
Tatár Tamás edző a Juniorul Klub egyik kiscsapatával
Fotó: Juniorul fociiskola
Öt évvel ezelőtt indult el Kolozsváron a Juniorul futballiskola. Tatár Tamás edzővel, a gyerekeknek szánt focisuli alapítójával az eddigi megvalósításokról, a nehézségekről és a klub terveiről beszélgettünk.
2020. november 07., 09:502020. november 07., 09:50
– Hogyan született az ötlet, milyen tervekkel vágtál neki?
– Öt évvel ezelőtt, 2015 márciusában kezdtük el az edzéseket néhány gyerekkel. Az ötlet egy olyan új focisuli alapítása volt, ahova a gyerekek szeretettel jönnek edzésre és nem a szülők kényszerítik őket. A terv az volt, hogy apró lépésekkel építsünk fel egy gyerekcentrikus fociklubot.
– Hány korcsoportban foglalkoztok a gyerekekkel? Milyen kiadásokat kell fedezni?
– Jelenleg hat korcsoportban edzenek a gyerekek öt edző irányítása alatt. A havi kiadások legnagyobb része az edzési pályák bérleti díjai, mivel nem rendelkezünk az edzésekhez szükséges saját pályával.
– Az elmúlt években milyen nehézségekkel szembesültetek?
Mindegyik korcsoportnak különböző méretű pályára van szüksége, de Kolozsváron ezeket nagy nehézségek árán lehet csak megfelelő helyen és időpontban bérelni.
– Különböző tornák alkalmával többször jártatok Magyarországon. Milyen tapasztalatokkal tértetek haza?
– Az öt év során rengeteg hazai és magyarországi tornán vettünk részt különböző korcsoportokkal. A miénkhez képest Magyarország infrastruktúrája irigylésre méltó: sajnos mi nem rendelkezünk korszerű, modern sportpályákkal. Ráadásul az ottani csapatok állami támogatásban részesülnek.
– A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnökének felrótták, hogy évekkel ezelőtt sok pénzt adott a kisebb megyei kluboknak is. A Juniorul-szintű focisulikat senki nem támogatja?
– Milyen eredményekre lehet a legbüszkébb a Juniorul?
– Évről évre fejlődtünk, a 2019–2020-as megyei bajnokságban három csapattal szerepeltünk: Juniori C (2000–2006-ban született gyerekek), Juniori D (2007–2008-as korosztály), Juniori E (2009–2010-es korosztály). Sajnos a koronavírus miatt a tavaszi meccseket már nem engedélyezték, ám azt elmondhatom, hogy mind a három csapatunk nagyon jól szerepelt az addig lejátszott meccseken, és dobogós helyeken állt.
– A járvány hogyan befolyásolta a klub tevékenységét?
Március 15-től le kellett állítanunk az edzéseket, amelyeket csak három hónap múlva engedélyeztek újra, csökkentett létszámmal. Nagyon nehéz időszak volt, amelyet a szülők anyagi segítségével sikerült átvészelni. Júniusban újrakezdtük az edzéseket, sajnos a gyerekeknél nagyon látszott a három hónapnyi kimaradás. Olyan is volt, aki már nem folytatta a sportolást, pedig a mozgás rendkívül fontos a gyerekek számára, különösen ilyenkor, online-tanulás idején.
– Észrevettem, hogy egyre több klub indít lányoknak is képzést. A lányok részéről hirtelen megnőtt az érdeklődés a futballozás iránt?
– Nálunk a nők, illetve a lányok számára a futball gyerekcipőben jár. Lehet, hogy részükről éppen ezért létezik érdeklődés a foci iránt.
– Melyek azok a régiók Erdélyben, ahol komolyabban foglalkoznak a lányokkal?
– Az U Olimpia Cluj többszörös román női bajnokcsapattal rendelkezik. Kolozsváron még egy-két klub tart edzéseket lányoknak. Székelyudvarhelyen pedig létezik a Vasas Femina női csapat.
– A Juniorul is tervezi lánycsapat indítását. Van rá kapacitása és megfelelő háttere?
– Szeretnénk mis is lánycsapatot indítani. Szórólapokat készítettünk, hogy kiosszuk az iskolákban, ám a koronavírus miatt minden iskola bezárt. Várjuk az oktatási intézmények újranyitását, hogy a toborzást fizikailag is tudjuk megvalósítani. Eddig csupán Facebook-oldalakon, online hirdettük szándékunkat. Első lépésként edzőpályákra is szükségünk lesz. Jó hír, hogy Feșnic Marius személyében magyarul is jól beszélő edzőnk van, aki több éven át dolgozott lányokkal.
– Kiket vártok a csapatba?
– Milyen más terveitek vannak a klubnak?
– A koronavírus-járvány miatt jelenleg nem engedélyezettek sem a bajnoki mérkőzések, sem a barátságos meccsek. Reméljük, a tiltásokat minél hamarabb feloldják, és lehetőségünk lesz magyarországi focitornákon is részt venni. A gyerekeknek nagyon hiányoznak a megmérettetések. Hosszú távon azt szeretnénk, ha egy kedves álmunk megvalósulna: legyen saját edzőpályánk! A klub mottója: „minden álmunk valóra válhat, ha van bátorságunk a nyomába eredni.” (Walt Disney)
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!