Hirdetés

Labdarúgás: magyar mennyország, román pokol

Moszkvában az oroszok nem bírtak a magyar csapattal •  Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

Moszkvában az oroszok nem bírtak a magyar csapattal

Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

Rég látott jó teljesítménnyel rukkolt elő a magyar labdarúgó-válogatott, amely négy idegenbeli mérkőzésén maradt veretlen, s közben életben tartotta esélyeit a jövő évi Európa-bajnokságra való kijutásra. Közben a román csapat mélyrepülésbe kezdett, és a „túlélésért” küzd.

Somogyi Botond

2020. október 15., 17:402020. október 15., 17:40

2020. október 15., 19:352020. október 15., 19:35

Az elmúlt bő egy hét alatt amilyen pocsék eredményeket ért el a román labdarúgó-válogatott, olyan csodálatos sorozaton van túl a magyar. Amíg Mirel Radoi együttese az izlandiaktól elszenvedett vereség következtében elesett a jövő évi Európa-bajnokságra való kijutástól, ugyanakkor a Nemzetek Ligájában két másik vereséget is elkönyvelt, addig Marco Rossi együttese szárnyalt. Szalai Ádám és társai Bulgáriában viszonylag gyenge játékot mutatva – egy kis szerencsével ugyan, de – magabiztos győzelmet arattak. Ez pedig azt jelenti, hogy – amint a magyar válogatott tagjai nyilatkoztak – egy lépésre kerültek az álmuktól. Mégpedig az Eb-re való kijutástól. Ehhez „már” csak az kell, hogy november 12-én Izland ellen nyerjenek.

A magyar csapat azonban nem állt meg itt a jó eredmények tekintetében, hanem néhány nappal később

Hirdetés

Belgrádban jó játékkal előrukkolva 1–0-ra legyőzte a sokkal erősebb, kiváló játékosokból álló szerb válogatottat.

Ismét bebizonyosodott, hogy amennyiben Marco Rossi együttese megszerzi a vezetést, azt már nem tudja a „kezéből” kiengedni. Ugyanis az első félidő elején a vajdasági születésű Könyves Norbert találatával előnybe került, s azt a mérkőzés végéig meg is tartotta. Ez pedig óriási fegyvertény a magyar válogatott szempontjából, hiszen a szerbeknél több játékos értéke is sokkal nagyobb, mint az egész magyar keret együttvéve, ráadásul a nemzeti tizenegy több mint fél évszázada nem nyert mérkőzést idegenben a szerb vagy a jugoszláv válogatott ellen.

Győzelemmel felérő döntetlen

A csoda pedig tegnap este Moszkvában folytatódott, ugyanis Nagy Ádámék szinte győzelemmel felérő döntetlent értek el a muszkák ellen. Sok helyzetük ugyan nem volt, de az idén szeptemberben Budapesten győzedelmeskedő oroszokat arra tudták kényszeríteni, hogy csak egyszer rúgjanak kapura (a többi lövés a kapu mellé szállt).

„Az elmúlt tíz napban ez volt a legkeményebb mérkőzésünk. Az oroszok fizikailag nagyon erősek, nagyon keményen játszottak, s látszólag mi szenvedtünk ettől. Ráadásul gyorsak is voltak, sorozatban alakították ki az elfutások után a helyzeteket…

Idézet
Elégedett vagyok a döntetlennel, mert ez több, mint amire számíthatunk. De igazán a játékosok hozzáállására vagyok büszke: az egész meccsen végig oroszlánként küzdöttek” 

– nyilatkozta Marco Rossi. Az olasz tréner megállapításával pedig nem lehet vitatkozni: aki magyar szurkolóként látta a válogatott meccseit az elmúlt években (vagy akár évtizedekben), az azt is észrevette, hogy a fiúk óriásit küzdöttek, a pályán egymást segítették ki a nehéz helyzetekben, s végre megtanultak csúszva-mászva, nagyot szenvedve, „megölve a játékot”, de pontot kicsikarva egy sokkal jobb ellenféltől – ráadásul idegenben.

