatt cserélnünk is kellett. Mindezeket figyelembe véve elégedett vagyok. Szerettünk volna nyerni, remélem, ezt a szurkolók is látták, a végén már három csatárral játszottunk. Megvoltak a helyzeteink, de Király Gábor védéseire is szükség volt. Ebben a meccsben, sajnos, ennyi volt” – nyilatkozta a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Bernd Storck. Nyilatkozatával azonban csak részben lehet egyetérteni, a német szakember ugyanis – ha valóban három csatárral szeretett volna támadni a románok ellen egy jobb eredmény érdekében – nem a 88. percben cserélte volna be Priskin Tamást, hanem legalább egy negyedórával hamarabb.
A budapesti döntetlent követően nagy fogadkozások mellett készültek mind a magyarok, mind pedig a románok a hétfő esti találkozóra. Győzelem esetén a románok is ünnepelhettek volna, hiszen hatalmas lépéssel kerültek volna közelebb a hőn áhított továbbjutáshoz. A magyaroknak egy győzelemmel reális esélyük lett volna harcba szállni a második helyért, mindkét csapaton túltett azonban az északírek magabiztossága, akik a Feröer-szigetek ellen hétvégén begyűjtött három pontjuknak köszönhetően a csoport élére ugrottak, és a magyarok elleni győzelmükkel már a franciaországi repülőjegyet is a zsebükben érezhették volna. „Gyakorlatilag a franciaországi Eb-szereplésért játszhatunk, és bevallom, nem tudom elképzelni, hogy a srácok neéljenek az eséllyel” – mondta mély meggyőződéssel az északír kapitány, Michael O’Neill. Erre kontrázott rá Bernd Storck is, aki a szigetországba való elutazás előtt kijelentette: együttese a győzelemért utazik Belfastba.
Az utolsó percek átka
A két fél nagy akarása közepette a mérkőzés első félideje északír dominanciát hozott jelentősebb helyzetek nélkül, a magyar csapat megelégedett azzal, hogy előrevágja a labdát, ahogy tette azt a román mérkőzés jelentős részében. A második félidő azonban teljesen más képet mutatott: a magyar csapat elkezdett játszani, helyzetekig is eljutott, és a hátul magabiztos Guzmics elöl megvillant: a lefújás előtt egy negyedórával – feledtetni kívánva a néhány évvel ezelőtti bukaresti 3-0-s meccs első két percét – az északír kapus hibáját kihasználva megszerezte a vezetést. Erre tett rá egy lapáttal a mérkőzést kiválóan vezető török bíró, aki nem sokkal később piros lapot mutatott fel az egyik hazai játékosnak. Miután Dárdai Pál kapitánysága alatt a csapat az utolsó percekben is képes volt higgadt maradni, valószínűleg sokan hátradőltek a karosszékben. Ami ezután történt, az csak a leghorrorisztikusabb forgatókönyvekben szokott előfordulni. Az ötperces hosszabbítás utolsó momentumaiban szöglethez jutott a hazai csapat, és a magyar futballtársadalom újra átélhette az évekkel ezelőtt többször tapasztalt utolsó percek átkát: mennyből a pokolba.
„Szokták mondani, aki dolgozik, annak szerencséje van. Nos, mi küzdöttünk, csúsztunk-másztunk. Az ellenfél sem csinált semmi különöset, csak rugdalta előre a labdát, és a végén lett belőle nekik egy pont. Próbálnék pozitív maradni, de ekkora lehetőséget elszalasztani… Arról beszélhetnénk, hogy ha otthon nyerünk Feröer ellen, felrobbanhatott volna a stadion, és ünnepelhettük volna, hogy hosszú idő után kijut valahova a válogatott. De megint az maradt, hogy számolgatnunk kell, és várni a többi eredményt” – mondtaaz 1-1-es döntetlennel zárult mérkőzés lefújását követően
Dzsudzsák Balázs.
Bernd Storck kapitány is rendkívül csalódott volt, elmondása szerint az egyenlítő gólt katasztrófaként élte meg, mégis gratulált csapatának, mert a nehézségek ellenére jól játszott. Azt azért érdemes lenne megkérdezni tőle, hogy emberelőnyben, 1-0-s vezetésnél, amikor meg kellene tartani a labdát a középpályán, miért cserélte le a technikás, labdát megtartani tudó Németh Krisztiánt a hátvéd Vanczák Vilmosra, aki svájci csapatában már régóta a kispadot koptatja.
Csatár kerestetik
Ami nem sikerült az északíreknek és a magyaroknak, nem jött össze a románoknak sem. Újabb gólnélküli döntetlent jegyeztek, sorozatban a harmadikat, ezért máris megkongatták a vészharangokat, és góllövő csatár után kiáltanak. A szakemberek szerint a román válogatott ötlettelenül játszott a görögök ellen, koncepció nélkül szaladgáltak a pályán. Ezzel együtt rendkívül örültek az északírek magyarok elleni góljának, mert ez szerintük leegyszerűsíti a csoportban a számításokat. Tény, hogy a román válogatott helyzeti előnyben van: hazai pályán a finneket fogadja, idegenben Feröer-szigetek ellen játszik, míg az északírek a görögöket látják vendégül, majd a két legutóbbi meccsüket megnyerő finnekhez utaznak. Ezért aztán Magyarországnak októberben győznie kell Budapesten Feröer-szigetek ellen, Athénból pedig valamennyi pontot el kell hozni. A magyarok számára egy budapesti győzelem minden bizonnyal a harmadik helyet jelenti, ami azonban még kevés a boldogsághoz, hiszen csupán a pótselejtezőt jelenti. Arról pedig nincsenek jó emlékeink…
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!