
Idén sem szurkolhatott saját versenyzőjének sepsiszentgyörgyi kötődésű közönség, de ettől még mindenki jól szórakozott a negyedik Székely Vágtán. A szeptemberi Nemzeti Vágtára minősítő versenyt a felső-háromszéki Lemhény község versenyzője, Zsigmond János nyerte Timpex Amata nevű lovával.
2014. július 28., 21:382014. július 28., 21:38
A Nemzeti Vágta szabályzatához immár teljes mértékben igazodó versenykiírás a korábbiakhoz képest alaposan megtizedelte a Sepsiszentgyörgy-közeli Óriáspince-tetőn rendezett verseny mezőnyét. A 28 előzetes nevezőből a viadalon csak 16-an jelentek meg, közülük négyet pedig sérülés, illetve tisztázatlan eredet miatt – a telivérhányad nem haladhatja meg a 75 százalékot – nem engedtek rajthoz állni a rendezők.
Nem toporzékolt az indulók között a szentgyörgyiek angol telivér és kisbéri félvér keverék sztárlova sem. A nem titkoltan a Nemzeti Vágta döntőjét célzó házigazdák Magyarországról vásárolt paripája néhány hete megsérült, s a tulajdonosok nem kockáztatták meg a rásérülést. A tartaléknak szánt ló az utolsó pillanatban szorította be lábát az istálló rácsai közé, az utolsó utáni pillanatban vásárolt ló eredetét pedig nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani. Sepsiszentgyörgy ettől még a rendező jogán ott lesz a Hősök terén – ha lehet, most még fokozottabb várakozásoktól övezve. Az előző évekhez képest kissé alacsonyabb színvonalú verseny lemhényi győztesét Gyergyószentmiklós (László Pál és Darius) és Szotyor (Mokán János és Vendel) csapata követte, így ez a négy páros képviselheti Székelyföldet a szeptember 19-21-én rendezendő népszerű viadalon.
A változékony időjárás közepette csak a harmadik nap vonzott csúcsnézettséget, akkor azonban közel 10 ezer ember nyüzsgött a Kézdi- és Orbaiszékre pazar kilátást nyújtó domboldalon. A döntő ünnepélyes megnyitóján Miholcsa József alezredes, a Székely Vágta megbízott főkapitánya Székely Tibor, a Nemzeti Vágta főkapitánya nevében így köszöntötte a jelenlevőket: „Minden évben elmondom, hogy az először érkezők is hallják: a hagyományt nem ápolni kell, nem beteg az, hanem megújítva megőrizni. Ma itt közösen méltán mondhatjuk el, hogy a négy éve született új lovas hagyomány folytatódik Székelyföldön, évről-évre igazi ünnepre hív mindannyiunkat. Az igazi ünnep sajátja, hogy egységre szólít, túlárad benne a szeretet. Ha körbenézek s ezrek mosolygó, örömteli arcát látom, akkor biztos vagyok benne, hogy ez a mai vágta igazi ünnep, mindannyiunk közös ünnepe.”
Idén nyílt versenyt is rendeztek, a Góbé-futamnak elnevezett viadal döntőjében Kézdivásárhely, Csíkkozmás, Gyergyószárhegy és Szotyor lovasa állt rajthoz. A Székely Vágta történelmében még nem volt ekkora sorrendváltozás egy mindössze három körös futamon belül: az első körben Csíkkozmás és Gyergyószárhegy haladt fej-fej mellett, a másodikban Gyergyószárhegy vette át a vezetést, hogy az utolsó félkörben megtörténjen, amire senki sem számított: a negyedik helyről jött fel a szotyori Bartha Ferenc Fecske lovával és ért elsőként célba.
A jövő azonban nemcsak szeptember végéig látszik, a Székely Vágta első napján ugyanis lefektették a romániai magyar nyelvű lovasoktatás alapjait. Öt intézmény képviselője írt alá egy öt évre szóló együttműködési megállapodást, amelynek keretében a Kaposvári Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Sepsiszentgyörgy városa, a Kovászna Megyei Tanács, valamint a Vadon Egyesület összehangolt tudományos és kutatási tevékenység révén kívánja létrehozni a háromszéki fővárosban a Kaposvári Egyetem lótenyésztő, lovassportszervező agrármérnöki szak kihelyezett tagozatát és a Székelyföldi Lovasiskolát. Az egyezmény ugyanakkor kilátásba helyezi magyar nyelvű felnőttképzés és szakmai képzések megalapozását is, valamint megerősíti a Sepsiszentgyörgyön induló Sapientia EMTE agrár- és erdészmérnöki szak működtetésével kapcsolatos együttműködési kezdeményezést. A megállapodás a május 12-én megalakult Határon Túli Felsőoktatási Intézmények Bizottság első jelentős intézkedése.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!