Ha pedig a csapat idei idegenbeli mérkőzésüket tekintjük, akkor Willi Orbánék négy mérkőzésen öt gólt szereztek és csak egyet kaptak a Törökország (1–0), Bulgária (3–1), Szerbia (1–0) és Oroszország (0–0) négyestől.

Ez az eredménysor azért is nagy bravúr, mert 2016. október 10-től számolva a törökök elleni szeptemberi meccsig – vagyis csaknem négy év alatt – mindössze kétszer nyert a válogatott vendégként: négy évvel ezelőtt Lettországban (2–0), 2019-ben Azerbajdzsánban (3–1). Arra pedig, hogy egymás után három idegenbeli meccset is megnyerjen a nemzeti csapat, legutóbb 2012-ben volt példa, amikor Egervári Sándor szövetségi kapitány időszakában felkészülési meccsen 2–1-re nyertünk Csehországban, majd vb-selejtezőn 5–0-ra Andorrában, 1–0-ra Észtországban. Idén ősszel úgy nyert a csapat egymás után háromszor, hogy mind a három győzelmet tétmeccsen aratta (kettőt a Nemzetek Ligájában, egyet Eb-pótselejtezőn). Sorozatban három idegenbeli tétmeccset legutóbb az 1984–1985-ös idényben Mezey György irányításával nyertünk, amikor vb-selejtezőn ősszel győztünk Hollandiában (2–1), Cipruson (2–1), majd 1985 áprilisában Ausztriában (3–0) is (az már csak hab volt a tortán, hogy közben felkészülési mérkőzésen 1–0-ra vertük a németeket Hamburgban). Azóta volt olyan időszakunk is, 1994 és 1996 között, amikor egymás után tíz idegenbeli mérkőzést is elveszítettünk (ebből öt tétmeccset).

 S ha a magyar válogatott 35 éves csúcsot döntött meg, a román is „jeleskedett”, csak ellentétes előjellel. A trikolórok egymás után három tétmeccset veszítettek el:

az izlandi fiaskó (1–2) után következett a norvég oktatás (0–4), majd a tegnap esti újabb kudarc az osztrákok ellen (0–1). Erre a negatív sorozatra pedig legutóbb 24 évvel ezelőtt volt példa, amikor a románok által az aranygenerációnak nevezett csapat az 1996-os Európa-bajnokság csoportkörében minden meccsen kikapott.

Magyar siker Belgrádban. Marco Rossi együttese jó játékkal 1–0-ra legyőzte a kiváló játékosokból álló szerb válogatottat •  Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség Galéria

Magyar siker Belgrádban. Marco Rossi együttese jó játékkal 1–0-ra legyőzte a kiváló játékosokból álló szerb válogatottat

Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

Fordul a kocka?

Hát bizony sokat kellett erre várni. Erdélyi magyar fociszurkolóként hosszú évekig azzal voltam megszokva, hogy a magyar válogatott minden világeseményről kiesik, sőt esélye sincs arra, hogy egy-egy selejtezőcsoportban az első között végezzen. Általában a harmadik-negyedik, de volt olyan időszak, amikor a negyedik-ötödik helyért kellett izgulni. Egy-egy bravúros mérkőzés után (értsd: jó eredmény egy erős ellenféllel szemben) pedig szint biztos volt, hogy következik egy nagy zakó. Még a nem olyan messzi közelmúltban is megtörtént, hogy Egervári Sándor „szerethető” csapata néhány jobb eredmény után 8–1-et kapott a hollandoktól. Tehát szurkolóként igencsak kijutott nekünk – a rosszból. Közben mindezzel párhuzamosan azt láttuk, hogy a román válogatott egyre-másra harcolja ki a továbbjutást, vagy legalábbis esélye van arra, hogy a selejtezőcsoportokban az elsők között végezzen. Az utóbbi időben azonban mintha már megfordulni látszik a trend.

