
2015. december 20., 18:512015. december 20., 18:51
Csak nehogy úgy járjunk, mint a norvégok a pótselejtezők alkalmával, amikor a sorsoláskor megtudták, a magyarokat kapták ellenfélként. Merthogy szombaton este az M4 stúdiójában is elhangzott: álomsorsolás. Ezt annak tükrében mondták a szakemberek, hogy a múlt hét végén Párizsban eldőlt: a jövő évi Eb-n az F csoportban Magyarország mellé Portugáliát, Ausztriát és Izlandot sorsolták. Románia is szerencsésnek mondhatja magát, hiszen a franciák mellett Albániával és Svájccal került össze.
Az előzetes latolgatások alapján egyértelmű volt, hogy az első kalapból Portugália, a másodikból pedig Ausztria (és talán Svájc) tűnik a leggyengébbnek. A negyedik kalapból pedig Albánia és Észak-Írország mellett talán éppen Izland. A többihez képest az F csoport valóban könnyű, ám ez nem azt jelenti, hogy fél év múlva a magyar csapatra egyszerű mérkőzések várnának. Ugyanis tudni kell, hogy Portugáliát a magyar nemzeti tizenegy tétmérkőzésen még sohasem győzte le, és a Ronaldóval felálló luzitánokkal most sem lehet könnyű mérkőzésre számítani.
A második kalapból húzott Ausztriának is örvendünk, a sógorok először kvalifikálták magukat Eb-re (2008-ban rendezőként alanyi jogon vettek részt a tornán), de ne feledjük, hogy tíz mérkőzésükből kilencet megnyertek, és Oroszországot, valamint Svédországot utasították maguk mögé. Mint ahogy az izlandiakat sem lehet félvállról venni, akik egy holland, cseh, török hármast felsorakoztató csoportból jutottak tovább a narancsmezesek elleni kettős győzelmüknek is köszönhetően. Ezekre a veszélyekre hívta fel a figyelmet a portugál szövetségi kapitány is.
„Izland óriásit fejlődött az utóbbi időben. Róluk elég csak annyit mondani: Hollandia Eb-szereplésébe került, hogy velük volt egy csoportban. Ez mindent elmond a képességeikről” – nyilatkozta Fernando Santos. „Ausztria szintén fejlődik. Görög szövetségi kapitányként kétszer mérkőztem meg az osztrákokkal, és már ekkor láttam, milyen erő rejlik bennük. Magyarország negyvennégy éve nem szerepelt Európa-bajnokságon. Király Gábor személyében remek kapusa van, és a legfontosabb, hogy a magyar válogatott rendkívül motivált lesz. Önmagában az nagy motivációt ad neki, hogy végre jelen lehet egy nagy tornán” – vélekedett a portugál szakvezető.
A sorsolást követően az osztrákok is rendkívül boldogak voltak. Marcel Koller szövetségi kapitány is elégedetten értékelt. „Azt hiszem, összejöttek olyan csoportok, melyek láttán boldogok vagyunk, hogy az F-be kerültünk. Portugáliában természetesen ott lesz Ronaldo – és a többiek sem éppen gyenge játékosok. Izlanddal játszottunk a közelmúltban, veszélyes csapatnak tartjuk őket. Nagy az önbizalmuk, hogy kijutottak egy Eb-re. Magyarország időtlen idők óta nem szerepelt nagy tornán, maga a szereplés mindennél jobban feldobja és motiválja őket” – értékelt.
Az izlandiak svéd trénere visszafogottan és szerényen nyilatkozott, ráadásul a magyarok felé egy udvarias gesztust is tett nyilatkozata végén: „Pozitívan tekintek az Eb-szereplés elé. Azt hiszem, a többi válogatott mind nagyobb esélyekkel indul, de bárkit meglephetünk közülük. A magyar csapatot mostanában nem láttam sokszor, de jó fizikumú, erős válogatottra emlékszem, amely ellen nem lesz könnyű játszani. Mindig jó, ha olyan csapatok is visszatérnek a nagy tornákra, amelyek már rég jutottak szereplési lehetőséghez” – mondta Lars Lagerbäck.
Ahogy a magyaroknak, úgy a románoknak sincs miért panaszkodniuk. Miután a két riválist a selejtezők során a leggyengébb csoportba sorsolták, a franciaországi Eb-n a két leggyengébb négyest kapták. A románok ugyanis előzőleg az albánokkal és Svájccal (vagy Ausztriával) szerettek volna egy kvartettbe kerülni. Csupán a francia csapat jelenthet nagy falatot Chiricheşéknek, ám örvendhetnek annak, hogy a sorsolás úgy hozta: a kontinenstorna éppen a francia–román nyitómeccsel kezdődik majd, amely külön presztízst jelent Anghel Iordănescu együttesének.
Ahogy minden világeseményen, úgy a mostani kontinenstornán is lesz halálcsoport, talán nem is egy, ugyanis a spanyol–horvát–cseh–török, valamint a belga–olasz–svéd–ír kvartettből nehéz megjósolni, ki fog továbbjutni. Az tény, hogy a 24-es mezőnyt felvonultató rendszerben a csoportokból az első kettő, valamint a négy legjobb harmadik fog továbbjutni, azt követően pedig egyenes kieséses szakaszban folytatódnak a küzdelmek. Neki lehet fogni számolgatni, találgatni!
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!