
A két nagy rivális, a kolozsvári CFR és a bukaresti FCSB. A kolozsváriaknak áll a zászló
Fotó: Facebook/FCSB
Péntek délután megkezdődtek a román labdarúgó-bajnokság rájátszásának a küzdelmei. A kialakult erőviszonyokat tekintve sok minden már sejthető, de a labdarúgásban az előrejelzések nem mindig pontosak. A CFR ismét a bajnoki címre hajt, a Sepsi OSK a kupát szeretné megcélozni.
2022. március 12., 09:032022. március 12., 09:03
A román labdarúgó-bajnokság történetében az alapszakasz és rájátszás bevezetése óta soha nem volt akkora különbség, mint az 2021-2022-es idényben. A kolozsvári együttes harminc mérkőzést követően a megszerezhető 90 pontból 76-ot gyűjtött össze, amely ugyancsak rekordnak számít a hazai porondon. Az üldözője, ahogy az elmúlt években megszokhattuk, a bukaresti FCSB ezúttal csupán 62 pontot szerzett. Ennek ellenére egyes szakemberek úgy vélik, hogy
s a játékosok érzik, hogy szinte új bajnokság kezdődik, azaz csapatuknak van keresnivalója. Igaz, hogy amíg korábban az alapszakaszt követően a harmadik, sőt a negyedik helyen végző csapatoknak is lett volna esélyük a bajnoki címre, addig ez most nem éppen úgy fest. Matematikailag természetesen még mindig van lehetősége bármelyik csapatnak az élre kerülnie, de ehhez sok mindennek kell történnie, s ez inkább a tudományos-fantasztikus képzelődések világába illik.
Az eddigi legnagyobb különbség a rájátszás előtt négy pont volt az első és második helyezett között (akkor is a CFR és az FCSB harcolt a bajnoki címért), ám a fellegvári alakulat megvédte az alapszakaszban szerzett előnyét. Tavaly különben az az elmélet is megdőlt, hogy mindig az a csapat nyeri a bajnokságot, amely első helyen végez az alapszakaszt követően. Egy évvel korábban ugyanis az Edi Iordanescu által vezetett vasutasok második helyről vágtak neki a rájátszásnak, lassan ledolgozták hátrányukat, s megnyerték a bajnokságot.
Igaz ugyan, hogy a februári hónapban kisebb visszaesés volt tapasztalható a kolozsvári együttesnél (sorozatban több döntetlent játszottak mind idegenben, mind pedig hazai pályán), de ezt egyesek annak a számlájára írják, hogy a játékosoknak akkor három-négy havi fizetésükkel maradtak el a klub vezetői. Mások annak tudják be a formaesést, hogy Dan Petrescuval a csapat a karácsonyi felkészülést követően a csúcsformát nem a téli időszakra, hanem a tavaszi és kora nyári periódusra időzítette. Bárhogy is legyen, a jelenlegi formát, a csapategységet, az edzőt és a klubvezetést tekintve szinte bizonyos, hogy májusban ismét a kolozsváriak fognak ünnepelni. Ha nem így lenne, óriási meglepetésnek lehetnénk tanúi, hiszen hét pontos előnyt kellene elszórakoznia a Camora-legénységnek.
A legutóbbi Sepsi OSK - Craiova meccs. A háromszéki együttesnek esélye van kiharcolni az európai kupákban való szereplést
Fotó: Pinti Attila
Nagyjából mindezzel tisztában vannak a fővárosban is. Hosszú ideig Gigi Becali még játékosokat sem akart venni a téli átigazolási szezonban. ,,Minek költsem a pénzt, ha a csapat nem képes jó eredményeket elérni?” – tette fel már nem először a költői kérdést az FCSB-t támogató milliomos román üzletember. A fővárosi alakulat háza táján uralkodó állapotokat tekintve Florin Tanasénak és társainak azon kell törniük a fejüket, hogyan tudják megőrizni második helyüket, hiszen a legutóbbi hat mérkőzést az U Craiova zsinórban nyerte, Laurentiu Reghecamp együttese pedig igencsak megközelítette a második helyet. Az oltyán csapatnak a CFR-t nincs igazán esélye megelőzni, de a második helyre azért odaérhet. Ez pedig a tévéközvetítési jogokért a csapatnak járó pénzösszeg szempontjából sem mindegy.
Úgy tűnik, az elmúlt években mindig került egy csapat, amely kisebb-nagyobb meglepetésre elcsípte a legjobb hatba való bekerülést. Tavaly a Clinceni játszott a play-offban, idén a másik Ilfov megyei község csapata, a Voluntari eszik egy asztalnál a nagyokkal. Kérdés, hogy Liviu Ciubotariu jól összerakott alakulata a hátralevő tíz mérkőzésen melyik arcát fogja mutatni. Az őszit, amikor sorra nyerte a mérkőzéseket és egy-két nagy csapatot is megtréfált? Vagy az utóbbi hetekét, amikor eredményessége jelentősen hanyatlott? Idén azonban nem is egy, hanem két meglepetéscsapat került a legjobb hatba: az Arges nagyrészt edzőjének, Prepelitának köszönheti azt, hogy kiváló sorozatot tudhat maga mögött.
s az FCSB-t is – rossz nyelvek szerint megkérdőjelezhetően – legyőzve biztosították maguknak a hatba kerülést. Hagi különben még hetekkel ezelőtt kijelentette: célja a bajnokság negyedik helyének a megszerzése.
A rájátszás alsóházában nagy tülekedés várható. Elsősorban az első helyért, hiszen az érvényben levő szabályok értelmében a hetedik helyezettnek lehetősége van kiharcolnia az európai kupákban való szereplést. Erre az egyik
Ha a szentgyörgyiek összekapják magukat, simán odaérhetnek a hetedik helyre. Főleg, hogy a Rapid az utóbbi időben leszálló ágban van, s Mutuval edzőként nem biztos, hogy a fővárosi alakulat erősödött. Ettől függetlenül Niczulyéknak még van egy másik esélyük is ahhoz, hogy ismét európai porondra lépjenek. Ehhez nyilván meg kell nyerni a kupát. Ez nem lesz könnyű, hiszen először a jobbik craiovai együttest kell legyőzni az elődöntőben. A felkészülésre azonban sok idő van, hiszen a december eleji negyeddöntőt követően több mint négyhónapos szünet után csupán április 20-án fogják folytatni a kupaküzdelmeket.
Ahogy a rájátszás felsőházában sejthető, hogy mi lesz a sorrend, úgy az alsóházban is egyértelmű a helyzet, a körök szinte lefutottnak tűnnek. A kiesők nagyjából ismertek: a Clinceni mellett a Medgyes búcsúzik az elsőosztálytól, az előbbinél a pénzcsapot, utóbbinál a „gázcsapot” zárták el. A kérdés inkább az, hogy a fennmaradó kilenc fordulóban a Dinamónak sikerül-e annyira összeszednie magát és annyi pontot gyűjtenie, hogy megmeneküljön az osztályozótól. Erre azért vajmi kevés esélye van, hiszen a nyolcadik helyről nem a hetedik, hanem egyenesen a hatodikra kellene feltornásznia magát. A 7. és 8. helyezett ugyanis osztályozót játszik a második vonal 3., illetve negyedik helyén levő csapatokkal.
Úgy tűnik, hogy a lapok ki vannak osztva, „ismert” a bajnok és a kiesők is. De a foci éppen azért szép, mert – ahogy szokták mondani – bármi megtörténhet. Kérdés, hogy meg is történik-e.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!