A román foci egyre lennebb süllyed (a klubcsapatok szintjén is), a magyar pedig mintha egy felfele ívelő pályára lépett volna.

De legalábbis ennek a csíráit lehet felfedezni: négy évvel ezelőtt Eb-résztvevők voltunk, és lehetőségünk van a következő kontinenstornára is kijutni, közben pedig a Ferencváros 25 év után ismét a Bajnokok Ligája csoportkörében szerepelhet, miközben a Vidi az Európa Liga rájátszásáig jutott. Ráadásul a Nemzetek Ligájában az eredetileg halálcsoportnak kikiáltott négyesben (a magyar válogatott mindegyik kalapból a legnehezebb ellenfelet kapta) jelenleg a második helyen tanyázik egy ponttal lemaradva a csoportelső Oroszországtól. Ezzel ellentétben a román válogatott már elesett az Eb-re való kijutás lehetőségétől, a Nemzetek Ligájában jelenleg a harmadik helyen áll, és akár negyedik helyen is végezhet, a klubcsapatok szintjén pedig egyelőre csak a CFR tartja a frontot, amely két egymást követő esztendőben bejutott az Európa Liga csoportkörébe.

A megfordulni látszó helyzetet egyes román szurkolók a közösségi médiában, de még a szakemberek is szóvá tették. Sőt, nem egyszer a következő is elhangzott: még szerencse, hogy román válogatott kikapott Izlandtól, s nem kell játszania Budapesten egy mindent eldöntő mérkőzést, a magyar fővárosban ugyanis Ianis Hagi és társai nagy valószínűséggel kikapnának, s az óriási szégyen, nemzeti tragédia lenne.

Román sárdobálás

S ahogy az lenni szokott, a román médiában (és persze a szakemberek, szakvezetők között is) megkezdődött a sárdobálás, mindenki másban látja a hibást: egyesek a gyenge játékosokat okolják, mások a román labdarúgó-szövetséget hibáztatják, vannak, akik az évek óta rossz rendszerben és a sporttámogatás hiányában látják a hanyatlás okait, s természetesen a legfőbb hibás az edző, jelen esetben Mirel Radoi szövetségi kapitány. És mivel Romániában vagyunk, van olyan sportújságíró, aki már azt is leírta, hogy a román válogatottat a Liga 1-be érkező külföldi futballisták tették tönkre.

Magyar remények

A másik oldalon viszont Marco Rossival természetesen sokan meg vannak elégedve (nyilván csak addig, ameddig a válogatott szállítja a pozitív eredményeket). Az olasz tréner a válogatottnál lassan átállt egy 3–5–2-es, vagy még inkább 3–5–1–1-es felállásra, amelyet nagy előszeretettel használnak itáliai klubok. Néhány évvel ezelőtt például, 2013-ban a Juventus állt fel ilyen hadrendben, amikor a Chiellini–Barzagli–Bonucci hármas előtt a Lichsteiner–Pogba–Pirlo–Vidal–Asamoah ötös játszott, előttük pedig Giovinco, ékként pedig Quagliarella.

De bármilyen felállás is legyen,

november 12-én a budapesti Puskás Ferenc Stadionban a magyar válogatottnak Izland ellen nyernie kell ahhoz, hogy az idénről jövőre elhalasztott Európa-bajnokságra kijusson.

Valószínűleg ott már maradandót nem fog tudni alkotni, még hazai pályán sem, hiszen Szoboszlai Dominik és társai egy csoportba kerülnek a jelenlegi világbajnokkal (Franciaország), a volt világbajokkal (Németország) és az aktuális Európa-bajnokkal (Portugália). Igaz, ilyen harcias küzdőszellemmel, a hazai szurkolók biztatásával és egy kis szerencsével bári megtörténhet.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés